کد خبر: 779777 A

در مراسم تشییع ناصر هوشمند وزیری مطرح شد؛

مراسم تشییع ناصر هوشمند وزیری صبح امروز (10 تیرماه) با حضور هنرمندان، مسئولان شهری و خانواده او در خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عباس مجیدی (رئیس انجمن مجسمه‌سازان ایران) با اشاره به آنکه با فوت هوشمند وزیری خانوده مجسمه‌سازی دچار شوک بزرگی شده است، گفت: هوشمند وزیری از جمله پایه‌گذاران و هیئت موسس انجمن مجسمه‌سازان بود و اکنون جای او خالی است.

او ادامه داد: تنوع تعداد آثار مجسمه‌ای که وزیری طی سال‌ها تلاش خود خلق کرد و همچنین تنوع متریالی که برای ساخت مجسمه از سنگ گرفته تا پلاستیک استفاده می‌کرد، نشان از شور و شوق او در استفاده از مواد مختلف برای ساختن مجسمه‌های متنوع بود همچنین توجه به مفاهیم اساسی و فولکلور و عشق به مردم در آثار او موج می‌زد.

مجیدی ادامه داد: وزیری می‌خواست دین خود را به مردم عطا کند. انجمن بنا داشت تا نمایشگاهی به همراه مراسم بزرگداشت برای هوشمند وزیری برگزار کند اما زمان یاری نکرد با این وجود از او فیلم‌ها و نوشته‌های زیادی باقی مانده که باید از آنها نگه داری کرد.

در ادامه این مراسم فخیمی، یکی از دوستان و همراهان هوشمند وزیری که او را در ثبت انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز یاری کرده بود، به سخنرانی پرداخت و گفت:‌ خدماتی که هوشمند وزیری در حوزه هنرهای تجسمی و مجسمه‌سازی ارائه داده است بر همگان روشن است. او انسانی پرتلاش و خستگی‌ناپذیر بود در این راستا در سال 77 با تلاش‌های بسیاری که به همراهی من داشت، توانست در تاریخ 20 آبان 77 انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز را ثبت کند حتی بعد از پایان کار ساختمان خانه هنرمندان در کنار تشکیلات حقوقی این خانه در حوزه تدوین آیین‌نامه‌ها مشارکت داشت.

فخیمی در ادامه به عنوان دوست خانوادگی وزیری‌ها به همراهی همسر دلسوز ناصر هوشمند وزیری اشاره کرد و گفت: همسر او چهار فرزند را پرورش داد که با نوه‌های دلبند، همه سالم و سلامت در کنار او حضور دارند. شایسته است از او قدردانی کنیم.

فزوزان فاضل (همسر مرحوم ناصر هوشمند وزیری) در ادامه این مراسم به 56 سال زندگی با این مجسمه‌ساز اشاره کرد و گفت: تمام این سال‌ها با خوبی و آزادگی این مرد زندگی کردم. وزیری فقط چون عاشق کارش بود هیچ کاری به او نداشتم و از او هیچ چیز دنیایی نخواستم و می‌گفتم که برود و به کارهایش برسد.

او ادامه داد: وزیری انسان معمولی نبود و فکر می‌کنم از زمین نبود. اصلا به مال دنیا فکر نمی‌کرد با این وجود خداوند چنان به ما برکت می‌داد که می‌توانستیم زندگی خود را بچرخانیم.

همسر هوشمندوزیری در ادامه به جوانان حاضر در مراسم اشاره کرد و افزود: سعی کنید زمینه را برای انجام کارهایی که دوستش دارید، دوست دارد فراهم کنید. دنیا را برای هم تلخ نکنید می‌توان با نان خالی هم خوش زندگی کرد.

او تصریح کرد: ما در زندگی هیچ مشکلی باهم نداشتیم که اگر هم بود در دل من بود. هوشمند وزیری همیشه افرادی را که به غارموزه می‌آمدند به عنوان عاشقان هنر می‌نامید حتی شبی که داشت می‌خوابید خوب و خوش بود خوابید و دیگر بلند نشد. من هنوز حضور او را در همه جا می‌بینم. این مرد می‌توانست دنیا دنیا ثروت داشته باشد اما به آن سو نرفت. ای عاشقان هنر باهم خوب باشید.

در ادامه فرزین هوشمند وزیری (پسر این مجسمه‌ساز) با تاکید بر آنکه راه پدرش ادامه خواهد داشت، گفت: درهای غارموزه وزیری از چند روز دیگر باز می‌شود و ما راه او را ادامه خواهیم داد.

راما هوشمند وزیری (دختر این مجسمه‌ساز مرحوم) نیز یادآور شد: پدرم برای هنر ایران خیلی زحمت کشید. پدر من بیابان را آباد و تبدیل به موزه کرد و در همانجایی که دوست داشت، مرد. او با دستان خود کوه را کند و آن موزه را راه انداخت سعی من بر آن است که راهش را ادامه دهم.

او ادامه داد: پدرم به دنبال بازیافت پلاستیک بود و سعی داشت این عقیده را به دیگران انتقال دهد حتی این اواخر که ریه او با مشکل روبرو شده بود باز هم به بازیافت پلاستیک و سوزاندان آنها ادامه می‌داد. کار پدر من همیشه زنده است و راهش ادامه خواهد داشت.

دختر هوشمند وزیری خاطرنشان کرد: پدرم عاشق مجسمه‌سازی بود و از پنج صبح تا 10 شب کار می‌کرد. هنرمند عشق می‌خواهد و جدای از مادیات است. او معتقد بود دیگر کاشتند ما خوردیم ما بکاریم دیگران بخورند. غارموزه وزیری بنا بر تاکیدات خود او برای تمام ایرانی‌ها باقی خواهد ماند.

موسوی (معاون سازمان زیباسازی شهرداری تهران) نیز یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود و گفت: با شناختی که از وزیری داشتم و تا آخرین روز زندگی او فکر نمی‌کردیم به این زودی او را از دست بدهیم. شخصا وقتی که جمعه شب این خبر را شنیدم در شکوک بودم و باورش برایم سخت بود. برای شخصیت هنرمندی مانند او که خود را وقف طبیعت کرد و در غارموزه وزیری کار کرد به طیبعت پیوستن نیز امری واضح است.

او با تاکید بر آنکه هنرمندی تاثیرگذار را از دست داده‌ایم، عنوان کرد:‌ کسی که شاگردان زیادی را تربیت کرد و افراد زیادی را عاشق خود و هنر کرد را از دست دادیم. ما شاهد آن بودیم که وزیری چطور جوانان را به کار و تلاش دعوت می‌کرد. امیدوار هستیم غارموزه وزیری همچنان به کار خود ادامه دهد.

سیداحمد محیط طباطبایی (رئیس ایکوم ایران) نیز با اشاره به تعریفی که از موزه ارائه داد، گفت: در تعریف موزه آمده است که موزه الگوهایی ایجاد می‌کند که مردم از آن تبعیت می‌کنند و برای آینده است. وزیری الگو بود و خود یک موزه بود در واقع رفتار و اعمال او می‌تواند الگویی برای نسل آینده و استمرار یافتن آن باشد آنچه که از رفتار، کردار و تفکر به جای گذاشته در واقع یک موزه است که می‌تواند الگو باشد.

شهریار فرماندار لواسان نیز در پایان این مراسم گفت: امیدوارم روزگاری این کشور که متعلق به مردم و هنرمندان مسئول و مسئولیت‌پذیر مانند وزیری باشد. در واقع وزیری هنرمندی بود که از دستان او معجزه می‌بارید. امیدواریم نسل آینده قدر این عزیزان را بداند و رهروی راه آنها باشد. بهتر است مسئولان قدردان چنین هنرمندانی باشند که نسل‌شان دارد می‌رود.

مراسم خاکسپاری ناصر هوشمند وزیری در بهشت فاطمه(س) در لواسان برگزار شد.

مراسم ختم این مرحوم چهارشنبه ازساعت 16:30 الی 18 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می‌شود.

ناصر هوشمند وزیری درگذشت ناصر هوشمند غارموزه وزیری غارموزه وزیری به کار خود ادامه خواهد داد تشییع ناصر هوشمند وزیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر