کد خبر: 765902 A

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی:

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی، یک حمایت صددر صدی از مالکان و سرمایه‌گذاران بافت‌های تاریخی است.

به گزارش ایلنا، محمد خیاطیان (معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی) با اشاره به طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی‌تاریخی و مصوبه مجلس گفت: از نمایندگان مجلس به‌خاطر این مصوبه تشکر می‌کنم. این مصوبه یک قانون بسیار خوب است که ماحصل سال‌ها کار کارشناسی است.

او گفت: کشور ما یک سرزمین تاریخی است که آثار تاریخی بسیار زیادی دارد، به‌دلیل گستردگی آثار تاریخی، صیانت، مرمت، حفظ و احیای این آثار کار بسیار بزرگی است و حد و مرزی نمی‌شناسد.

خیاطیان افزود: در این خصوص نیازمند همت بخش خصوصی و مشارکت آن‌ها هستیم و باید بخش خصوصی را برای مشارکت در این خصوص مجاب کنیم که حمایت همه‌جانبه از این موضوع داشته باشند و در این میان تصویب طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخییکی از مهم‌ترین راهکارهای افزایش مشارکت بخش خصوصی است.

او گفت: طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی درواقع حمایت صددرصدی از مالکان و سرمایه‌گذاران در این بافت‌ها است و ماده ۱۴ این طرح که دو روز پیش در مجلس بررسی و مصوب شد نشان‌دهنده عزم دولت و مجلس برای حمایت صددرصدی از مالکان و سرمایه‌گذاران این بافت‌هاست.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ادامه داد: در گذشته اگر فردی قصد تغییر کاربرییک فضای تاریخی را داشت علاوه بر این‌که باید پروسه‌های اداری متعددی را طی می‌کرد و هزینه‌هایی نیز می‌پرداخت اما با تصویب ماده ۱۴ طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی و فرهنگی بدون صرف هزینه و با کمترین زمان می‌تواند نسبت به تغییر کاربری فضاییک بنای تاریخی اقدام کند.

این مقام مسئول در ادامه گفت: با تصویب این طرح خصوصاً ماده ۱۴ آن از این به بعد باید شاهد یک انقلاب در حوزه احیا و مرمت بافت‌ها و بناهای فرهنگی تاریخی باشیم.

خیاطیان اضافه کرد: همان‌طور که اشاره شد، ایران سرزمین تاریخی است و تعداد بسیار زیادی بنا و بافت و محوطه فرهنگی تاریخی در کشور وجود دارد که منابع دولتی برای مرمت و احیای این تعداد از آثار محدود است لذا نیازمند مشارکت‌های مردمی و همت بخش خصوصی هستیم که قانون حمایت از مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی و خصوصاً ماده ۱۴ این طرح، مسیر را برای این مهم همواره کرده است.

او درباره ساز و کارهای اجرایی این قانون نیز گفت: سازمان میراث‌فرهنگی آمادگی لازم برای اجرای این قانون را دارد و در کنار این قانون بسته‌های تشویقی برای مالکان و سرمایه‌گذاران بافت‌های فرهنگی تاریخی در نظر گرفته شده است.

خیاطیان تصریح کرد: سازمان میراث‌فرهنگییک سازمان پیشرو در حوزه مرمت بافت‌ها و بناهای تاریخی است. ماده ۲۷ قانون الحاقی ۲ به دستگاه‌ها اجازه داده است تا آثار تاریخی خود را به بخش خصوصی واگذار کنند که خوشبختانه قرار گرفتن قانون مرمت و احیای بافت‌های فرهنگی و تاریخی در کنار ماده ۲۷ قانون الحاقی ۲ سرعت اجرای این کار را بالا می‌برد.

نمایندگان در نشست علنی یکشنبه۲۹ اردیبهشت مجلس شورای اسلامی با ماده ۱۴ طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی- فرهنگی ارجاعی از کمیسیون با ۱۸۹ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۴ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

بر اساس ماده ۱۴ طرح مذکور، هرگونه مرمت، احیا، تعمیرات اساسی و بهره‌برداری از املاک تاریخی- فرهنگی ثبت‌شده و یا املاک واجد ارزش‌های تاریخی–فرهنگی موضوع این قانون در صورت استقرار فعالیت‌های مطابق ضوابط میراث‌فرهنگی از هزینه‌های مربوط به تغییر کاربری، مرمت و بازسازی معاف خواهد بود.

پیش‌تر نیز نمایندگان مجلس، طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی - فرهنگی و توانمندسازی مالکان و بهره‌برداران این قبیل بناها را، در ۱۸ ماده و سه تبصره تصویب کرده‌اند.

سرمایه‌گذاران بافت‌های تاریخی طرح حمایت از مرمت بافت‌های تاریخی توسعه مدیریت احیای بافت‌های فرهنگی تاریخی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر