سرخط خبرها:
کد خبر: 773668 A

درحالیکه این روزها شاهد انتشار تصاویری از راه‌اندازی شهربازی در سبزه میدان اصفهان هستیم، اداره میراث فرهنگی این استان از فعالیت این شهر بازی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در پی انتشار تصاویری که دیده‌بان میراث فرهنگی از راه‌اندازی شهربازی در میدان امام علی(ع) که به میدان عتیق، میدان کهنه و سبزه میدان نیز مشهور است، منتشر کرده؛ فریدون الهیاری (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان) با ابراز بی‌اطلاعی از برقراری چنین شهربازی گفت: اطلاعی از راه‌اندازی چنین شهربازی ندارم.

او ادامه داد: با توجه به آنکه بیش از دو روز است که برای انجام ماموریت به منطقه خور و بیابانک رفته‌ام، از این رو از احداث چنین شهربازی بی‌خبر هستم. ضمن آنکه احتمال می‌دهم، یک سازه موقت باشد.

28

درحالی که سبزه میدان از یک سو مسجد جامع اصفهان را به بنای هارونیه و از سوی دیگر به مدرسه و کاروانسرای کاسه‌گران و بازار بزرگ اصفهان متصل می‌کند و از جمله میراث ثبت شده اصفهان به حساب می‌آید، این روزها شاهد راه‌اندازی سرسره‌های بادی، زمین بازی و اسکیت، استخر توپ و مسیر کارتینگ در وسط سبزه میدان تاریخی اصفهان هستیم، که نه تنها در حریم قرار دارد بلکه منظر بصری مسجد جامع اصفهان را نیز نقض کرده است. از قضا میراث فرهنگی نیز از آن بی‌اطلاع است.

الهیاری خاطرنشان کرد: قطعا این مجموعه شهربازی از میراث فرهنگی مجوز ندارند و بدون مجوز چنین کاری را در پیش گرفته. در این میان ناظران میراث و کارشناسان یگان حفاظت الزاما نمی‌توانند همه چیز را بدانند.

35

 سبزه میدان که در گذشته با نام عتیق خوانده می‌شد، زمانی مهم‌ترین میدان اصفهان به شمار می‌رفت اما با پیدایش میدان نقش جهان و هجوم کسبه به سمت آن، میدان عتیق، کهنه میدان نام گرفت. با قرار گرفتن در چهار محور اصلی شهر اصفهان یعنی خیابان ولی عصر، هاتف، عبدالرزاق و مسجدجامع، سبزه میدان هنوز یکی از مناطق مهم و پر رفت و آمد شهر اصفهان محسوب می‌شود.

سبزه میدان اصفهان شهربازی وسط سبزه میدان اصفهان میدان عتیق حریم منظری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر