کد خبر: 775665 A

طالبیان خبرداد:

معاون میراث‌فرهنگی کشور در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر احتمال اجرای طرح راه‌سازی در محل تپه باستانی پوئینک در شهرستان قرچک استان تهران تاکید کرد:‌ این تپه که ثبت ملی است و قدمت لایه‌های اولیه آن به عصر آهن (۶ تا ۸هزار سال پیش) می‌رسد باید حفظ و صیانت شود.

به گزارش ایلنا، محمدحسن طالبیان اظهار داشت: گزارش سازمان میراث‌فرهنگی مربوط به این تپه تهیه شده است و با حضور مسئولان استان تهران موضوع حفاظت از آن بررسی خواهد شد.

او با بیان اینکه قدمت لایه‌های زیرین و نخستین این تپه از عصر آهن شروع می‌شود و تا دوره قاجار ادامه پیدا می‌کند، قدمت هسته اصلی این تپه را مربوط به دوره سلجوقی بیان و بر صیانت از این اثر مهم تاریخی تاکید کرد.

طالبیان با تایید انجام کاوش‌های باستان شناسی در این تپه گفت: کاوش‌ها توسط باستان شناسان زیر نظر پژوهشگاه میراث فرهنگی انجام شده است.

وی توضیح داد: قرار بوده یک کمربندی از آنجا (محل تپه) بگذرد اما این اثر، ثبتی است و باید حفظ شود.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: قرار شده در جلسه ای با حضور مسئولان میراث فرهنگی استان تهران و نیز مسئولان محلی، راه حل هایی ارائه تا هم این تپه تاریخی حفظ شود و هم بتوانند مسیر جاده کمربندی را تغییر دهند.

وی تاکید کرد: حتماً باید برنامه حفاظت، معرفی و هدایت مسیر جاده کمربندی به مسیر دیگری انجام و طرح کنونی کمربندی تغییر کند.

تپه باستانی پوئینک در مسیر احداث کنار گذر جنوبی شهرستان قرچک قرار دارد.

تپه ۸ هزار ساله قرچک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر