کد خبر: 783852 A

علی‌اکبر مرادی از طاهر یارویسی مقام‌نواز برجسته تنبور عیادت کرد؛

علی‌اکبر مرادی (مقام‌خوان، آهنگساز و خواننده و نوازنده تنبور) با انتشار پستی در صفحه شخص‌اش از حال نامساعد طاهر یارویسی (تنبورنواز، مقام‌دان و مقام‌خوان) خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی‌اکبر مرادی (مقام‌خوان، آهنگساز و خواننده و نوازنده تنبور) با انتشار پستی در صفحه اینستگرامش از حال نامساعد هنرمند پیشکوست خطه غرب کشور، طاهر یارویسی (تنبورنواز، مقام‌دان، مقام‌خوان) اهل شهرستان گهواره واقع در استان کرمانشاه خبر داد.

علی‌اکبر مرادی با انتشار عکسی از طاهر یارویسی در بخش «icu» بیمارستان «بیستون» کرمانشاه، ضمن تشکر از پزشکان، پرستاران و کارکنان این بیمارستان نوشته است: «شفا دهنده و طبیب اوست. کسی چه می‌داند شاید این آخرین دیدار ما باشد. دیدار انسانی شریف، صبور و بی‌نیاز و عاشقی پاک باخته.»

طاهر یارویسی هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی مقامی که زندگی خود را وقف خوانندگی و نوازندگی مقام‌های تنبور کرده، یکی از مهم‌ترین مراجع حال حاضر موسیقی مقامی تنبور به حساب می‌آید.

وی نواختن تنبور را از سن ده سالگی آغاز کرده و از همان زمان مشغول فراگیری آواهای مقامی این ساز نزد استاد چنگیز فرمانی شده است.

اولین و تأثیرگذارترین استادِ طاهر یارویسی، سید ولی حسینی است که از نوادر نوازندگان عصر خود به حساب می‌آید. استاد بیرخان (لالوبیرخان) نیز از اساتید بنام منطقه زرده دالاهو از جمله استادان این هنرمند پیشکسوت بوده‌است. طاهر یارویسی هنر ساختن تنبور را در محضر استاد چنگیز فرمانی فراگرفته و شاگردان بسیاری را در تهران، کرمانشاهان و منطقه گوران تربیت کرده است.

گفتنی است، طاهر یارویسی هنرمندی متعهد و دلسوز و مردمی با همراهی دیگر هنرمندان منطقه و اساتید این حوزه توانسته در مدت فعالیت خود بیش از ۷۰ مقام اصیل کردی رو که در ۷۰۰ سال گذشته سینه‌به‌سینه توسط مردان حق منتقل‌شده را حفظ و از نابودی آن جلوگیری کند.

موسیقی کرمانشاه صحنه هنرمند کردستان پیشکسوت کیهان کلهر دالاهو موسیقی نواحی تنبور گوران موسیقی مقامی مراقبت‌های ویژه سیدخلیل عالی‌نژاد طاهر یارویسی تنبورنوازای شهر گهواره مقام‌خوان مقام‌دان علی اکبر مراد بیمارستان بیستون آی سی یو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر