کد خبر: 779403 A

درهم آمیخته شدن صنعت، تکنولوژی و هنر در دو مجسمه بسیار بزرگ از مجسمه‌ساز ایرانی در بینال ونیز، اروپایی‌ها را از موج نوین مجسمه‌سازی در ایران حیرت‌زده کرد.

به گزارش ایلنا، درهم آمیخته شدن صنعت، تکنولوژی و هنر سبب شده دو مجسمه بسیار بزرگ و خوش‌تراش مسعود اخوان جم در بینال ونیز نگاه‌های بسیاری از هنرمندان و هنردوستان اروپایی را به خود جلب کند.

ابعاد خیره‌کننده و متریال خاص این دو مجسمه که آلیاژی ضد زنگ است، دو برابر فولاد استحکام دارد و یکی از سخت‌ترین و مقاوم‌ترین آلیاژهای عصر جدید به شمار می‌رود و البته برش تمیز و تراش هنرمندانه که ماده را به خوبی در خدمت معنایی اجتماعی و اساطیری ایرانی درآورده، سبب شده مخاطبان بینال ونیز از ورود مجسمه‌سازی ایران به عرصه‌های نو سخن به میان آورند. عرصه‌هایی که علاوه بر معنا آفرینی، حائز بیان معاصر و تکنولوژی روز دنیا هم هست. 

این دومین دوره پیاپی است که مسعود اخوان جم با دو مجسمه در پاویون بنیاد GAA در بینال ونیز حضور دارد. بنیادی که به تازگی به ECC تغییر نام داده و زیر لوگوی European cultural centre Italy فعالیت‌های فرهنگی هنری می‌کند. 

دو مجسمه اخوان جم، "معضل انسان" و "دگرگونی" نام دارند که یکی رویکرد نقد اجتماعی و دیگری بر اساس اساطیر ایرانی خلق شده اند و هر دو کنار هم در ورودی باغ زیبایی در جیاردینی مارینارِسا از روز ۱۱ مه ۲۰۱۹ به نمایش درآمده‌اند. 

بنیاد ECC یک سازمان غیر انتفاعی اروپایی است، این بنیاد اعلام کرده با هدف افزایش آگاهی درباره تم‌های فلسفی در هنر معاصر، به ویژه زمان ، فضا و وجود این پاویون را برپا کرده و در همین راستا آثاری شاخص در گستره بین‌الملل گردهم آورده است. 

در یکی از نوشتارهایی که این بنیاد درباره مجسمه‌های اخوان جم در نشریات اروپایی منتشر کرده نوشته است: فراز و نشیب‌ها و کش و قوس‌های  زندگی مدت‌های مدیدی یک منبع الهام برای مجسمه ساز ایرانی، مسعود اخوان جم است که می‌توانیم بطور منظم در کارهای او ببینیم. پرسش‌های جستجوگرانه و عمیق او درباره انسان در همین دو مجسمه در ونیز پیش روی ماست.

اخوان جم می‌گوید: مردم همیشه درتصمیم گیری برای رسیدن به نتایج بسیار اثرگذار، هم به صورت شخصی و هم درسطح اجتماعی حق انتخاب داشته‌اند. من واقعا می‌خواستم این تم‌ها را در این آثار بیشتر کشف کنم.

مجسمه معضل انسان در ابعاد حیرت انگیز ۴۰۰ در ۲۴۶ سانتی متر با وزن ۸۰۰ کیلوگرم به شکل تندیس چهره یک انسان با یک جفت بال است، یک بال فرشته  به زیبایی پر و دیگر شبیه به خفاش . اخوان جم می‌گوید: من می‌خواستم مخاطب را  بر سر دوراهی قرار دهم، دو مسیری که به طور روزانه با آن مواجهیم، نشان گذاری خوب و بد، این راه‌های تعیین کننده است که ما و دنیا را می‌سازد.

اما مجسمه دگرگونی با ابعاد ۲۰۷ در ۸۰ سانتیمتر، گویی در نقش یک یادآور عمل می‌کند که موثرترین راه برای ایجاد  توسعه و  بهبود اقتصادی و اجتماعی و البته همکاری با یکدیگر است. اظهار نظر اخوان جم  در مورد این موضوع به شکل یک تندیس با نماد سه گانه متشکل از گاونر، فیل و گوزن ، با هم پوشانی نقاط قوت هر یک از این نماد هاست که از آثار  اسطوره‌ای هخامنشیان و ایران باستان الهام گرفته شده است. 

این مجسه ساز می‌گوید: این ایده، برجسته کردن سهم معتبر هریک از اعضای جامعه و توانایی آنها برای همزیستی مسالمت آمیز است. تفاهم نقاط قوت انسان‌ها برای پیشرفت، لازمه آن اولویت بخشی به صلح و کنار هم زیستن است.

اخوان جم تاکید می‌کند: کار به مرور زمان فیگوراتیو شده‌است، بیشتر کارهای من انتزاعی بوده‌اند، اما من در طول زمان به سمت هنر مفهومی حرکت کردم. من فکر می‌کنم این تمایل من برای عمیق‌تر شدن به مسائل اجتماعی و دغدغه ام درباره انسان معاصر و ضرورت هایش مرا به خلق آثار فیگوراتیو سوق داده است.

او درباره برش‌های طنازانه و ظریف از ماده‌ای چنین سخت می‌گوید: این خودش در خدمت معنای اثر است، من عاشق خلق زیبایی و هماهنگی از چنین ماده‌ای هستم همین تناقض و دشواری بخشی از جذابیت کار برای من است.

مسعود اخوان جم ، متولد ۱۹۶۹  در تهران است. از چهارده سالگی برای تحصیل به آلمان رفت و در سال ۱۹۸۹ برای ادامه تحصیلات به آمریکا عزیمت کرد . وی در دانشگاه جورج واشنگتن مشغول به تحصیل شد و مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۹۹۵ در رشته بیولوژی اخذ کرد . پس از آن در سال ۲۰۰۵ کارشناسی ارشد  MBA خود را در دانشگاه علوم کاربردی کمپتن در آلمان به پایان رساند . اخوان جم از ۲۰۰۵-۱۹۹۷ مدیریت بخش طراحی را در کارخانه تولید ملزومات خانگی خانواده‌اش به عهده داشت. او در دهه‌ هشتاد میلادی صدها مجسمه سرامیکی ساخت که بعضی از آن‌ها فروخته شد.در سال ۲۰۱۳ اولین نمایشگاه انفرادی خود را در گالری اعتماد در تهران دایر کرد،  در ادامه در کاخ فرهنگی نیاوران و گالری شیرین دو نمایش انفرادی دیگر داشت، علاوه بر این، آثار اخوان در ۲۰۱۶ در دو رویداد آرت ابوظبی و CONTEXT هنر میامی به نمایش بود.از منظر حضور در حراجی ها مجسمه های اخوان جم در سال ۲۰۱۵ در حراجی مجیک آو پریشا دبی، و در سال های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ در سه دوره حراج تهران ارائه شد. آخرین نمایشگاه او یک نمایشگاه انفرادی در گالری خاک در تهران در فوریه ۲۰۱۹ بود.

دو مجسمه اخوان جم در کنار آثار هنرمندانی از سراسر دنیا در بنیاد ECC بینال ونیز در باغ جیاردینی مارینارِسا تا جمعه ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹ به تماشای عموم خواهد بود.

مجسمه بینال ونیز مسعود اخوان جم هنرمندان و هنردوستان اروپایی مجسمه سازی در ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر