کد خبر: 765831 A

سرپرست هیأت گمانه‌زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری با اشاره به اینکه مطالعات انجام شده بر روی یافته‌های باستان شناختی حاصل از این گمانه‌زنی نشان می‌دهد که پراکنش آثار عمدتاً در نواحی جنوب و غرب آرامگاه متمرکز است، تصریح کرد: آثار بدست آمده مربوط به دوران اسلامی هستند.

به گزارش ایلنا، یعقوب زلقی (سرپرست هیأت گمانه زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری) با اعلام خبر کشف آثاری از دوران اسلامی در پیرامون آرامگاه، هدف از انجام این پروژه را شناسایی آثارمربوط به دوره یا دوره‌های تاریخی و فرهنگی موجود در پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری و گستره‌ آن اعلام کرد.

او گفت: در این پروژه پس از تهیه‌ نقشه‌ آثار معماری و توپوگرافی محوطه، ۱۸ گمانه ( ۱۴ گمانه‌ ۱×۱ متر و۴ گمانه  ۲×۲) با فواصل متناسب با محدوده کاری جانمایی و کاوش شد.

زلقی در بیان دستاوردهای این پروژه به این موضوع اشاره کرد که اگرچه تفاوت در رنگ، بافت و ترکیب مواد طبیعی باعث تشکیل لایه‎های متفاوت شده بود؛ اما این تفاوت در لایه‎های طبیعی لزوماً متناظر با تفاوت در لایه‌ها و دوره‌های فرهنگی و تاریخی نبوده است.

سرپرست هیأت گمانه زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری تصریح کرد: به عبارت روشن‌تر، همزمان با تغییر در لایه‎های طبیعی، دوره‌های فرهنگی تغییر نکرده‎اند.

او با اشاره به اینکه مطالعات انجام شده بر روی یافته‌های باستان شناختی حاصل از این گمانه زنی نشان می دهد که پراکنش آثار عمدتاً در نواحی جنوب وغرب آرامگاه  متمرکز است گفت: آثار بدست آمده مربوط به دوران اسلامی هستند.

وی افزود : از این میان، سفال‌ها عمدتاً متعلق به قرون ششم تا هشتم هجری هستند که فعالیت‌های سده های بعدی (قرون نهم تا یازدهم هجری) در زمینه‌ ساخت آثار معماری و تدفین، این سفال‌ها را از بستر اصلی خود خارج کرده‎اند.

این باستان شناس خاطر نشان کرد: لازم به یادآوری است که سفال با لعاب سبز یک دست در اکثر گمانه‌ها در پایین‌ترین عمق و بر روی خاک بکر قرار دارد.

زلقی اظهار داشت: باتوجه به مشاهده سفال‌های مربوط به پایین‌ترین لایه‌ها در گمانه ۱ این احتمال وجود دارد که سفال‌های بدست آمده متعلق به قرون چهارم و پنجم هجری نیز باشند.

سرپرست هیأت گمانه زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری گفت: پژوهش‌های اولیه بر روی یافته‌های باستان شناختی از محوطه کاوش شده نشان می‌دهدکه معدود آثار معماری شناسایی شده احتمالا مرتبط با تدفین و قبور تاریخی موجود پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری باشد.

او با بیان اینکه گمانه زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری دزفول با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد افزود: برای شناخت بهتر از وضعیت آثارتاریخی پیرامون آرامگاه ، گمانه‌های ۱۷(درفاصله۱۰متری جنوب آرامگاه) و ۱۸(در۲۰متری غرب آرامگاه) ایجاد شدند که دارای سازه‌های معماری قابل توجه و نیز تنوع سفالی از نظر نقش، فرم و لعاب بودند.

زلقی تصریح کرد: بنابراین کاوش‌های آینده برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در مورد این محوطه باید در این محل‌ها متمرکز شود.

پژوهشگاه میراث فرهنگی آرامگاه یعقوب لیث صفاری یعقوب لیث صفاری سازه‌های معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر