کد خبر: 785717 A

نشست پژوهشی موسیقی فیلم‎های میکلوش روژا، پنج‎شنبه ۲۷ تیرماه راس ساعت ۱۷ در سالن کنفرانس فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، نشست پژوهشی موسیقی فیلم‎های میکلوش روژا، پنج‎شنبه ۲۷ تیرماه ساعت ۱۷ در سالن کنفرانس فرهنگسرای نیاوران با حضور نصرالله داوودی آهنگساز، مترجم و پژوهشگر موسیقی برگزار خواهد شد.

میکلوش روژا در ۱۸ آوریل ۱۹۰۷ در بوداپست مجارستان به دنیا آمد. از کودکی عشق به موسیقی در او شکل گرفت. پدرش یک ملاک و کارخانه دار ثروتمند بود. مادرش پیانیست بود و هم او بود که عشق به موسیقی را در فرزندش کشف کرد. او از سن پنج سالگی موسیقی را با فراگیری ویلن آغاز کرد و از هشت سالگی به آهنگسازی و بر روی صحنه به اجرا می‎پرداخت. پس از رسیدن به سن دانشگاه، راهی آلمان شد و به دانشگاه لایپزیگ رفت و به اصرار پدرش در رشته شیمی مشغول تحصیل شد. اما پس از یک سال شیمی را رها کرد و وارد کنسرواتوار لایپزیگ شد و همزمان با تحصیل ویلن و ویولا به تحصیل آهنگسازی نیز پرداخت.

روژا که خیلی زود در سراسر اروپا به شهرتی چشمگیر رسیده بود، نامش به عنوان آهنگساز آثار عظیم کلاسیک برای صحنه شناخته می‎شد. پس از مدتی توسط یکی از دوستانش یعنی آهنگساز سوییسی، آرتور اونِگر وارد سینما شد و برای فیلم «بینوایان» موسیقی ساخت. او فعالیتش را در آلمان، انگلستان و فرانسه ادامه داد و پس از آشنایی به الکساندر کوردا که مدیر استدیو لندن بود پس از انجام چند فیلم از جمله «شوالیه بدون زره»، «چهار پر» و «تندر در شهر» برای نوشتن موسیقی فیلم «دزد بغداد» به هالیوود رفت و با آمدن نازی‎ها و آغاز جنگ جهانی دوم ناگزیر به اقامت در آمریکا شد و تا پایان عمر در آنجا ماند.

روژا نزدیک به هفتاد سال آهنگسازی کرد و برای بیش از صد فیلم موسیقی متن ساخت که اکثر آنها در زمره آثار حماسی-تاریخی هستند. از آن جمله می‌توان به: «دزد بغداد»، «بن هور»، «اِل سید»، «شاه شاهان»، «پنج قبر تا قاهره»، «قاتلین»، «به خاطر او»، «شوالیه‎های میز گرد»، «کلاه سبزها»، ا «یوانهو»،» کجا می‎روی»، «پیوند جادویی»، «سودوم و گومورا»، «جولیوس سزار»، «دره شاهان»، «غرامت مضاعف»، «زندگی خصوصی شرلوک هلمز»، «سفرهای سندباد» و «شور زندگی» اشاره کرد. روژا در طول حیات هنری‎اش هفده بار نامزد جایزه اسکار شد و به دریافت دو دکترای افتخاری نایل آمد. وی همچنین بیش از چهل و پنج اثر عظیم برای موسیقی کلاسیک تصنیف کرد که از آن جمله می‎توان به باله، کنسرتو ویلن، کنسرتو پیانو، کنسرتو ویلنسل، دبل کنسرتو، کنسرتو ویولا و نیز آثاری برای ارکستر نظامی، گروه کر و نیز سونات‎ها و سلوهایی برای سازهای مختلف از جمله ویلنسل، ویلن، گیتار، کلارینت و همچنین مجموعه مفصلی از آثار پیانویی اشاره کرد. وی را می‎توان از پدران موسیقی فیلم در دوران طلایی هالیوود دانست و آثارش الهام‎بخش چند نسل از آهنگسازان بوده‌اند همچنان زیبا و پرمخاطب هستند و توسط بهترین ارکسترهای جهان اجرا می‎شوند. سرانجام میکلوش روژا در ۲۷ جولای ۱۹۹۵ در هالیوود لس آنجلس درگذشت.

حضور علاقمندان در این برنامه آزاد است.

موسیقی سینما فرهنگسرای نیاوران کنفرانس موسیقی فیلم نصرالله داوودی آهنگسازی فیلم آهنگسازی سینما نشست پژوهشی موسیقی میکلوش روژا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر