کد خبر: 781062 A

مظهر خالقی در مراسم اختتامیه کنگره مشاهیر کُرد:

مظهر خالقی(خواننده اصیل کُردتبار) در مراسم اختتامییه کنگره بین‌المللی کرد با تاکید بر اجرای این کنگره گفت: فرهنگ بر بنیاد با هم زیستن خلق شده است، پس با قبول یکدیگر در کنار هم باشیم.

به گزارش ایلنا، مظهر خالقی در مراسم اختتامییه کنگره بین‌المللی کرد با تاکید بر اجرای کنگره بین‌المللی مشاهیر کرد گفت: فرهنگ بر بنیاد با هم زیستن خلق شده است، پس با قبول یکدیگر در کنار هم باشیم.

وی افزود: در کنار هم زیستن رسمی است که پروردگار بنا نهاده است، پس با قبول یکدیگر رسم پروردگار را بجا آوریم. اینجا شهر و دیار من است اما من این شهر را با مستوره اردلان‌ها و آیت‌الله مردوخ‌ها می‌شناسم چون آنها زندگی کردن و هنر و علم فرا گرفتن رابه ما آموختند. 

خالقی تاکید کرد: من امروز به راستی افتخار می‌کنم که در سنندج هستم و در میان عزیزانی هستم که سالهای سال است به دنبال آنها می‌گشتم. ایران همیشه به هنر و هنرمندانش پرآوازه بوده است.

این هنرمند با اشاره به هنر فولکلور عنوان کرد: فولکلور بر اساس با هم زندگی کردن پی ریزی شده است. انسان‌ها فرهنگ را پایه‌ریزی کردند تا بتوانند بر آن اساس در کنار هم با آشتی زندگی کنند.

خالقی افزود: اگر چیزی ناکوک هم وجود دارد این مسائل توسط کدخدای ده و روسا افزوده شده است و ماندگار نیست. همه ما فرهنگ را از طبیعت گرفتیم و اگر طبیعت را می‌خواهیم پس یکدیگر را قبول کنیم.

وی درباره کنگره گفت: من این حرکت فرهنگی را از طریق دانشگاه احساس کردم که مشخص است حرکتی انسانی و فرهنگی است. اولین پشتیبان این حرکت عظیم هم آقای استاندار بودند. من افتخار می‌کنم که بازگشتم با این رویداد بزرگ فرهنگی هم راستا بود و امیدوارم تداوم داشته باشد و با هم این راه را طی کنیم.

ایران شهرام ناظری طبیعت وزارت ارشاد کنگره سنندج هنر قطب الدین صادقی صدیق تعریف سید عباس صالحی مظهر خالقی مظهر مظهر خالقی در مراسم اختتامیه کنگره مشاهیر کُرد؛
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر