کد خبر: 777814 A

هادی حجازی‌فر:

هادی حجازی‌فر مدیر تماشاخانه «هامون» درباره برنامه‌ها و فعالیت‌های این سالن تئاتری توضیحاتی ارائه کرد و گفت: مشکلی با حضور چهره‌های سینمایی ندارم اما رویکردمان این نیست که حتماً نمایش‌ها با حضور این نوع از بازیگران اجرا شود. بلکه تاکید بر اجرای کار خوب داریم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست رسانه‌ای هادی حجازی‌فر (مدیر تماشاخانه هامون) پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه چهارم تیر) در محل این تماشاخانه برگزار شد.

هادی حجازی‌فر در ابتدای این نشست از علاقه‌اش برای راه‌اندازی یک سالن خصوصی تئاتر گفت و تشریح کرد: در سال‌های دانشجویی با بچه‌های ورودی ۷۷ دانشکده پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، گروهی را تشکیل دادیم به نام گروه «گسست» که از همان دوره رویای راه‌اندازی یک سالن تئاتر را داشتیم.

او ادامه داد: در دوره لیسانس من خیلی فعال بودم اما در دوره فوق لیسانس این امکان کمتر برایمان فراهم بود و تنها در صورت خالی بودن سالن‌ها فرصت اجرا به ما داده می‌شد.

حجازی‌فر با اشاره به اینکه «از همان دوره من از تئاترهای خصوصی استقبال می‌کردم چون بدون حمایت‌های دولتی امکان اجرا برای امثال ما فراهم می‌شد» از اینکه بعد از سال‌ها رویای او و هم گروهی‌هایش به وقوع پیوسته است، ابراز خوشحالی کرد.

او همچنین با اشاره به اینکه اینجا پیش از این تماشاخانه باران با مدیریت خیام وقار کاشانی بوده است، گفت: مدیر پیشین این سالن زحمت زیادی برای اینجا کشیده بود و هر زمان که پولی به دستش می‌رسید دست به بازسازی سالن می‌زد.

این بازیگر تئاتر و سینما تصریح کرد: این مکان را به صورت رهن چهارساله از صاحب ملک اجاره کردیم و خواستیم بازسازی‌هایی در سالن‌ها انجام دهیم اما وقتی وارد کار شدیم متوجه شدیم که سالن خیلی کار دارد و حتی بیمه ندارد به همین دلیل بازسازی یک‌ماهه‌ای که قرار بود انجام شود، ۶ ماه طول کشید.

حجازی‌فر ادامه داد: اکنون سالن از متریال نسوز بهره گرفته و اگر خدای نکرده آتش‌سوزی رخ دهد، تماشاگران ۱۵ دقیقه فرصت دارند از سالن خارج شوند. البته هنوز خیلی کار داریم و از لحاظ فنی باید کارهای دیگری انجام دهیم.

او همچنین با اشاره به اینکه در این سالن فقط ۲ اجرا در طول روز خواهند داشت تا گروه‌ها زمان کافی برای اجرا داشته باشند، گفت: البته در راستای حمایت از گروه‌های تجربی ممکن است باکس ساعت ۱۷ را هم اضافه کنیم که با بهای بلیت خیلی کم و درصد اندک، پذیرای گروه‌ها هستیم.

مدیر تماشاخانه هامون ادامه داد: همچنین نمایش‌ها بازبینی می‌شود و در صورت باکیفیت بودن اجرا می‌گیرند و حتی از گروه‌های جوان و بااستعداد نیز حمایت می‌کنیم از همین رو از نمایش «تایم لپس» نیز حمایت مالی کرده و نه تنها هزینه ای از آنها دریافت نکردیم بلکه مبلغی هم به آن‌ها پرداخت کردیم.

حجازی‌فر با اشاره به اینکه روی راه‌اندازی سایت کار می‌کنند، از ستاره‌دهی به نمایش‌های در حال اجرا، توسط افراد خبره منتقد و همچنین تماشاگران حرفه‌ای و صاحب دیدگاه، خبر داد و گفت: دوست داریم هامون محل تلاقی برای همه دوستانی باشد که دارند کار می‌کنند. در سایت می‌خواهیم یک سری انحصارها را از بین ببریم و به صورت رایگان قصد داریم گروه‌ها را به جشنواره‌های بین‌المللی وصل کنیم.

او با اشاره به اینکه هزینه‌های زیادی شده، تاکید کرد: خدا به سینما عمر دهد که فعلاً جوابگوی نیازهای ما بوده است!

مدیر تماشاخانه هامون با بیان اینکه «می‌دانم که ظرف ۶ ماه تماشاخانه می‌تواند هزینه‌های خودش را بازگرداند.» گفت: همچنین از بچه‌های اداره کل هنرهای نمایشی، خانم مرضیه برومند و شهردار منطقه ۱۱ که حمایت معنوی از ما کردند سپاسگزاری می‌کنم.

حجازی‌فر با اشاره به اینکه نمایش «پروانه الجزایری» اولین نمایشی بود که تماشاخانه را افتتاح کرد، گفت: این نمایش فروش خوبی داشت و ما پول روزانه از آنها نگرفتیم و درصدی با آن‌ها حساب کردیم.

او ادامه داد: همچنین قصد داریم تفاهم‌نامه‌هایی با صفحات مجازی برای تبلیغات امضا کنیم تا به گروه‌ها کمک بیشتری شود. خودم هم تمرین‌های «مکبث» را شروع کردم اما به خاطر درگیری‌ها و اینکه می‌خواستم نتیجه کار باکیفیت باشد، اجرا به مهر و آبان موکول شده از همین رو نمایش «رومئو و ژولیت» را که از کارهای قدیمی‌ام است، آماده می‌کنم تا در تابستان اجرا شود.

حجازی‌فر تصریح کرد: من در سینما هر کاری می‌کنم چون در حال تجربه کردن هستم اما در تئاتر وضعیت فرق دارد و دوست دارم کار با کیفیتی به صحنه ببرم.

این بازیگر و کارگردان تئاتر اشاره‌ای هم به هزینه‌های بازسازی سالن کرد و گفت: قرار بود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه کنیم ولی الان هزینه‌ها از ۸۰۰ میلیون تومان هم گذشته است و شاید اگر این دو سال و نیم فعالیت من در سینما نبود این اتفاقات رخ نمی‌داد.

حجازی‌فر ادامه داد: من نه خانه دارم نه ماشین و نه هیچ سندی به نام‌ام است اما ترجیح می‌دهم در کاری که دوست دارم هزینه کنم. همچنین باید بگویم اگر تغییر اسم تماشاخانه از باران به هامون اتفاق افتاد به دلیل مجوز فعالیت است و ما مجبور شدیم نام سالن را تغییر دهیم و اگر این مشکل وجود نداشت نام سالن باران باقی می‌ماند.

او با اظهار امیدواری مبنی بر اینکه تا سه سال آینده بتوانند یک پردیس تئاتر با بهترین امکانات و با کمک شهرداری راه‌اندازی کنند، گفت: تلاش ما این است که بعد از یک سال و نیم این سالن بتواند در کنار حمایت از گروه‌ها به اجرای آثار گروه تئاتر گسست اختصاص یابد که همگی از هم‌دوره‌ای‌های من در دوره لیسانس بودند اما فعلاً تلاش‌مان حمایت از گروه‌های با استعداد است.

حجازی‌فر همچنین با بیان اینکه «این روزها تضمین موفقیت یک تئاتر بستگی به حضور چهره‌های سینمایی ندارد» گفت: اما معتقدم باید از حضور هر فردی که به فروش و جذب مخاطب کمک می‌کند تشکر کرد. بنابراین مشکلی با حضور چهره‌های سینمایی ندارم اما رویکردمان هم مبنی بر این نیست که حتماً نمایش‌ها با حضور این نوع از بازیگران اجرا شود بلکه تاکید بر اجرای کار خوب داریم.

این کارگردان و بازیگر تئاتر خاطرنشان کرد: البته برنامه‌های آموزشی و ورک‌شاپ‌های کوتاه مدت و رایگان برای افرادی که دنبال یادگیری هستند، برگزار می‌کنیم و از حضور همین چهره‌های شناخته شده بهره خواهیم برد اما قصد برپایی دوره‌های طولانی مدت نداریم.

حجازی‌فر همچنین با بیان اینکه «تئاتر برای من ارزش افزوده دارد و حالم با تئاتر خوب است.» گفت: من به اینجا نیاز دارم اما بلندپروازی‌هایی هم دارم و سال بعد حتماً باید فیلم‌ام را بسازم چون بیشتر از اینکه بازیگر باشم کارگردان هستم.

حجازی‌فر همچنین پس از نشست خبری، خبرنگاران را به یک بازدید از مجموعه دعوت کرد، تا از امکانات ایجاد شده، مقاوم‌سازی ساختمانی که پیشتر تماشاخانه باران بوده، تغییرات در فضای اجرایی از جمله بزرگ شدن سالن و تغییرات در کافه و سالن انتظار دیدن کنند.

هادی حجازی‌فر تماشاخانه هامون مدیر تماشاخانه هامون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر