کد خبر: 789954 A

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران:

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران گفت: سومین جشنواره «کافه مقصد گردشگران شهری» از سوم تا هشتم شهریور با حضور ۹۰ کافه برگزیده استان تهران در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، پرهام جانفشان (مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران) با اشاره به برگزاری سومین جشنواره کافه مقصد گردشگری شهری گفت: توجه سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی کافه در خانه‌های تاریخی شهر تهران موجب شده است تا نگاه جامع‌تری به سومین جشنواره کافه مقصد گردشگری شهری باشد.

او خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از کافه‌های تهران با نگاه فرهنگی در حال  معرفی سبک میهمان‌نوازی و پذیرایی ایرانی است.

جانفشان گفت: انتخاب خانه‌های تاریخی برای کافه به دلیل سبک معماری ایرانی موجب می‌شود تا میهمانان حس آرامش را در مدت حضور در کافه تجربه کنند.

وی ادامه داد: شعار «تهران قدیم به مثابه یک موزه» در تورهای تهرانگردی که جوانان زیادی از آنها استقبال می‌کنند، تحقق پیدا کرده است. این نوع جشنواره‌ها کمک می‌کنند که چنین مکان‌هایی به عنوان مقاصد گردشگری رونق داشته باشند.

در این نشست حمید شاهین‌پور (دبیر  برگزاری جشنواره) گفت: در این دوره از جشنواره به موضوع آشپزی حرفه‌ای کافه‌ها و صنایع مرتبط، تولیدکنندگان مواد، انواع شربت‌ها، میزبانی، معماری کافه‌ها و... توجه شده است.

شاهین‌پور با اعلام اینکه در سه سال اخیر خانه‌های ارزشمند زیادی به کافه تبدیل شده‌اند که در معرض تخریب قرار داشتند بیان کرد: ۱۲۱ خانه و بنای ارزشمند در تهران به کافه تبدیل شده‌اند که اتفاق خوبی در نگهداری از این بناهاست.

وی افزود: کافه‌ها اولین صنفی بودند که ثبت شدند. اولین قانونی که مصوب شد، طرز بنای کافه بود ولی اکنون بعد از ۹۱ سال کافه‌ها دیگر صنف نیستند بلکه زیر نظر اتحادیه آبمیوه و بستنی کار می‌کنند. یکی از معضلات نداشتن صنف رها بودن قیمت‌هاست.

وی گفت: در راستای فعالیت‌های صنعت کافه، مسابقات باریستا و قهوه‌نگاری لته‌آرت برگزار شد. ما در جشنواره کافه مقصد گردشگری، مسابقات عکاسی حرفه‌ای کافه، آشپزی، خدمات پذیرایی و... را داریم. متأسفانه در حوزه خدمات پذیرایی و گردشگری، توجه کمی به امر میزبانی دیده شده است. ما قصد داریم در این جشنواره به بهبود خدمات میزبانی بپردازیم.

سومین جشنواره کافه مقصد گردشگری شهری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر