کد خبر: 770588 A

نگاهی مقایسه‌ای به روند تولیدات این سه سال نشان می‌دهد، سریال‌سازی در سال ٩٧ در مقایسه با سال ٩٥، هفتاد و هشت درصد رشد داشته است.

به گزارش ایلنا، حمیدخواجه نژاد، مدیر روابط عمومی معاونت سیمای رسانه ملی در یادداشتی نوشت؛ پایان یافتن سریال‌های رمضانی و پخش زودهنگام سریال «گاندو»، آغاز سریال خانواده «دکتر ماهان» از شنبه و «عروس تاریکی» بزودی، دلیلی برای مرور کارنامه سریال‌سازی سه سال گذشته تلویزیون است.

دوره جدید مدیریتی رسانه ملی، سال ۹۵ آغاز شد و پس از تجربه رکود تولید مجموعه‌های نمایشی، ۲۳ عنوان در ٤٩٦ قسمت سریال، تا پایان سال ۹۵ به آنتن تلویزیون رسید. این میزان در سال ٩٦ به ٣٣ عنوان و ٧٩٧ قسمت سریال افزایش یافت که در مقایسه با سال قبل، رشد ٦١ درصدی داشته است. سال ٩٧ این رشد صعودی همچنان ادامه داشت، تا جایی که سال گذشته، ٣٣ عنوان و ٨٨٢ قسمت سریال روی آنتن شبکه‌های سیما رفت.

‌‌‎نگاهی مقایسه‌ای به روند تولیدات این سه سال نشان می‌دهد، سریال‌سازی در سال ٩٧ در مقایسه با سال ٩٥ هفتاد و هشت درصد رشد داشته است.

‌‌‎در شبکه‌های یک، دو و سه سیما که باکس‌های اصلی نمایشی را دارا هستند، یک شاخص نیز با عنوان «متوسط پخش روزانه» یعنی نسبت تعداد قسمت سریال‌های پخش شده هر سال به تعداد روزهای سال مورد استفاده قرار می‌گیرد که این نسبت در سال‌های ٩٥، ۱.۴، سال ٩٦ به ۲.۲ و در سال ٩٧ به ۲.۴ افزایش یافته است. از سوی دیگر هم رونق صنعت سریال‌سازی، اشتغال‌زایی چشمگیری را بدنبال داشته است.

اکنون نیز ٦٠ پروژه در ایستگاه‌های مختلف تولید قرار دارند که در هر کدام حداقل ١٠٠ نفر از عوامل پشت صحنه گرفته تا بازیگران مشغول به فعالیت هستند و این میزان، بدون درنظرگرفتن سریال‌های الف ویژه، حاکی از اشتغال ٦ هزار نفر است.

از سوی دیگر میدان برای هنرآفرینی و خلق آثار درخور توجه پیش روی نویسندگان، هنرمندان و سازندگان فیلم و سریال هموار و گسترده است که با فرصت شناسی درست و ارائه طرح های مخاطب پسند و تراز سیمای جمهوری اسلامی، نقش آفرینی بیشتری کنند. این گوی و این میدان...

تلویزیون رسانه ملی صدا وسیما شبکه یک شبکه دو شبکه سه شبکه چهار شبکه پنج مرور آماری سریال‌سازی تلویزیون طی سال‌های گذشته سریال سازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر