کد خبر: 780043 A

معاون میراث‌فرهنگی کشور:

معاون میراث‌فرهنگی کشور در پیامی درگذشت مرحوم ناصر هوشمند وزیری مجسمه‌ساز پیشکسوت ایران را به جامعه هنری کشور تسلیت گفت.

به گزارش ایلنا، در پیام تسلیت محمدحسن طالبیان آمده است: «فقدان استاد ناصر هوشمند وزیری، مجسمه‌ساز پیشکسوت و موسس و مدیر باغ‌موزه وزیری ضایعه بزرگی برای عرصه هنرهای تجسمی کشور محسوب می‌شود. هنرمند فرهیخته‌ای که قریب به نیم‌قرن از زندگی پربار خویش را صرف کسب دانش، مهارت و اعتلابخشی به هنر ارزنده و ماندگار مجسمه‌سازی کرد. ۳۰۰ اثر برجای‌مانده از مرحوم وزیری که هر یک در گوشه‌ای از این سرزمین هنرپرور، موزه و میدان و بوستانی را مزین نموده است، به‌خوبی نشان از توفیق یک هنرمند متعهد در احراز رسالت اجتماعی اوست. او که در کار خود نمونه‌ای بارز و شاخص و یکی از برجسته‌ترین هنرمندان معاصر ایران است، دانش کلاسیک را با دانسته‌های روزآمد هنر درآمیخت و آثاری خلق کرد که بی‌تردید بخشی از میراث هنری این مرز و بوم است. درگذشت این هنرمند بزرگ را به خانواده محترم آن مرحوم، جامعه هنری کشور و دوستدارانش تسلیت می‌گویم. یادش همواره در یادها ماندگار و راه روشنش مستدام و پر رهرو باد.» 

از ناصر هوشمند وزیری بیش از ۳۰۰ مجسمه به جا مانده که ۵۰ مجسمه آن در پارک جمشیدیه تهران برپا شده ‌است. از مجسمه‌های هوشمند وزیری می‌توان به مجسمه سفالگر در لالجین همدان، مجسمه سردار جنگل در اهواز و مجسمه بوعلی سینا در ماهشهر اشاره کرد. مجسمه‌های وی در پارک ساعی، پارک باراجین قزوین، قلعه فلک‌الافلاک و موزه رختشویشخانه زنجان نیز دیده می‌شوند.

آن هنرمند فقید همچنین به همت خود و با استفاده از وسایل دورریختنی در منطقه لواسانات موزه‌ای را ایجاد کرد و آثار طراحی شده در این باغ موزه از داستان‌های شاهنامه فردوسی و فولکلور ایران و فرهنگ اصیل و سنتی ایرانی برگرفته شده است.

ناصر هوشمند وزیری در سن ۷۳ سالگی به علت سکته قلبی درگذشت.

وزیری موزه وزیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر