کد خبر: 792872 A

سام اصفهانی درباره آلبوم «مانترا» مطرح کرد:

سام اصفهانی درباره آلبوم «مانترا» می‌گوید: فارغ از سبک و سیاق، خلق اثر، قراریست برای ثبت بی قراریِ احوال خالق‌اش. حربه‌ایست به عبور از خمش‌های روزمره و اعجازیست تابیده از دنیای درون خالق به منظر‌ هستی.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سام اصفهانی (نوازنده پیانو، آهنگساز و مدرس دانشگاه) درباره چند و چون آلبوم جدیدش «مانترا» که روز جمعه 11 مردادماه باحضور نادر مشایخی، هوشیار خیام، مانی جعفرزاده، رضا فرهادی و بهنام ابوالقاسم در شهر کتاب مرکزی رونمایی می‌شود، گفت: «مانترا» پس از «ماندالای درون»، دومین تجربه‌ شخصی‌ من در قالب انتشار مجموعه‌ای برای سولوی پیانوست؛ اصواتِ راویِ دنیای درونی من با خاستگاه شرق و غرب، این‌بار در مقطعی‌ تازه و نگرگاهی متفاوت از حیث زمان و زیستن.

اصفهانی افزود: مانند مجموعه اول در اثر حاضر نیز ضمن بهره‌مندی از اصول کُمپوزیسیونِ موسیقی غربی و علمی، از مصالح موسیقایی، رنگ و بیان موسیقی ایرانی به طور عامدانه‌ای استفاده شده است.

سام اصفهانی افزود: در قطعاتی که پیشوَند «پانوراما» دارند، مستقیما وامدارِ الگوهای تماتیک یا ریتمیکِ موسیقی دستگاهی٬ مقامی و محلی ایران زمین بوده‌ام و سایر قطعات رویکردی غیرمستقیم به نشانه‌های موسیقی ایرانی دارند.

سام اصفهانی درباره انتخاب عنوان «مانترا» نیز گفت: انتخاب این عنوان، علاوه بر غرابت و شوق من به نگرش شرق و ارتباط معنایی با فضای موسیقی حاضر٬ کنایه‌ای است از اصواتی که اندیشه را به مقصد رهایی رهسپار می‌کند. «مانترا» آوا یا کلمه‌ای است تکرار شونده با صوتی مشخص که در ریشه سانسکریت، از دو بخش «مان» به معنای فکر کردن و «ترا» به معنای آزاد شدن است. توالی مکرر این آوا در مراقب، امواج مغز را به سطح خلسه‌وار آلفا می‌رساند و ذهن مشوش را رهسپار فراغتی مسکوت می‌کند.

آهنگساز و پیانیست آلبوم «مانترا» سام اصفهانی است و رضا فرهادی صدابراداری و میکس و مسترینگ آن را در استودیو کنگان پارسه «کرگدن» انجام داده و بهنام ابولقاسم  نیز ناظر ضبط بوده است.

پانوراما گردانیه (بر اساس گوشه گَردانیه از دستگاه نَوا)، پانوراما گیلانه (بر اساس دستگاه دشتی و موسیقی گیلان زمین)

پانوراما پاوَموری (بر اساس مقام پاوَموری؛ مرثیه‌ای سوزناک در غم عزیز از دست رفته از مقامات مجلسی و باستانی تنبور تقدیم شد به حادثه تلخ کرمانشاه ۱۳۹۶)، کولی (والس)، به خاطرِ آفتابِ یکشنبه، مرثیه ای برای درخت قطعات آلبوم «مانترا» هستند.

 سام اصفهانی آهنگساز، نوازنده پیانو و مدرس دانشگاه، متولد پنجم آبان ۱۳۶۳ در تهران است. وی دانش آموخته رشته موسیقی با گرایش کارشناسی نوازندگی و کارشناسی ارشد آهنگسازی از دانشگاه هنر تهران است. او نوازندگی پیانو را از کودکی نزد اساتیدی چون فرزانه، مرحوم دبیری، گُلی و... آغاز کرد و دوره  تکمیلی را نزد پروفسور کلارا بوکوچاوا گذراند. وی در زمینه آهنگسازی و سایر آموزه‌های تخصصی موسیقی از محضر استادان فرید عمران، احمد پژمان، حسین دهلوی، حسن ریاحی٬ کامبیز روشن روان، امیر اسلامی و مسعود ابراهیمی بهره برده است.

موسیقی سنتی وزارت ارشاد رونمایی آلبوم پیانو نادر مشایخی هوشیار خیام دفتر موسیقی موسیقی غربی موسیقی ایرانی آلبوم پیمان عشق موسیقی کلاسیک تک نوازی سولونوازی هم نوازی آلبوم مانترا سام اصفهانی پانوراما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر