کد خبر: 771302 A

کاوش در قلعه سانسیز به کشف شواهدی از معماری بصورت بقایای از یک اتاق بزرگ با دیوارهای قطور ساخته شده از قلوه سنگ‌های بزرگ رودخانه‌ای با ملاط گچ و آهک منجر شدکه یک برج مدور سنگی نیز در گوشه جنوب شرقی آن قرار گرفته است.

به گزارش ایلنا، حمزه کریمی (سرپرست پروژه کاوش قلعه سانسیز طارم زنجان) با اعلام خبر کشف شواهدی جدید از معماری در این قلعه، گفت: قلعه سانسیز، در استان زنجان شهرستان طارم  و در شمال روستای سانسیز و حاشیه جنوبی رودخانه قزل اوزن واقع شده است. این محوطه شامل بقایای قلعه‌ای بزرگ بر فراز یک بلندی طبیعی مرتفع در حاشیه رودخانه قزل اوزن و چندین تپه کم ارتفاع‌تر در بخش جنوبی آن است.

وی اظهار داشت: مطابق با بررسی‌های انجام شده قلعه سانسیز یکی از بزرگترین آثار برجای مانده متعلق به سده‌های اولیه و میانی اسلامی بوده و تپه‌های جنوبی گورستان‌هایی از عصر آهن است.

این باستان شناس گفت: متاسفانه طی چند دهه اخیر بخش زیادی از تپه‌های جنوبی و قسمت‌هایی از قلعه سانسیز در جریان کاوش‌های غیر مجاز تخریب و از بین رفته است.

او تصریح کرد: آنچه از قلعه سانسیز بر جای مانده بقایای معماری سنگی و آجری است که در یک بخش بزرگ در راس تپه و حاشیه دامنه‌های آن به چشم می‌خورد.

کریمی با بیان اینکه حفره‌های شکل گرفته در جریان حفریات غیر قانونی تقریبا در بیشتر قسمت‌های قلعه دیده می‌شود افزود: تپه‌های جنوبی نیز به دلیل حفریات غیر مجاز شکل اصلی خود را از دست داده و چاله‌های حفاری بیشتر قسمت‌های آنها را در برگرفته‌اند.

سر پرست هیأت باستان شناسی گفت: با توجه به ساختار قلعه‌ها و استحکامات تدافعی قلعه سانسیز، در بررسی‌های اولیه معلوم شد این قلعه دارای ۴ برج در چهار گوشه خود بوده است.

او افزود: پروژه کاوش قلعه با ایجاد یک ترانشه به ابعاد ۸×۱۳ متر در بخش جنوب شرقی قلعه به منظور نمایان ساختن آثار و شواهد معماری در این بخش آغاز شد.

  وی گفت: در جریان کاوش  روزهای اخیر قلعه سانسیز شواهدی از معماری بصورت بقایای از یک اتاق بزرگ با دیوارهای قطور ساخته شده از قلوه سنگ‌های بزرگ رودخانه‌ای با ملاط گچ و آهک نمایان شد که یک برج مدور سنگی در گوشه جنوب شرقی آن قرار گرفته است.

به گفته کریمی، کف این فضا با استفاده از گچ، اندود شده  و نیمه غربی آن داری کف آجر فرش است و روی دیوارها نیز اندود گچی دیده می‌شود.

او افزود: در قسمت شمال غرب ترانشه در یک فضای مجزا شواهدی از تعدادی خمره‌های شکسته وجود دارد که در لابه لای آنها شواهدی از هسته میوه‌ها و دانه‌های خوراکی مخصوصا گردو دیده می‌شود.

کریمی تصریح کرد: با توجه به در حال انجام بودن کاوش ارائه هر نظر قطعی در خصوص تاریخ گذاری قلعه به پایان کاوش و تکمیل مطالعات موکول می‌شود ولی بر اساس شواهد سفالی و مطالعات اولیه می‌توان استقرار موجود در قلعه سانسیز را مربوط به قرون اولیه تا میانی اسلام در نظر گرفت.

این باستان شناس در پایان با بیان اینکه پروژه کاوش قلعه سانسیز طارم با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همکاری اداره کل میراث فرهنگی زنجان در حال انجام است تصریح کرد: قلعه سانسیز در سال ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۱۰ با قدمت ساسانی- اسلامی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

معماری قلعه تاریخی قلعه سانسیز طارم زنجان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر