کد خبر: 785922 A

معاون میراث فرهنگی کشور اعلام کرد:

طالبیان با تأکید بر ثبت قشم به عنوان یک اثر جهانی تصریح کرد: وجود گنبدهای نمکی جزیره قشم که یکی از بزرگترین پدیده‌های طبیعی به شمار می‌رود می‌تواند جاذبه‌ای جهانی را برای منطقه رقم بزند و نیازمند حفاظت بیشتری است.

به گزارش ایلنا، محمد حسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی کشور) در نشستی که با رییس پژوهشگاه و سرپرست اداره میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم داشت، با بیان اینکه طرح‌های مختلفی باید در منطقه آزاد قشم اجرا شود، گفت: تمامی امور مربوط به ساماندهی پرونده‌های تاسیسات و تشکل‌های گردشگری و میراث فرهنگی جزیره قشم باید طبق کار کارشناسی و با نظارت بیشتری صورت گیرد.

وی، میراث ناملموس را یکی از موضوعات مهم در منطقه قشم دانست که به گفته او، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تمام توان خود را به کار خواهد بست تا این میراث ثبت و پشتیبانی از آن به طور مناسبی انجام گیرد.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: موضوع قشم و ثبت آن به عنوان یک اثر جهانی و همچنین طبیعت تاریخی و فرهنگی و زمین‌شناسی آن به‌عنوان یک پدیده مهم باید مورد مطالعه جدی قرار گیرد.

وی عنوان کرد: وجود گنبدهای نمکی در جزیره قشم که یکی از بزرگترین پدیده‌های طبیعی به شمار می‌رود و می‌‌تواند جاذبه‌ای جهانی را برای منطقه رقم بزند، نیازمند حفاظت بیشتری است.

طالبیان از آمادگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در جهت بهبود و ساماندهی منطقه آزاد قشم خبر داد و گفت: ایجاد موزه، حفظ میراث زیر آب و از همه مهم‌تر حوزه گردشگری این منطقه که برای مردم بسیار جذاب است در دستور کارهای اصلی سازمان و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفته و مطالعات گسترده‌ای در بخش باستان‌شناسی و مردم‌شناسی در حال انجام است.

وی به اراده جدی دست‌اندرکاران و مدیران بخش‌های مختلف در منطقه آزاد قشم و میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد و گفت: مدیران مجموعه‌های مختلف بایستی اراده سیستمی داشته باشند زیرا کارها در این بخش بسیار ارزشمند است.

گفتنی است، در این جلسه موضوع بهبود و ارتقاء کیفی خدمات و فعالیت‌های میراث فرهنگی و گردشگری منطقه آزاد قشم مورد بحث و بررسی مرتضی شیخ‌زاده (معاون فرهنگی منطقه آزاد قشم)، بهروز عمرانی (رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری) و طاهره شهرکی (سرپرست اداره میراث میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم) قرار گرفت.

جزیره قشم گنبدهای نمکی قشم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر