کد خبر: 794208 A

سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان؛

هفتمین روز از سیزدهمین دوره جشنواره موسیقی جوان در تاریخ دوازدهم مردادماه به هنرنمایی نوازندگان جوان سیستان و بلوچستان اختصاص داشت.

به گزارش ایلنا، هفتمین روز از سیزدهمین دوره جشنواره موسیقی جوان در تاریخ دوازدهم مردادماه به هنرنمایی نوازندگان جوان سیستان و بلوچستان در بخش‌های قیچک، بنجو، دونلی، آواز و تنبورک، رباب، دهلک، سرنا و دهل اختصاص داشت .

تالار رودکی در این روز از نوازندگان راه یافته به مرحله نهایی، در مقابل هیئت داورانی متشکل از محمداسحاق بلوچ‌نسب و خداداد شکل‌زهی قرار گرفتند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

 در ابتدای اجراهای این روز نوازندگان ساز قیچک در دو رده سنی الف و ج به رقابت با یکدیگر پرداختند. سهیل زنگ‌شاهی از رده سنی الف نخستین شرکت کننده این بخش بود و پس از آن، محمدشریف شکل‌زهی از این رده سنی و همچنین پیام مرادی و مهرداد بامری از رده سنی ج به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

بخش بعدی اجراها به ساز بنجو اختصاص داشت و مهدی بلوچی تنها شرکت کننده از رده سنی الف در این بخش بود. پس از او حبیب الله داوودی، حمیدالله سیدزاده، خسرو شهنوازی و محمدصالح سیاهانی از رده سنی ب و همچنین مسلم نیک نژاد، مصطفی نیک نژاد و مصطفی سامی از رده سنی ج به اجرای قطعات خود پرداختند.

پایان بخش اجرای بخش نخست روز هفتم جشنواره، به ساز دونلی اختصاص داشت و عیسی بلوچ از رده سنی ج تنها شرکت کننده این بخش بود.

سانس دوم و پایانی روز هفتم جشنواره به سازهای آواز و تنبورک، رباب، دهلک، سرنا و دهل اختصاص داشت. بخش تنبورک و آواز به دلیل غیبت شرکت‌کننده این بخش برگزار نشد و بلافاصله اجراهای بخش رباب آغاز شد که محمدصالح سیاهانی و حمیدالله سیدزاده از رده سنی ب و یاسین حدیدی از رده سنی ج به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

در بخش دهلک، محمدفاتح داوودی نژاد و محمدرضا آباد از رده سنی الف، محمد خسروی مقدم و ایرج داوودی از رده سنی ب به نوبت مقابل هیئت داوران قرار گرفتند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

بخش سرنا و دهل نیز به دلیل غیبت شرکت‌کنندگان این بخش برگزار نشد.

حمایت نکردن از نوازندگان جوان باعث دلسرد شدن آن‌ها می‌شود

خداداد شکل زهی عضو هیأت داوران بخش موسیقی نواحی در بخش سیستان و بلوچستان در مورد اجراهای روز هفتم جشنواره موسیقی جوان گفت: اجراهای امسال نسبت به سال گذشته از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود و شرکت‌کنندگان در تمامی رده‌های سنی بهترین اجراها را انجام دادند و از کیفیت اجراها بسیار راضی هستم. بنده در تمام اجراهای امروز هیچ نقطه ضعفی از نوازندگان ندیدم و تمام آن‌ها فوق‌العاده خوب بودند.

جشنواره موسیقی جوان یک رویداد بسیار بزرگ در کشور است و باید چنین جشنواره‌هایی برگزار شود تا نوازندگان جوان خودشان را محک بزنند و اگر حمایت‌های لازم از آن‌ها صورت گیرد، به طور حتم می‌توانند آینده‌ای درخشان داشته باشند اما متأسفانه در شهرستان‌ها از این نوازندگان جوان حمایت نمی‌شود و باعث می‌شود تا نوازندگان با استعداد زیادی دلسرد شوند.

برگزاری جشنواره موسیقی جوان باعث می‌شود که هنرمند دیده شود

محمداسحاق بلوچ نسب، دیگر عضو هیأت داوران بخش موسیقی نواحی در بخش سیستان و بلوچستان نیز در مورد اجراهای روز هفتم جشنواره گفت: کیفیت اجراهای امروز بسیار خوب بود و امیدواریم که در دوره‌های آینده نیز اجراهای بهتری را شاهد باشیم. تنها مشکلی که ما در اجراهای امروز داشتیم این بود که تعدادی از شرکت‌کنندگانی که به مرحله نهایی راه یافته بودند، به دلایلی نتوانستند در این جشنواره حضور داشته باشند و امیدواریم که در دوره‌های آینده شرکت‌کنندگان بیشتری از استان سیستان و بلوچستان در این جشنواره شرکت کنند.

در تمام سازهایی که امروز نواخته شد، دو نوازنده قیچک بسیار عالی بودند. همچنین تعدادی از نوازندگان سازهای رباب و دهلک نیز بسیار خوب بودند. مسلما هرچقدر تعداد نوازندگان خوب در جشنواره زیاد باشد، داوری‌ها نیز دشوارتر خواهد شد و بنده به عنوان عضوی از هیأت داوران کار بسیار مشکلی را در جهت انتخاب افراد برگزیده خواهم داشت.

تلویزیون ایلنا آلبوم کنسرت تالار رودکی بنیاد رودکی تالار وحدت مرکز هنرهای نمایشی قیچک جشنواره موسیقی جوان موسیقی بلوچستان سیزدهمین جشنواره موسیقی جوان دو نوازنده قیچک بسیار عالی بودند نوازندگان هیچ نقطه ضعفی نداشتند دونلی تنبورک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر