کد خبر: 790598 A

برنامه چهارشنبه‌های تهران این هفته در باغ کتاب با موضوع (زرتشتیان تهران) و به میزبانی سهیل محمودی برگزار شد.

به گزارش ایلنا، برنامه چهارشنبه‌های تهران این هفته در باغ کتاب با موضوع (زرتشتیان تهران) و به میزبانی سهیل محمودی برگزار شد و مهمانان برنامه هر کدام بخشی از تاریخچه‌ و خاطرات مردمان این کیش و آیین در تهران را بازگو کردند.

در ابتدا محمد میرزاخانی (نویسنده و تاریخ‌نگار) روی صحنه رفت و ضمن اشاره به نحوه‌ی اشاعه‌ی آیین زرتشت در شروع شکل‌گیری تهران مدرن، از همت ابراهیم پورداوود و بعدتر شاگردان ایشان در انتشار متون اوستایی گفت.

بعد از پخش کلیپی از تاریخچه‌ی ورود زرتشتیان تهران، مریم میرزایی (معمار و مرمت‌گر) از اولین محله‌های زرتشت‌نشین و اولین مدارس‌شان در تهران گفت.

میرزایی با اشاره به گسترش تهران در دوره ناصری و ایجاد محله‌ای به‌نام دولت در این دوره، این محله را نخستین بخش زرتشتی‌نشین تهران دانست.

او سپس از کارها و خدمات دو چهره‌ی برجسته‌ی زرتشتیان یعنی ارباب جمشید جمشیدیان و ارباب کیخسرو شاهرخ گفت. اینکه ارباب جمشیدیان چطور به ایجاد محله‌ای برای زرتشتیان کمک کرد و ارباب شاهرخ آن‌ها را با دنیای روز هماهنگ کرد.

پخش دو فیلم از تهران‌گردی‌های چند سال پیش احمد مسجدجامعی در خیابان سی‌تیر از دیگر برنامه‌های این نشست بود. فیلم اول بازدید از مدرسه‌ی قدیمی فیروزبهرام و آشنایی با تاریخچه و معماری این مدرسه بود و فیلم دوم بازدید از آتشکده‌ی آدریان تهران و آشنایی با رسم و رسوم مذهبی زرتشتیان.

سخنران بعدی مراسم بوذرجمهر پرخیده (مدیر مدرسه‌ی فیروزبهرام و پژوهشگر آیین زرتشت) بود که با مرور خاطرات پدری‌اش از تهران قدیم، اطلاعاتی از زرتشتیان امروز تهران و تعداد خانوار ساکن در تهران و نحوه‌ی زیست‌شان در پایتخت ارائه داد.

پرخیده خاطرات جالبی از روزهای قدیم زرتشتیان گفت. اینکه چطور صد سال پیش زرتشتیان یزد خانه‌های خود را رها کردند و به تهران آمدند.

او از خرید زمین‌های تهران توسط زرتشتیان در منطقه‌ای از تهران گفت که امروز تهران‌پارس است. این منطقه توسط یک زرتشتی در موج دوم مهاجرت زرتشتیان به تهران از رضاشاه خریداری شد و بعد از ساخت‌وساز محل زندگی زرتشتیان تهران شد.

آخرین بخش برنامه‌ی این هفته‌ی چهارشنبه‌های تهران حال و هوای دیگری به نشست داد. موبد سهراب هنگامی روی صحنه رفت و اوستاخوانی کرد.

او نیایشی را به نام نیایش کشتی در سه بخش خواند و بعد به فارسی معنی‌خوانی کرد.

پروفسور حسین باهر، استاد محسن موسوی بلده و جمعی از زرتشتیان مقیم تهران از حضار نشست این هفته‌ی چهارشنبه‌های تهران بودند.

زرتشت در تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر