کد خبر: 777597 A

سردبیر روزنامه اعتماد خبر داد:

سیدعلی میرفتاح از رایگان شدن سایت این روزنامه پس از گذشت حدود یک سال از تجربه فروش نسخه آنلاین آن خبر داد.

سیدعلی میرفتاح (سردبیر روزنامه اعتماد) به خبرنگار ایلنا گفت: از امروز (۴ تیر) ما سایت اعتماد را رایگان کردیم. با اینکه از طریق سایت می‌توانستیم درآمد قابل توجهی برای روزنامه کسب کنیم اما بنا به دلایلی از این درآمد چشم پوشیدیم تا دسترسی مخاطبان به اعتماد راحت‌تر شود. در روزنامه توضیحاتی در این باره نوشته‌ام اما آنچه اینجا لازم است به شما بگویم این است که اگر ارشاد نتواند مشکل کاغذ را مدیریت کند بسیاری از روزنامه‌ها ناچار به تعطیلی می‌شوند. منطورم این نیست که ارشاد یارانه بدهد یا سهمیه کاعذ تخصیص دهد یا به روش‌های نادرست قدیمی‌اش ادامه دهد. بسیاری از روش‌های قدیمی تولید رانت و مفسده می‌کند و باعث تولید روزنامه‌های غیرواقعی می‌شود.

میرفتاح ادامه داد: قیمت کاغذ را همه متخصصان می‌دانند که بی‌جهت بالا رفته بلکه مهار آن از دست مسئولان در رفته. این قضیه با اینکه مقامات بلندپایه کشور دستور داده‌اند تا معضل حل شود اما حل نشده. حرفم به این معناست که روز به روز هزینه‌های ناگزیر روزنامه بالا می‌رود و در عین حال درآمدهای روزنامه کم می‌شود.

او با بیان اینکه «انتشار روزنامه بخصوص این روزها کار ساده‌ای نیست.» خاطرنشان کرد: بنا به هزار دلیل رغبت به روزنامه خریدن کم شده و اغلب روزنامه‌دارها به سختی قادرند از پس هزینه‌ای جاری خود بربیایند. نه فقط بازار روزنامه بازار کسادی است بلکه صاحبان کالا نیز مایل نیستند به مطبوعات آگهی بدهند. یعنی روزنامه‌ها نه از تک‌فروشی پول قابل اعتنایی به دست می‌آورند و نه از آگهی.

این روزنامه‌نگار یادآور شد: البته هستند رسانه‌ها و روزنامه‌هایی که از بودجه عمومی سهم دارند در عین حال با بخش خصوصی هم رقابت می‌کنند. حالا که مناسبتش پیش آمده بگذارید از معضل رسانه‌های پرتعداد دولتی هم گلایه کنم. الآن بیشتر روابط‌عمومی‌ها تغییر کاربری داده‌اند و خود را تبدیل به خبرگزاری کرده‌اند. هیچ دولتی در دنیا به اندازه دولت ما خبرگزاری ندارد. منظورم دولت به معنی عام است. بشمرید ببینید چند خبرگزاری در ردیف بودجه حضور دارند. خوب معلوم است که اینها جای بخش خصوصی را تنگ می‌کنند و امکان رقابت را می‌گیرند. برای همین ما مجبوریم هر مجال و هر فرصتی را به چشم یک امکان درآمدزایی ببینیم. ولی در این میان مخاطبان خود را نیز ممکن است از دست بدهیم.

میرفتاح ادامه داد: همینکه برای خواندن روزنامه باید از یک گیت پولی رد شد خودش باعث می‌شد یک عده عقبگرد کنند و از خیر روزنامه بگذارند. به‌خصوص اینکه آنقدر کانال و سایت رایگان زیر دست و پا ریخته که سخت کسی دست به جیب شود. خدا را شکر اعتماد خواننده وفادار و سنتی کم ندارد و در این ایام دوستان ما، ما را تنها نگداشتند اما از آن طرف بسیاری از مردم نامه گلایه‌آمیز نوشتند و به من و مدیرمسئول اعتراص کردند که رقم پول مهم نیست اما پولی شدن سایت دسترسی به مطالب روزنامه را سخت کرده و آدم‌ها را از صرافت همراهی با سایت اعتماد انداخته.

او خاطرنشان کرد: در مجموع ما به این نتیجه رسیدیم که سایت را رایگان کنیم و انشاءالله از محل دیگری کسب درآمد کنیم. منتی بر سر خوانندگان نیست اما فکر کنم آنها بیش از دیگران بر وضعیت روزنامه‌داران و اعتماد واقفند و می‌دانند ما با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنیم. این را در نامه‌هایی که می‌نویسند و تلفن‌هایی که می‌زنند به صراحت می‌گویند و ما را دلگرمی می‌دهند و پشتیبانی می‌کنند. ضمن اینکه به احترام همین بزرگواران سایت را رایگان کردیم.

دولت روابط عمومی یارانه روزنامه قیمت کاغذ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر