کد خبر: 780279 A

مظهر خالقی (خواننده با سابقه کُرد) عصر روز دوشنبه دهم تیرماه از راه مرز باشماق مریوان وارد ایران شد و مورد استقبال استاندار کردستان قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، مظهر خالقی (خواننده با سابقه سنندجی) پس از ۳۸ سال دوری از ایران، برای حضور در کنگره بین‌المللی مشاهیر کُرد عصر روز گذشته، دوشنبه دهم تیرماه از مرز باشماق مریوان وارد ایران شد و مورد استقبال بهمن مرادنیا استاندار کردستان قرار گرفت.

هه‌وال ابوبکر (استاندار سلیمانیه) نیز به همراه مظهر خالقی وارد کردستان شد و استاندار کردستان در این سفر از وی استقبال کرد.

شماری از هنرمندان و استادان شاخص کُرد در حوزه‌های مختلف که در جای جای دنیا سکونت دارند و در زمینه فعالیتشان درخشیده‌اند، به این کنگره دعوت شدند تا علاوه بر اینکه بیشتر به مردم شناسانده شوند از آنان هم تجلیل به عمل آید.

مظهر خالقی که سال ۱۳۱۷ خورشیدی در سنندج چشم به جهان گشود، باجناق مرحوم جلال طالبانی (رئیس جمهور پیشین عراق) است و پس از ۳۸ سال به زادگاهش سنندج باز گشته است.

مظهر خالقی از همان نوجوانی به یادگیری موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کردی پرداخته و نخستین اجرای ضبط شده او متعلق به دهه ۳۰ است که در رادیو سنندج و به زبان فارسی اجرا شده است.

خالقی دانش‌آموخته فیزیک دانشگاه تهران است و پیش از ورود به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران دبیر دبیرستان‌های تهران بوده است.

او به مدت هفت سال در دهه ۵۰ خورشیدی رئیس رادیو و تلویزیون کرمانشاه بود.

کنگره بین المللی مشاهیر کُرد، روزهای ۱۱ و ۱۲ تیرماه امسال در دانشگاه کردستان برگزار می‌شود. در این رویداد بزرگ فرهنگی ۳۰ مشاهیر کُرد و کُردشناسان بین المللی مورد تجلیل قرار می‌گیرند. اعضای خانواده کامکارها نیز از دیگر مهمانان ویژه کنگره مشاهیر کُرد هستند.

کرد جلال طالبانی موسیقی مهاجرت وزارت ارشاد سلیمانیه سنندج کردستان خانه موسیقی دفتر موسیقی موسیقی نواحی موسیقی ملل موسیقی کردستان مظهر خالقی کنگره بین المللی مشاهیر کُرد مظهر خالقی خواننده کُرد پس از ۳۸ سال وارد ایران شد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر