کد خبر: 768113 A

کژوان ضیاء‌الدینی کتابی پژوهشی را منتشر کرده که «مفهوم بند در موسیقی کردهای مُکریان» نام دارد.

به گزارش ایلنا، کتاب پژوهشی «مفهوم بند در موسیقی کُردهای مُکریان» اثر کژوان ضیاءالدینی منتشر شد.

امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: بخش عظیمی از میراث فرهنگی مردم کردستان آواها و نواهای بی‌شماری است که در قالب‌های مختلف موسیقایی نمود پیدا کرده و به عنوان نمادی از هویت ملت کُرد خودنمایی می‌کند.

او افزود: در سال‌های اخیر به همت هنرمندان و پژوهشگران توانمند عرصه موسیقی به منظور معرفی بایسته پتانسیل‌های موسیقایی سنتی و فولکلور مناطق مختلف کردستان آثار ارزشمندی در قالب کتاب و سی‌دی‌های پژوهشی و آموزشی و مقاله عرضه شده است.

مرادی در این‌باره گفت: کتاب و سی دی‌ پژوهشی «سمفونی اورامان» اثر مهدی احمدی، کتاب دوجلدی «آموزش جامع دف‌نوازی» اثر فرزاد عندلیبی، کتاب آموزشی «پرواز قطعاتی برای کمانچه» اثر راشد بابا شهابی، سی‌دی پژوهشی «قطعات عرفانی دف»، آلبوم موسیقی اورامی «کوسالان»  اثر هیوا شاه‌محمدی و بسیاری دیگر از آثار موسیقایی دیگر که توسط حوزه هنری استان کردستان و یا توسط هنرمندان توانمند استان تولید شده‌اند بخشی از فعالیت‌های صورت‌گرفته در این زمینه هستند.

او با اشاره به سیاست‌های محوری حوزه هنری در بخش موسیقی تصریح کرد: برجسته‌سازی نمادها و ارزش‌های اسلامی و انقلاب، ارتقای حساسیت مردم در انتخاب موسیقی مناسب، معرفی موسیقی ارزشمند و فاخر سنتی و فولکلور و نمونه‌آفرینی در این زمینه از جمله اولویت‌هایی است که در بخش موسیقی مدنظر است.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: در کنار این اهداف و سیاست‌ها، ارتقای توانایی و مهارت‌های هنرمندان جوان، معرفی جنبه‌های بومی موسیقی غنی استان و فراهم‌سازی زمینه تولید آثار ارزشمند هنرمندان جوان مورد توجه جدی است.

او ادامه داد: کتاب «مفهوم بند در موسیقی کردهای مُکریان» اثر پژوهشی هنرمند توانمند استان کژوان ضیاءالدینی است که در ۱۶۸ صفحه در چهار بند شامل مقدمات و روش و آوانگاری، تعاریف و مفاهیم، ویژگی‌های مُدال خرده‌بندی مُکری و نتیجه گیری، ۲۳ آوانگاری و در ۲۹ شکل در قالبی پژوهشی پس از تشریح ویژگی‌های جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی منطقه مُکریان به ارائه دورنمایی از گونه‌های موسیقی رایج در این ناحیه و ساختار موسیقایی آن‌ها می‌پردازد.

مرادی افزود: در این کتاب ضمن مطالعه واژه‌شناسی این فرهنگ و ارتباط‌های ساختاری این موسیقی و موسیقی دستگاهی ایران و تفاوت و شباهت‌های موسیقی مُکری و دیگر کردهای ایران، به تجزیه و تحلیل ساختارهای بنیادین موسیقایی و استخراج ویژگی‌های کلی بخشی از این موسیقی که بند یا خرده‌بند نامیده می‌شود، پرداخته شده است.

او ادامه داد: این کتاب به همراه سی دی مربوطه توسط حوزه هنری استان کردستان در انتشارات سوره مهر در شمارگان ۱۲۵۰ نسخه با قیمت ۳۰ هزار تومان چاپ و روانه بازار شده است.

کژوان ضیاءالدینی متولد ۱۳۶۷ در سنندج، رتبه‌ یک کنکور کارشناسی ارشد موسیقی ایرانی سال ۱۳۹۰، فارغ‌التحصیل دوره‌ کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران (۱۳۹۲) و فارغ‌التحصیل دوره‌ کارشناسی نوازندگی موسیقی ایرانی از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران (۱۳۹۰) است که ضمن کسب عناوین مختلف در جشنواره‌های مختلف داخلی سابقه تدریس در آموزشگا های مختلف و همچنین دانشگاه‌های کشور را دارد و هم‌اکنون نیز عضو هیأت علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان است.

از جمله فعالیت های دیگر او می‌توان به انجام طرح پژوهشی با عنوان «موسیقی کردهای مکریان» به سفارش حوزه‌ هنری استان کردستان (۱۳۹۲)، نگارش سلسله مقالات انتقادی سیزده‌گانه در رابطه با فرهنگ موسیقایی کردستان در هفته‌نامه‌ «سیروان» (۹۱-۱۳۹۰) و داوری هفتمین جشنواره بین‌المللی دف‌نوازی رحمت و تشکیل گروه موسیقی سنتی دانشگاه کردستان اشاره کرد.

کتاب کردستان نشر موسیقی نواحی موسیقی فولکوریک دف‌نوازی «مفهوم بَند در موسیقی کُردهای مُکریان» منتشر شد آموزش جامع دف‌نوازی فرزاد عندلیبی کژوان ضیاءالدینی کوردستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر