کد خبر: 792918 A

ایده‌پرداز و مجری گذر گردشگری سی تیر از تعطیلی ۱۴غرفه گذر گردشگری سی تیر خبر داد.

به گزارش ایلنا، خیابان سی تیر از جمله خیابان‌های تهران است که به عنوان خیابان ادیان شناخته می‌شود. ظرفیت‌هایی مانند موزه ملی ایران، موزه علوم و فناوری ایران، کلیسای انجیلی (پطرس مقدس)، کنیسه حییم، موزه آبگینه و سفالینه بنیاد سینمایی فارابی این خیابان را تبدیل به مکانی پرتردد برای گردشگران و تهرانگردان کرده است.

البته حضور غرفه‌های سیار که غذاهای خیابانی ارائه می‌دهند نیز از دیگر جذابیت‌های این خیابان است که نه تنها روزها بلکه شب‌های این منطقه را پر رونق کرده. به نوعی می‌توان گفت، گردشگری غذا و شکم‌گردی توانسته گردشگری شبانه را در خیابان سی تیر رونق بخشد.

با وجود آنکه این غرفه‌ها توانسته‌اند برای بیش از ۸۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم، اشتغال ایجاد کند، اما خبرها از تعطیلی ۱۴ غرفه فعال در این گذر حکایت دارند.

نگین السادات گطمیری (ایده‌پرداز و مجری گذر گردشگری سی تیر) در این باره بیان کرد: ۷ غرفه سی تیر توسط اتحادیه اغذیه فروشان پلمپ شده و دلیل آن نداشتن جواز کسب عنوان شده است، درحالیکه مجموعه از دو سال گذشته تقاضای جواز داده اما اتحادیه مذبور به دلیل نداشتن سند مالکیت و پلاک ثبتی (که برای این طرح غیرممکن است) با اخذ آن موافقت نکرده است.  

وی ادامه داد: نقطه شروع گذر سی تیر با ارائه طرح مطالعاتی با عنوان «احیای شب‌های بازار» از اسفند سال ۹۴ کلید خورد و آبان ماه ۹۵ با ۸ غرفه آغاز به کار کرد. هدف اصلی این طرح، ایجاد حیات شبانه و رفع آسیب‌های اجتماعی خیابان سی تیر در ساعات تاریکی منطقه بود؛ چندی بعد چرخ‌های خوراکی به کیوسک مبدل شد و گذر گردشگری سی تیر با استقبال مخاطبان گسترده‌تر شد.

گطمیری درباره مجوزهای اخذ شده گذر سی تیر عنوان کرد: طی تعامل و قراردادی که از طریق مزایده شهرداری صورت گرفت فعالیت‌ها از ابتدا با رعایت ضوابط نظارتی، شکل قانونی به خود گرفت. با تعامل نیروی انتظامی همواره دو خودروی پلیس برای حفظ امنیت در این خیابان استقرار داشته و گذر سی تیر علاوه بر اداره بهداشت شرق تهران با خانه سلامت قرارداد همکاری دارد. حفظ بهداشت و کنترل قیمت‌ها همواره مورد نظارت و ممیزی بوده و مباحث آموزشی نیز در این خصوص دنبال می‌شود.

به گفته وی، طبق اعلام اتحادیه اغذیه فروشان، بزودی ۷ غرفه دیگر نیز پلمپ می‌شود و پیگیری‌های ما از اتحادیه برای مانع شدن به نتیجه نرسیده است. اتحادیه با توجیه فاقد پلاک ثبتی بودن کمر به تعطیلی مجموعه بسته، درحالیکه این روند برای کسب و کارهای خیابانی غیرممکن است. البته ذکر این نکته لازم است که بسیاری از فود کورتهای تهران در برج میلاد، بام لند و ... سند مالکیت ندارند ولی جواز کسب دارند.

ایده‌پرداز گذر گردشگری سی تیر با اشاره به اینکه مجموعه رستوران‌های سیار باعث رونق محله شده است، اظهار کرد: براین اساس، موزه ایران باستان به دلیل حضور گردشگران شبانه در این محل طرح افزایش ساعت کاری تا ۲۲ را اعلام کرده و بسیاری از کسب و کارهای محلی از سفر گردشگران شهری به این محله رونق یافته‌اند و تعطیلی این مجموعه علاوه بر نابودی کسب و کار ۸۰۰ نفر از این مکان، حیات شبانه محله را نیز خاموش خواهد کرد.

وی افزود: از آنجا که اتحادیه اغذیه فروشان برای کسب مجوز با گذر سی تیر همکاری نکرد، اقدام به تشکیل پرونده جواز کسب از صنف دکه‌داران نمودیم اما در اواسط کار، این روند بی‌دلیل متوقف شد و این تفکر برایمان بوجود آمده که نفوذ اتحادیه‌های دیگر برای کارشکنی بی‌تاثیر نیست و این رویه جز انحصارطلبی پیام دیگری ندارد.

گطمیری عنوان کرد: روزانه در حدود ۳هزار گردشگر شهری از خیابان سی تیر در حال تردد هستند و گذر گردشگری سی تیر با استقبال خوب مخاطبانش تا ساعات پایانی شب امنیت این محله را تامین کرده است و با ۲۷ واحد صنفی شامل غذا، نوشیدنی، کافه، صنایع دستی و ... محیطی خانوادگی و سالم را در این سه سال برای شهروندان تهرانی بوجود آورده و اکنون مطالبه مردمی است.

خیابان سی تیر حیات شبانه گذر گردشگری سی تیر گذر گردشگری سی تیر تعطیل می‌شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر