کد خبر: 775083 A

در نشست خبری فصل هفتم رئالیتی شو خانه ما مطرح شد؛

عوامل «خانه ما» از سیر محبوبیت این مستند مسابقه پرمخاطب که آدم‌های معمولی را به ستاره‌هایی روی صفحه تلویزیون بدل می‌کند، سخن گفتند، به چالش‌ها و فرصت‌های این برنامه که به نوعی مهم‌ترین سند اجتماعی تاریخی فرهنگ عامه مردم است اشاره کردند و از بین‌المللی شدن آن خبر دادند.

به گزارش ایلنا، نشست خبری «خانه ما» در آستانه پخش فصل هفتم این مستند مسابقه امروز سه شنبه ۲۸ خرداد با حضور حسین افشار تهیه‌کننده، احسان عمادی کارگردان، حسام اسلامی مشاور کارگردان و اهالی رسانه در خانه مستند انقلاب اسلامی برگزار شد.

افشار با بیان اینکه اگر یک دهه از عمر تولید و پخش این مجموعه می‌گذرد، به خاطر طراحی خوب و سناریونویسی آن است، در خصوص مجموعه‌هایی با قالب واقع نمایش اظهار کرد: سال ۸۹ که کار «فرمانده» شروع شد، فقط یک تیم در این ساختار داشتیم، اما اکنون با گذشت ۸ ، ۹ سال و انتقال تجربیات و افزایش دانش و مهارت، تیم‌های متنوعی با استودیو نوبین با دغدغه‌های مختلف کار می‌کنند.

وی افزود: درست است که انتظارها بیشتر است اما یادمان باشد این قالب کمتر از یک دهه است که زیست خود را تجربه می‌کند و به مرور می‌توانیم کارهای بزرگتری را با تجربیاتمان داشته باشیم.

تهیه‌کننده «خانه ما» این اثر را پرتعدادترین رئالیتی‌شوی استودیو نوبین خواند و ادامه داد: این مجموعه امسال به فصل ۸ هم می‌رسد و تا به حال هیچ کدام از مجموعه‌های ما به این تعداد سال و قسمت نرسیده بودند. این مرهون نگاه مردم است و با افزایش کیفیت و تبلیغات بهتر می‌توانیم مخاطب بیشتری را درگیر کنیم.

افشار با اشاره به اینکه «خانه ما» می‌تواند مهم‌ترین سند تاریخی اجتماعی از وضعیت مردم در دهه ۹۰ قلمداد شود، تاکید کرد: از هر دوره‌ای به این مجموعه نگاه کنند شناخت درستی از وضعیت فرهنگ عامه مردم پیدا خواهند کرد. در هیچ کار تلویزیونی تا به این حد به زندگی عادی مردم نزدیک نمی‌شویم اما در «خانه ما» با کمترین دخل و تصرف بی‌واسطه‌ترین ارتباط را با زندگی مردم داریم.

امکان تحقق بخشیدن به «اگر می‌شودها»

این کارگردان با اشاره به دو فصلی که خانواده‌ها ماموریت نجات دنیا را داشتند، ادامه داد: در این فصل ایده‌های جالبی به ما رسید و خانواده‌ها فرصت داشتند به «اگر می‌شودها» تحقق ببخشند. مثلا مشت و مال دادن آدم‌ها در پارک، شستن قبرهای قبرستان یا زندگی کردن در غار و دوری از تکنولوژی اتفاقاتی نیست که در زندگی روزمره با آنها روبرو باشیم.

اسلامی تاکید کرد: یکی از کلیدواژه‌های خانه ما فرهنگ عامه است و سراغ زندگی آدم‌هایی می‌رود که به نظر می‌رسد جز جرأت ثبت نام در برنامه ویژگی عجیب و غریبی ندارند و در یک ماه بخش زیادی از زندگی شان ثبت می‌شود. مدل آشپزی، رابطه پدر و مادر، نوع مهمانی گرفتن و.. آنها ثبت می‌شود که خود این تصاویر می‌تواند منبع پژوهش باشد.

تولیدات قطعات بیشتر با صدای گامنو

افشار در ادامه از تلاش برای تولید قطعات موسیقی بیشتر مطابق با شهرهای مختلف با صدای سیدهومن شاهی (گامنو) خبر داد و گفت: برای گامنو در تلویزیون اتفاقاتی افتاده و «کودک شو» هم صدایش را پخش نمی‌کند و ما هم دنبال حل این موضوع هستیم.

وی یادآور شد: ما برای سری قبل دوست داشتیم اختتامیه را وسط شهر بین مردم بگیریم اما امکان این کار به وجود نیامد. اما این بار در تلاشیم با برنامه‌ریزی جدی حتما اختتامیه فصل شیراز که البته جزئیات آن بعد از پخش برنامه و جمع آوری آرای مردمی مشخص خواهد شد، در بین مردم برگزار شود.

«خانه ما» قصه جذاب زندگی معمولی ترین آدم‌ها را بیرون می‌کشد

عمادی در بخش پایانی سخنان خود بیان کرد: طبیعی است آدم‌ها ترجیح بدهند محمدرضا گلزار یا امین حیایی را در تلویزیون ببینند اما برنامه خانواده‌های کاملا معمولی که نه اعضایش رتبه برتر کنکور هستند و نه بلدند تمساح بگیرند پربیننده شده و «خانه ما» قصه جذاب زندگی معمولی‌ترین آدم‌ها را بیرون می‌کشد و این جزو سخت و جذاب‌ترین بخش‌های کار است. «خانه ما» آدم‌های معمولی را روی صفحه تلویزیون به ستاره تبدیل کرد اما می‌بینیم این برنامه به خاطر فقدان ستاره از سوی رسانه‌ها کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد و اهالی رسانه هم دنبال کسانی هستند که اصطلاحا لایک خورشان بیشتر باشد. امیدوارم اصحاب رسانه به موج ستاره‌پروری دامن نزنند.

افشار نیز در پایان ابراز امیدواری کرد: ای کاش مسئولان دغدغه داشته باشند که به مردم نزدیک شوند. اگر از سرمایه خوبی برخوردارند به فکر مردم هم باشند و کسب و کاری برایشان راه بیندازید نه اینکه فقط دلالی کنند. هرچه آنها دارند از مردم و به خاطر مردم است و طبیعتا باید دغدغه بیشتری نسبت به مردم داشته باشند.

فصل جدید مستند مسابقه «خانه ما» محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج تهیه شده در استودیو نوبین از ۳۰ خرداد در ۱۰ قست ۵۲ دقیقه‌ای پنجشنبه شب‌ها ساعت ۲۱ از شبکه نسیم سیما روی آنتن می‌رود.

پدر و مادر تبلیغات تلویزیون موسیقی تهیه کننده ممنوع‌الصدایی هومن گامنو در تلویزیون نشست خبری فصل هفتم رئالیتی شو خانه ما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر