کد خبر: 784821 A

مطالعات مقدماتی فسیل مکشوفه، دست افزارهای سنگی، گونه‌شناسی جانوری و دانه‌های گیاهی غار کلدر آغاز شده و پس از اتمام، نتایج آن در قالب مقالات علمی، سخنرانی‌ها و ... به اطلاع مجامع علمی و عموم کشور خواهد رسید.

به گزارش ایلنا، بهروز بازگیر (سرپرست هیأت باستان شناسی غار کلدر) با اعلام خبر آغاز مطالعات بر روی یافته‌های باستان‌شناسی، گفت: فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر لرستان که با اهداف اولیه تاریخ‌نگاری لایه‌های پارینه سنگی میانه (منتسب به دوره استقراری جوامع نئاندرتال) و دستیابی به تعداد بیشتر مصنوعات و دست‌افزارهای سنگی آغاز شده بود با انجام عملیات مرمتی و حفاظتی نهشته‌های باستانی ترانشه به اتمام رسید.

وی تصریح کرد: این فصل از کاوش دستاوردهای چشمگیری از جمله کشف بخشی از فسیل جمجمه انسان هوشمند، مصنوعات سنگی شاخص دو گونه هموساپین و نئاندرتال، گونه‌های مختلف جانوری و دانه‌های گیاهی را دربرداشت که نشان از غنای این محوطه باستانی برای کاوش‌های هدفمند و درازمدت دارد.

او افزود: مطالعات مقدماتی فسیل مکشوفه، دست‌افزارهای سنگی، گونه‌شناسی جانوری و دانه‌های گیاهی آغاز شده است که پس از اتمام مطالعات، نتایج آنها در قالب مقالات علمی، سخنرانی‌ها و ... به اطلاع مجامع علمی و عموم کشور خواهد رسید.

این باستان‌شناس با بیان اینکه سومین فصل کاوش باستان‌شناسی غار کلدرلرستان با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت اظهار داشت: این محوطه که هم اکنون به عنوان قدیمی‌ترین سایت پارینه سنگی جدید در ایران شناخته شده دارای شواهد پارینه سنگی میانه در لایه‌های زیرین نیز است.

او افزود: تاریخ نگاری نهشته‌های باستانی پارینه سنگی جدید در فصل قبل کاوش در این محوطه نشان از استقرار جوامع شکارگر و گرد آورنده غذا در محدوده زمانی ۲۳ تا ۵۴ هزار سال پیش دارد که این محوطه را به یکی از سایت‌های کلیدی ایران تبدیل کرده است.

فسیل مکشوفه دست افزارهای سنگی نهشته های باستانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر