کد خبر: 788440 A

سهم ناچیز ایران از نیروی کار خلاق؛

اقتصاد پویا و هدفمند است و ۳۰ میلیون نیروی انسانی خلاق در اقتصاد دنیا نقش پذیری دارند که سهم ایران در این بخش ناچیز است.

به گزارش ایلنا، سامه ابتهاج (مشاور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) در حاشیه کارگاه آموزشی تجاری‌سازی و توسعه اکوسیستم صنایع خلاق استان مرکزی گفت: برنامه‌های هدفمند برای بهبود سهم ایران از نیروی کار خلاق باید با کمک همه دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد توسعه یابد. باید سهم صنایع خلاق در تولید نا خالص ملی افزایش یابد.

او بیان کرد: شبکه سازی، تقویت توسعه اکوسیستم خلاق، تقویت و تشکیل شرکت‌های کوچک و متوسط، بهبود فرآیند تعاونی‌های خلاق و توجه به سازمان‌های مردم نهاد را از جمله راهکار توسعه اقتصاد خلاق است.

ابتهاج افزود: یکی از شاخه‌های مهم در اقتصاد که کشور ایران در آن حرکت کندی داشته حوزه گردشگری است و بزرگترین اتفاق برای یک گردشگر لذت بردن از داشته‌های محیطی و معنوی هر جامعه محسوب می‌شود که این مهم با توجه به شرایط کشور ما قابل برنامه ریزی و توسعه است.

وی اظهارکرد: ایران در صنعت گردشگری نیازمند توسعه زیرساختی است تا بتواند از این محل ارز آوری مطلوب داشته باشد.

معاون مدیر کل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تحقیقات بازار در ایران باید به صورت هدفمند توسعه یابد تا گردشگر برای سفر به شهرها ترغیب شود.

وی خاطرنشان کرد: سه دشت شامل فراهان، گرگان و مغان از نظر طبقه انسانی خلاق و حاصل خیزی شرایط اقلیمی مزایای متعددی دارند اما تاکنون کمتر به آنها پرداخته شده است.

این پژوهشگر  گفت: در حوزه گردشگری طبقه انسانی خلاق نباید بی برنامه، ناامید و سرخورده باشد بلکه می‌توان با هم افزایی، توانمندسازی و افق دید تعریف شده کاستی‌های موجود را به سرعت رفع کرد.

ابتهاج افزود: پارک علم و فناوری بهترین بستری است که با گردآوری همه نیازها می‌تواند به توسعه صنایع خلاق کمک کند و سکوی پرش برای توسعه صنایع خلاق به ویزه در حوزه گردشگری باشد.

مجید شمسی (مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری استان مرکزی) نیز گفت: سمینار معرفی راهکارهای حمایت از شکل گیری و توسعه کسب و کار صنایع خلاق به مدت ۲ روز در اراک برگزار شده است.

شمسی افزود: ۶۰ نفر از صاحبان کسب و کار نوپا استان در حوزه صنایع خلاق، هنرمندان صنایع دستی و فعالان صنایع گردشگری شرکت و گواهینامه این دوره را دریافت می‌کنند.

وی یادآور شد: تجاری سازی و توسعه اکوسیستم صنایع خلاق، معرفی و آشنایی با صنایع خلاق هنرهای تلفیقی، تجاری سازی صنایع خلاق و هنرهای تلفیقی از سرفصل های آموزشی این کارگاه آموزشی است.

پارک علم و فناوری استان مرکزی در شهریور ماه سال ۱۳۸۱ بر اساس مصوبه شورای عالی گسترش آموزش عالی، شروع به فعالیت کرده است و در دی ماه ۱۳۸۲، اولین مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری استان، فعالیت اجرایی خود را آغاز کرد.

شمار شرکت های دانش بنیان استان مرکزی در دولت تدبیر و امید از سه به ۷۶ شرکت رسیده است که این مهم گامی عملی در بهبود مناسبات اقتصادی و تقویت دانشگاه و تولید استان محسوب می‌شود.

استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنعت کشور بیش از سه هزار واحد صنعتی و تولیدی دارد.

سازمان‌های مردم نهاد توسعه اکوسیستم صنایع خلاق اکوسیستم خلاق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر