کد خبر: 781066 A

وزیر ارشاد در کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرهنگ و هنر مردم کرد در طول هزاران سال، بخشی از ذخایر بشریت است، زبان کردی با هزاران سال تاریخ خودش به عنوان یک زبان زنده و مستمر گنجینه‌ای از اشارات و گنجینه‌هاست‌.

به گزارش ایلنا، سید عباس صالحی امروز ۱۲ تیرماه در مراسم اختتامیه «کنگره مشاهیر کرد» که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: بسیار خوشحالم که به مناسبت یک اتفاق خوب که از خیلی وقت پیش منتظرش بودیم و امروز متولد شد، در کردستان و سنندج حضور دارم.

وی افزود: کنگره مشاهیر کرد فقط به گذشتگان نپرداخته است چراکه از زندگان هم کم گنجینه‌ای نداریم، شما مردم خوب نشان دادید که تنها به گذشتگانتان فکر نمی کنید و امروز هم کم افتخار در سراسر ایران و جهان ندارید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: شادمانی یک ایرانی که در طول هزاران سال مردم عزیز و فرهنگ پرور کرد را در قلب تپنده خویش دیده است، امری خرسند است.

وی ادامه داد: ایران با مردم کرد زاده شده است و دو واژه همزاد هستند، نه از شروع تاریخ بلکه از دوره اساطیری و قبل از ماقبل تاریخ مردم کرد و اقوام ایرانی در کنار هم بوده‌اند و پا به پای هم با خنده‌های هم خندیده‌ایم و با گریه‌های هم گریسته‌ایم.

صالی بیان کرد: فرهنگ و هنر این مردم در طول این هزاران سال بخشی از ذخایر بشریت است، زبان کردی با هزاران سال تاریخ خودش به عنوان یک زبان زنده و مستمر گنجینه‌ای از اشارات و گنجینه‌هاست‌.

وی افزود: ادبیات کردی، شعر، قصه وآنچه که به حوزه ادبیات مربوط می‌شود هزاران سال فراز و نشیب این قوم و مردم است و هنرهای آوایی این سرزمین ما را به عمق تاریخ انسان می‌برد. هنرهای تجسمی و خوشنویسی و نقاشی سایر هنرهای این منطقه نیز چنین است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امروز کنگره مشاهیر کرد فرصتی است برای اینکه این داشته‌های پربار را ببینیم و به آن افتخار کنیم و به نسل‌های آینده نشان دهیم که قومی چنین پرافتخار در سیر خود حرکت کرده و همچنان در حرکت است.

وی افزود: به سهم خودم از همه کسانی که در این اتفاق خوب مشارکت داشته‌اند و کمک کرده‌اند که یک حس خوب به همه داده شود، سپاسگزارم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در این برهه زمانی که بیش از هر زمانی نیاز داریم که بر دو بال همبستگی ملی و تنوع فرهنگی حرکت کنیم. دشمنان ایران و اقوام ایرانی گاهی یک بال را می‌شکنند تا ایران با دو بال پرواز نکند، ایران در هزاران سال حرکت ماندگاریش نشان می‌دهد که همواره با دو بال حرکت کرده است و وقتی سرافراز بوده که این دو بال با هم پرواز کرده‌اند.

شهرام ناظری موسیقی وزارت ارشاد صدیق تعریف سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) کنگره بین المللی مشاهیر کُرد فرهنگ و هنر کردی بخشی از ذخایر بشریت است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر