کد خبر: 793007 A

از سوی شورای جهانی موزه‌ها؛

بر اساس تصمیم‌گیری صدوسی‌ونهمین کمیته اجرایی ایکوم (شورای جهانی موزه‌ها) تعریف جدیدی که از موزه ارائه شده به رای گذاشته می‌شود.

به گزارش ایلنا، بر اساس تصمیم‌گیری صدوسی‌ونهمین کمیته اجرایی ایکوم (شورای جهانی موزه‌ها) که در ۳۰ و ۳۱ تیرماه سال‌جاری (۲۲-۲۱ ژوئیه ۲۰۱۹) در پاریس برگزار شد، تعریف جدیدی از موزه ارائه شد.

قرار است این تعریف جدید در مجمع عمومی این شورا که در تاریخ ۱۶-۱۰ شهریورماه سال جاری (۷-۱ سپتامبر ۲۰۱۹) در کیوتو- ژاپن برگزار می‌شود، به رأی گذاشته شود.

شورای جهانی موزه‌ها پس از بررسی و جمع بندی تمامی تعاریف پیشنهادی از سراسر دنیا برای «باز تعریف» موزه در قرن بیست و یکم، سرانجام در کمیته اجرایی ایکوم به تعریف مشترکی دست یافته که در نشست کیوتو در روز ۱۶ شهریورماه (۷ سپتامبر) به رأی گذاشته خواهد شد.

این تعریف بر اساس سایت رسمی ایکوم به شرح زیر است:

موزه‌ها فضاهایی مردم سالارانه، فراگیر و چند صدایی برای گفتگویی منتقدانه پیرامون گذشته‌ها و آینده‌ها هستند. موزه‌ها ضمن به رسمیت شناختن و حل کردن تضادها و چالش‌های زمان حال، نگهدارنده اشیا و نمونه‌های تاریخی ارزشمند به نفع جامعه، حفظ کننده خاطرات متنوع گذشته برای نسل‌های آینده‌اند و تضمین کننده برابری حقوق و دسترسی به میراث برای همگان هستند.

موزه‌ها به دنبال انتفاع نیستند. آن‌ها مکان‌هایی مشارکتی و شفاف‌اند که با همکاری فعال با جوامع مختلف به جمع آوری، حفظ، پژوهش، تفسیر، نمایش و بهبود ادراک دریافتی از جهان هستی با هدف سهم داشتن در کرامت انسانی، عدالت اجتماعی، برابری جهانی و سعادت دنیوی می‌پردازند.

موزه ایکوم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر