کد خبر: 768195 A

کتاب "کهن‎پیش‎های سرزمین خوز" با موضوع صنایع دستی بومی و پیشه‎های وابسته به آن در خوزستان، چاپ و وارد بازار کتاب شد.

به گزارش  ایلنا، سپیده زمانی‎راد (نویسنده خوزستانی) با اشاره به انتشار کتاب خود اظهار داشت: خوزستان سرزمینی است که مردان و زنانی را در آغوش خود پرورانده که همواره دل و جان آن‎ها با هنر و معنویات تکامل یافته و با بهره‎گیری از آن‎ها به رشد و تکاپوی بذر هنر در این خطه همت نهاده‎اند.

زمانی راد ادامه داد: تنوع صنایع دستی در خوزستان نیز به دلیل فراوانی اقوام مختلف از جمله بختیاری‎ها، لُرها، اعراب و ... قابل توجه است به گونه‎ای که می‎توان تولیدات این استان را به مجموعه صنایع دستی شهری، روستایی و عشایری تقسیم کرد.

او تصریح کرد: از مجموعه صنایع دستی و بومی این استان می‎توان به گروه‎های نساجی سنتی، پوشاک محلی، بافت‎های دارای و غیرداری، صنایع دستی فلزی، صنایع دستی چوبی و حصیری، پیشه‎های صنایع دستی و ... اشاره کرد که هریک از این گروه‎ها دارای زیرشاخه‎هایی مانند احرام‎بافی، عبابافی، موج‎بافی، چوقابافی و ... هستند.

این نویسنده افزود: بر همین اساس تصمیم به تألیف این کتاب گرفتم و در آن به معرفی صنایع دستی استان و صنایع دستی‎ منسوخ‎شده، درحال منسوخ و در معرض خطر پرداختم.

وی عنوان کرد: این کتاب در پنج فصل و در مجموع ۱۵۰ صفحه توسط انتشارات "ارگ نواندیش" چاپ و منتشر شده است.  

سپیده‎زمانی‎راد متولد ۱۳۶۶ در شهر دزفول، دانش‎آموخته باستان‎شناسی تمدن و فرهنگ اسلامی، دانشجوی مقطع دکتری رشته تاریخ و از فعالان حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان است. " کهن‎پیشه‎های سرزمین خوز" پژوهش تازه این فعال در حوزه شناخت میراث فرهنگی و صنایع دستی خوزستان و همچنین شناخت پوشش محلی مردم استان با اشارات مردم‎شناسی این سرزمین است. از این نویسنده همچنین کتابی تحت عنوان "مُطبَق خونه دسفیلی" با موضوع غذاهای سنتی مردم دزفول، شیرینی‎جات سنتی و غذاهای ایرانی رایج در این شهر در دست چاپ می‎باشد.

خوزستان کتاب "کهن‎پیش‎های سرزمین خوز"
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر