کد خبر: 791105 A

در نامه‌های جداگانه‌ای انجام شد؛

نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری ۱۶ اثر فرهنگی تاریخی در استان‌های خراسان رضوی، خوزستان، مرکزی و فارس به استانداران چهار استان ابلاغ شد.

به گزارش ایلنا، علی اصغر مونسان  در چهار نامه جداگانه به استانداران خوزستان، خراسان رضوی، مرکزی و فارس، نقشه محدوده، عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری ۱۶ اثر فرهنگی تاریخی در این چهار استان را به آنان ابلاغ کرد.

در نامه علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خطاب به غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، آمده است:

«در اجرای بند ۱۲ از ماده ۳ "قانون اساسنامه سازمان میراث‌فرهنگی کشور" مصوب ۱۳۶۷ و مواد مربوطه از "قانون راجع‌به حفظ آثار ملی" مصوب سال ۱۳۰۹ و نظام‌نامه اجرایی آن، نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مربوط به اثر ملی فرهنگی‌تاریخی "محوطه های هفت تپه و تپه جنگل" واقع در شهرستان شوش، بخش مرکزی که به شرح زیر در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده است، ابلاغ می‌شود.

محدوده حریم آثار مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر، برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی "تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده" جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی‌ربط در استان، ابلاغ و از نتیجه این سازمان را مطلع نمایند.

مجموعه تپه های هفت تپه شماره ثبت ۱۷۱۷ تاریخ ۱۳۶۵/۰۲/۲۱

تپه جنگل شماره ثبت ۴۸۷۹ تاریخ ۱۳۸۰/۱۲/۱۹

تپه ابوفندوا شمالی شماره ثبت ۲۹۷۸۶ تاریخ ۱۳۸۹/۱۱/۱۸

تپه ابوفندوا جنوبی شماره ثبت ۲۹۷۸۷ تاریخ ۱۳۸۹/۱۱/۱۸»

همچنین در نامه دکتر مونسان خطاب به عنایت الله رحیمی استاندار فارس، نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری آثار زیر به او ابلاغ شده است:

محل پایتخت قدیم شاپور (شهر بیشاپور) به شماره ۲۴ در تاریخ ۱۳۱۰/۰۶/۲۴

حجاری ها (نقش برجسته های تنگ چوگان) به شماره ۱۵۸ در تاریخ ۱۳۱۰/۱۰/۱۵

مجسمه شاپور اول به شماره ۱۵۹ در تاریخ ۱۳۱۰/۱۰/۱۵

آثار باستانی قریه سید حسین به شماره ۱۳۶۶ در تاریخ ۱۳۵۶/۰۱/۲۲

غار چشمه ساسان به شماره ۹۸۲۶ در تاریخ ۱۳۸۲/۰۶/۱۱

تل پنج محل به شماره ۱۷۲۴۶ در تاریخ ۱۳۸۵/۱۱/۲۳

غار گوسفند به شماره ۱۳۳۱۷ در تاریخ ۱۳۸۴/۰۵/۲۲

گورهای سنگی تنگ ناری به شماره ۱۳۳۲۱ در تاریخ ۱۳۸۴/۰۵/۲۲

همچنین، نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری «تپه باستانی چناران» به شماره ۹۲۴۳ مورخ ۱۳۸۲/۰۴/۲۴ نیز در نامه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی، ابلاغ شد.

معاون رئیس جمهوری همچنین در نامه خود به سید علی آقازاده استاندار مرکزی، «نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری قنات ابراهیم آباد» به شماره ۳۱۱۵۰ در تاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۱۲، «آب انبار حاج رضا قلی» به شماره ۱۹۰۳ در تاریخ ۱۳۸۵/۱۲/۲۸ و «حمام ابراهیم آباد» به شماره ۲۳۷۹۲ به شماره ۱۳۸۷/۰۸/۲۵ را به او ابلاغ کرد.

سازمان میراث فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر