کد خبر: 790947 A

با همکاری گروه پژوهشی میراث طبیعی انجام می‌شود:

طراحی و پیاده سازی پایگاه داده مکانی اطلاعات جغرافیایی (GIS) به‌عنوان یک سیستم اطلاعات استاندارد و تخصصی و بر اساس سند راهبردی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری امری ضروری است لذا در تهیه اطلس میراث طبیعی ایران اطلاعات مکانی و توصیفی و عوارض مکانی و اقلام توصیفی موردنیاز شناسایی و تعریف می‌شوند.

به گزارش ایلنا، ایمان ایوبی (پژوهشگر) در نشست تخصصی که به همت گروه پژوهشی میراث طبیعی به منظور بررسی روند تهیه اطلس میراث طبیعی کشور برگزار شد، گفت: یکی از وظایف مهم و حیاتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، شناسایی، معرفی، حفظ و ثبت میراث طبیعی ملی ایران، همانند محدوده‌‌های جغرافیایی طبیعی دارای کیفیت ویژه فیزیکی و یا زیست‌شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی تاریخی، نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌های آن‌هاست تا تحت حفاظت و بهره‌برداری پایدار قرار گیرد.

 وی افزود: رویکرد نوین هم‌اکنون از گردآوری مستندات کاغذی سنتی و به روز نگه داشتن اطلاعات آن‌ها، به طرف بهره‌گیری از سیستم‌های کامپیوتری جدید و فناوری GIS حرکت کرده است.

این پژوهشگر خاطرنشان ساخت: بنابراین ساماندهی انواع اطلاعات مورد نیاز در سیستمی که بتواند ارتباط میان اطلاعات را با مکان آنها در روی زمین برقرار کرده و انجام پردازش‌ها را روی اطلاعات مکانی ممکن سازد، می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای اطلاعاتی، تحلیلی و برنامه‌ریزی آن مجموعه باشد.

ایوبی با بیان اینکه در این راستا به نظر می‌رسد طراحی و پیاده‌سازی پایگاه داده مکانی اطلاعات جغرافیایی (GIS) به عنوان یک سیستم اطلاعات استاندارد و تخصصی و بر اساس سند راهبردی سازمان امری ضروری محسوب شود، تصریح کرد: لذا در این طرح، بر اساس استانداردهای موجود پایه و تخصصی مرتبط با نیازمندی‌ها و توقعات سازمان در حوزه میراث طبیعی، اطلاعات مکانی و توصیفی و همچنین عوارض مکانی و اقلام توصیفی موردنیاز شناسایی و تعریف می‌شود.

او گفت: در این سیستم، اطلاعات مکانی معرف شکل و موقعیت عوارض و اطلاعات توصیفی شامل، خصوصیات و ویژگی‌های مرتبط با اطلاعات مکانی است که تماما درون یک پایگاه داده مکانی ذخیره می‌‌شوند.

این پژوهشگر اظهار داشت: هر چه داده‌های موجود در سیستم و روابط بین آنها به آنچه در دنیای واقعی وجود دارد نزدیکتر باشند، نتایج به‌دست آمده از پرسش‌ها و تجزیه و تحلیل‌ها به واقعیت نزدیک‌تر بوده و با آنچه در دنیای واقعی می‌گذرد، تطابق بیشتری دارد.

ایوبی در پایان تصریح کرد: نتایج به‌دست آمده از تجزیه و تحلیل‌ها مدیران و برنامه‌ریزان را در جهت تصمیم‌گیری هر چه صحیح‌تر و بهتر حمایت می‌کند.

فناوری GIS اطلس میراث طبیعی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر