کد خبر: 781029 A

صالحی:

وزیر ارشاد گفت: کنگره مشاهیر کُرد فرصتی است که داشته‌های پربار و وسیع نام‌آوران این قوم دیده و به نسل جوان منتقل شود.

به گزارش ایلنا، سیدعباس صالحی عصر امروز در آئین اختتامیه کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد در تالار مولوی دانشگاه کُردستان اظهار داشت: برگزاری این کنگره نشان داد به مشاهیر و مفاخر زنده باید توجه داشت و نباید تنها به گذشتگان افتخار کرد.

وی با اشاره به اینکه ایران با مردم کُرد زاده شده، اضافه کرد: از دوره اساطیری مردم کُرد و دیگر اقوام ایرانی کنار هم در صلح و امنیت و تعامل بوده‌اند و این همبستگی همچنان ادامه دارد.

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر این سرزمین در طول هزاران سال بخشی از دخایر ارزشمند دنیاست، افزود: زبان کُردی به‌عنوان زبان زنده و مستمر گنجینه‌ای از لطافت، اشارات و گنج‌هاست و ادبیات و شعر کُردی نمایه‌ای از هزاران سال فراز و نشیب این مردم است.

صالحی با بیان اینکه هنرهای آوایی و موسیقی این دیار ما را به عمق تاریخ انسان می‌برد و از اعماق گذشته به آینده می‌کشاند، گفت: کنگره مشاهیر کُرد فرصتی است که داشته‌های پربار و وسیع نام‌آوران این قوم دیده و به نسل جوان هم منتقل شود. در این برهه از تاریخ بیش از هر زمان دیگری نیاز به حرکت با ۲ بال همبستگی و تنوع ملی در کشور داریم.

وی با بیان اینکه دشمنان دنبال شکاندن یکی از این بال‌ها هستند، افزود: چندین هزار سال حرکت و ماندگاری ایران به‌واسطه این ۲ بال بوده و زمانی سرافراز و مقتدر بوده که این بال‌ها با هم به پرواز در آمده اند.

وزیر ارشاد با اشاره به اینکه پهنه جغرافیایی، چهار اقلیم و تنوع قومیتی ایران در دنیا بی‌نظیر است، یادآور شد: وجود همبستگی ملی و تنوع فرهنگی حافظ ایران بوده و هست.

صالحی با بیان اینکه باورها و ارزش‌های و نمادهای مشترک بین اقوام ایرانی وجود دارد، افزود: دشمنان خیلی تلاش کردند در این فضا اختلال ایجاد کنند ولی هرگز موفق نشده و نتوانستند به خواسته‌هایشان دست یابند.

وی با بیان اینکه ایران رنگین کمان اقوام است و هر نخی از تار و پود آن کشیده شود سیمای ایران را دگرگون می‌کند، اظهار داشت: تنوع فرهنگی از یکسو و احترام و حرمت اقوام و مذاهب و تقویت توانمندی‌های خرده فرهنگی از سوی دیگر به توانمندی ایران کمک می‌کنند. این هر چقدر افزایش یابد تار و پود همبستگی محکم‌تر می‌شود.

صالحی با بیان اینکه جامعه کُرد جایگاه مهمی در نوع نگاه تنوع‌پذیری داشته و دارد، گفت: نگاه حاکمیت و دولت تدبیر و امید همبستگی ملی در کنار تنوع‌پذیری ملی است چرا که معتقدیم این مهم ایران را سمت توسعه و شکوفایی به پیش می‌برد.

وی با بیان اینکه در این دولت اتفاقات خوبی در دانشگاه کردستان پیش آمده، یادآور شد: ایجاد رشته زبان و ادبیات کُردی، فعالیت پژوهشکده کردستان شناسی از جمله اقدامات ارزشمند انجام شده، البته مسیری که در پیش داریم هم در حوزه زیرساختی و هم رویدادی که می‌تواند امیدآفرین باشد.

صالحی اضافه کرد: علاوه بر تسریع در اجرای پروژه نیمه‌تمام تالار مرکزی سنندج، ساخت هشت پلاتو در شهرهای مختلف این استان آغاز شده و امسال افتتاح می‌شود. ایده‌ای در کشور در حال اجرا داریم که هر شهری دارای خیابان فرهنگ و هنر شود تا در فضای آن این امکان پدید آید که اهالی آن احساس زیست فرهنگی و هنری داشته باشند.

وزیر ارشاد در پایان افزود: در حوزه رویدادهای فرهنگی و هنری اتفاقات خوبی در جریان است به گونه‌ای که در یک‌سال اخیر شاهد برگزاری جشنواره‌های بین المللی فیلم کُردی، رسانه‌های کُردی، مد و لباس کُردی و موسیقی کُردی بوده‌ایم. اهدافی که جشنواره‌های قبلی و جدید دنبال می‌کنند احیای میراث فرهنگی و هنری کُردی است چراکه این فرهنگ تاریخی از گذشته در اعماق ما را به حال در جریان می‌برد.

مشاهیر کردستان کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر