کد خبر: 766933 A

محمد معتمدی یکی از خوانندگانی است که آثاری را در قالب مناجات‌خوانی منتشر کرده است. قطعه «در میکده عشق» یکی از مناجات‌هایی است که در آلبوم «مناجات» او منتشر شده و غزل‌ان از حافظ است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «مناجات‌خوانی» یکی از گونه‌های موسیقی ماه رمضان است و از سال‌های دور مورد توجه بوده است. به گفته پژوهشگران این عرصه، تاریخچه مناجات در ایران مربوط به قرن‌ها پیش است و پیشینه آن به پیش از ظهور زرتشت می‌رسد. حتی می‌توان گفت رسم مناجات سحرگاهی در ایران بین شاهان ایرانی نیز مرسوم بوده است. این رسم پس از ظهور اسلام نیز وجود داشته و به مرور زمان کامل‌تر شده و به یکی از مناسک مهم ماه رمضان تبدیل شده تا آنجا که «بسم‌الله‌خوانی» و «صلوات‌خوانی» نیز پس از آن پدید آمده و مرسوم شده‌اند.

طی چهل، پنجاه‌سال گذشته، اغلب آنهایی به مناجات‌خوانی پرداخته‌اند که به نوعی سبقه مذهبی داشته‌اند، ‌یعنی افرادی که در عرصه مداحی و تلاوت قرآن فعال بوده‌اند. اما طی سال‌های اخیر برخی از خوانندگان موسیقی ایرانی به این حوزه ورود کرده‌اند و با تولید قطعاتی نسبت به این گونه مذهبی و معنوی ایرانی توجه نشان داده‌اند که شهرام ناظری، وحید تاج، حسام‌الدین سراج، محمد معتمدی و عبدالحسین مختاباد برخی از آن هنرمندان هستند.

در میان خوانندگان نیز محمد معتمدی همواره به «مناجات‌خوانی» توجهی ویژه داشته و در این زمینه به طور میانگین سالی یک اثر منتشر کرده است. او سال گذشته مجموعه مناجات‌های‌اش را در قالب آلبومی منتشر کرد که «مناجات» نام دارد. قطعه ذیل از این آلبوم انتخاب شده و «در میکده عشق» نام دارد و شعر آن از حافظ  است.

متن شعر؛

باز آی و دل تنگ مرا مونس جان باش

وین سوخته را محرم اسرار نهان باش

زان باده که در میکده عشق فروشند

ما را دو سه ساغر بده و گو رمضان باش

در خرقه چو آتش زدی ای عارف سالک

جهدی کن و سرحلقه رندان جهان باش

دلدار که گفتا به توام دل نگران است

گو می‌رسم اینک به سلامت نگران باش

خون شد دلم از حسرت آن لعل روان بخش

ای درج محبت به همان مهر و نشان باش

تا بر دلش از غصه غباری ننشیند

ای سیل سرشک از عقب نامه روان باش

حافظ که هوس می‌کندش جام جهان بین

گو در نظر آصف جمشید مکان باش

مناجات «در میکده عشق» با صدای محمد معتمدی را اینجا بشنوید و دانلود کنید.

شعر شهرام ناظری عبدالحسین مختاباد ماه رمضان وزارت ارشاد آلبوم کنسرت حافظ خانه موسیقی محمد معتمدی غزل دفتر موسیقی مناجات شبهای قدر وحید تاج حسام‌الدین سراج تک‌آهنگ مناجات‌خوانی آلبوم مناجات موسیقی رمضان آواز اصفهان بیات ترک راست‌پنجگاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر