کد خبر: 785208 A

به مناسبت زادروز امام هشتم(ع)؛

خواننده قطعه «آمدم ای شاه..» درباره چگونگی ساخت این قطعه می‌گوید: روزی آقای محمد اصفهانی با من تماس گرفت و به من گفت که در مجلس ترحیم یکی از اقوام آریا عظیمی‌نژاد از آهنگسازهای خوب کشورمان مصیبت خوانی کن. در پایان مراسم آریا به من پیشنهاد ساخت یک قطعه را داد و من هم قبول کردم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز یک‌شنبه 23 تیرماه زادروز امام رضا(ع) است. انتشار «قطعه‌ای از بهشت» یا آمدم ای شاه پناهم بده با صدای حاج محمدعلی کریم‌خانی به همین مناسبت است.

محمدعلی کریم‌خانی متولد 1329 و زاده روستای نرجه از توابع تاکستان قزوین است و با قطعه «آمدم ای شاه..» شناخته شد. کریم‌خانی از کودکی خواندن آواز در مراسم مذهبی را آغاز کرده و پس از آن که متوجه توانایی‌های خود می‌شود در سنین نوجوانی به تهران می‌آید. یکی از ویژگی‌های خاص محمدعلی کریم‌خانی در خوانندگی، صدای پر قدرت اوست که با وجود سن و سال بالا هنوز به قوت خود باقی است.

محمدعلی کریم‌خانی پیش‌تر درباره ماجرای ساخته شدن قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده» گفته است: روزی آقای محمد اصفهانی با من تماس گرفت و به من گفت که در مجلس ترحیم یکی از اقوام آریا عظیمی‌نژاد از آهنگسازهای خوب کشورمان مصیبت خوانی کن. در پایان مراسم آریا به من پیشنهاد ساخت یک قطعه را داد و من هم قبول کردم.

آریا عظیمی‌نژاد (آهنگساز) در این‌باره گفته است: «در زمان ساخت یک آهنگ فشار زیادی را تحمل می‌کنیم ولی آقای کریمخانی حوصله زیادی داشتند. موسیقی «در این قطعه از بهشت» یا همان «آمده‌ام ... آمدم ای شاه پناهم بده» دومین تجربه کاری من با ایشان بود. خیلی برای ساخت این آهنگ فکر کردیم و وقت گذاشتیم. در بین اشعار موجود فقط شعر «آمده‌ام...» می‌توانست مفهوم را به خوبی انتقال دهد. در زمان انتخاب شعر، هر دو نفرمان ناامید شده بودیم و به شعر دلخواه نمی‌رسیدیم. احساس کردم که ایشان خیلی مغموم شدند و من هم همین حس را داشتم و انگار که به یک بن بست رسیده بودیم.»

کریم‌خانی درباره جزییات ساخت آهنگ و ادامه ماجرا اینگونه گفته است: «به قدری شعر و آهنگ را عوض کردیم که حنجره من بی‌حس شده بود. به آریا گفتم «برو دو تا چای بیار تا بخوریم». دو رکعت نماز هم خواندیم و به یک باره همه چیز عوض شد و ورق برگشت و من شعر «آمده‌ام ...» را پیدا کردم. اولش را اشتباه خواندم و گفتم «آمده‌ام» اما آقای عظیمی‌نژاد آن را پاک نکرد و گفت که باعث زیبایی کار می‌شود. اگر عنایت «آقا» نبود، کار من به جایی نمی‌رسید و این‌ها همه از لطف ایشان است.»

عظیمی‌نژاد درباره وقایع پس از ضبط نیز گفته است: «بعد از ضبط کار، وقتی آقای کریمخانی به کار گوش می‌داد ارتباطی عجیب با آن برقرار کرده بود و خداوند را شاکرم که تلاش‌ها و زحمات‌مان نتیجه داد.»

متن ترانه؛

آمده‌ام آمدم ای شاه پناهم بده

خط امانی ز گناهم بده

ای حرمت ملجأ در ماندگان

دور مران از در و  راهم بده

ای گل بی خار گلستان عشق

قرب مکانی چو گیاهم بده

لایق وصل تو که من نیستم

اِذن به یک لحظه نگاهم بده

ای که حَریمت به مَثَل کهرباست

شوق وسبک خیزی کاهم بده

تاکه ز عشق تو گدازم چو شمع

گرمی جان سوز به آهم بده

لشگرشیطان به کمین من است

بی کسم ای، شاه پناهم بده

از صف مژگان نگهی کن به من

با نظری ، یار و سپاهم بده

در شب اول که به قبرم نهند

نور بدان شام سیاهم بده

ای که عطا بخش همه عالمی

جمله ی حاجات مرا هم بده

قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده» با صدای حاج محمدعلی کریم‌خانی را اینجا بشنوید و دانلود کنید؛

فایل تصویری قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده» با اجرای حاج محمدعلی کریم‌خانی؛

امام رضا برج میلاد چای رسانه شعر عشق موسیقی وزارت ارشاد برج آزادی تالار رودکی بنیاد رودکی محمد اصفهانی تالار حافظ مداحی موسیقی نواحی موسیقی ایرانی آریا عظیمی نژاد نمایشگاه بین‌المللی محمدعلی کریمخانی مولودی خوانی مصیبت‌خوانی تولد امام رضا نوحه‌خوانی حاج محمدعلی کریم خانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر