کد خبر: 773902 A

موسیقی فیلم‎های «اِریش ولفگانگ کُرنگُلد» با حضور نصرالله داوودی (آهنگساز، مترجم و پژوهشگر مستقل) 30 خرداد در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود.

به گزارش ایلنا، بررسی موسیقی فیلم‎های «اِریش ولفگانگ کُرنگُلد» آهنگسازی که وین قرن نوزدهم را به هالیوود قرن بیستم آورد، با حضور نصرالله داوودی، 30 خرداد در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود.

در این نشست نصرالله داوودی (آهنگساز، مترجم و پژوهشگر مستقل) به بررسی زندگی و آثار اِریش ولفگانگ کُرنگلدیکی از بزرگترین آهنگسازان دوران طلایی هالیوود می‎پردازد.

اریش ولفگانگ کُرنگلد در 29 می 1897 در شهر نوراویا در امپراطوری اتریش-مجارستانِ آن زمان، که اکنون بخشی از جمهوری چک است به دنیا آمد. پدرش دکتر جولیوس کُرنگلد، منتقد مشهور موسیقی بود. کرنلد را بدون تردید می‌توان یکی از بزرگترین کودکان نابغه تاریخ موسیقی جهان دانست. او که موسیقی را از بزرگانی چون ریخارد اِشتراوس فرا گرفت، وقتی در 1909 کانتاتای طلا ساخته خودش را برای گوستاو مالر نواخت مالر او را یک نابغه موسیقی نامید. وی در سن یازده سالگی یک اپرای کامل نوشت که به سرعت به موفقیت چشمگیر رسید و حتی آثارش در حضور امپراطور فرانتس یوزف اجرا شد. سپس چند اثر پیانویی موفق تصنیف کرد، تا اینکه در سن چهارده سالگی اولین اثر ارکسترش را تصنیف کرد. حس ملودیک زیبا و ارکستراسیون حجیم و نجیب و هارمونی ساده و شفاف و روان از مشخصه کاری کرنگلد است که تا پایان حیاتش در آثارش مشهودند. با نوشتن اپرایش در سن 23 سالگی کرنلد به سرعت به یک ستاره بین‎المللی تبدیل شد و آهنگسازان بزرگی چون ریخارد اشتراوس و پوچینی به تمجید او پرداختند و سولیست‌های بزرگ جهان آثار وی را در رپرتوار اجرایی خود قرار دادند. سپس به فراگیری رهبری ارکستر از یوهان اشتراوس پرداخت و همزمان با دریافت درجه پروفسوری به تدریس آهنگسازی در کنسرواتوار دولتی وین پرداخت.

مکس راینهارت که مدیر هنری کرنگلد بود از او دعوت کرد اثر «رویای نیمه شب تابستانی» اثر فلیکس مندلسون را برای نسخه تئاتری آن تنظیم کند و موسیقی‎های اضافه اثر را نیز بسازد. بدین ترتیب کرنلد در 1938 به هالیوود رفت. وی را در کنار مکس اشتاینر و آلفرد نیومن از بینان‌گذاران موسیقی فیلم در هالیوود می‌دانند. با ورود به سینما کرنگلد رویای اپراهای واگنری را در پرده عظیم سینما یافت و به شدت شیفته سینما شد. وی برای آثار زیادی موسیقی فیلم ساخت و سبک درخشان مکتب وین را به هالیوود آورد. او در کنار مکس اشتاینر، میکلوش روژا، دیمیتری تیامکین، آلفرد نیومن و فرانس وکسمن آنچه امروز «صدای هالیوودی» می‎خوانیم را در موسیقی فیلم شکل داد.

گرچه با پایان جنگ و فوت پدرش به تدریج موسیقی فیلم را کنار گذاشت و به خلق آثار کلاسیک پرداخت ولی امروزه جهان بیشتر او را بیشتر به لطف آثار سینمایی‎اش می‎شناسد. از موسیقی فیلم‎های ساخته او می‎توان به «ستون پادشاه»، «زندگی خصوص الیزابت و اِکسِس»، «فریب»، «ماجراهای رابین‎هود»، «کاپیتان بلاد»، «عقاب دریا» و «آتش جادویی» اشاره کرد.

نشست بررسی موسیقی فیلم‎های اِریش ولفگانگ کُرنگُلد، پنج‎شنبه 30 خرداد ماه در سالن کنفرانس فرهنگسرای نیاوران برگزار می‎شود. حضور علاقمندان در این برنامه آزاد است.

موسیقی هالیوود فرهنگسرای نیاوران ارکستر موسیقی فیلم نصرالله داوودی اِریش ولفگانگ کُرنگُلد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر