کد خبر: 764753 A

قالی‌های کردستان به عنوان یکی از معروف‌ترین قالی‌های ایرانی با نقوش بیش از هزار سال در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان ۲۹ اردیبهشت به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش ایلنا، مسعود نصرتی (مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان) گفت: در نمایشگاه فرش و گلیم کردستان ۱۴ قطعه فرش و گلیم فرش استان کردستان (سنندج، بیجار) به نمایش گذاشته می‌شود.

وی افزود: قالی‌بافی کردستان پیوند عمیقی با زندگی کردها دارد؛ زمخت و خشن بودن بافته‌ها، به دلیل به کاربرد پشم خشن کردی است؛ همچنین طرح‌ها با زوایای شکسته یادآور مسیرهای صعب العبور منطقه کوهستانی پرپیچ و خم کردستان بوده که در این مسیرها زندگی یا کوچ می‌کردند.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصریح کرد: قالی کردستان به عنوان یکی از معروف‌ترین قالی‌های ایرانی به سه سبک «سنه»، «بیجار، گروس» و «عشایری»بافته شده است. در فرش‌ها اشکال و وجوه نمادین به تصویر کشیده شده است این اشکال گویای واقعیات ادوار متمادی و کسب مهارت در هنر قالی بافی بوده است. بیشتر نقوش، ریشه در باورهای اقوام کرد دارد و ارتباط عمیقی با کار، ازدواج، کارهای روزمره، دعا و مرگ آنها دارد.

وی بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، مراکز شمالی استان کردستان، دارای سوابق طولانی‌تری در قالی‌بافی هستند که مضمون برخی از نقوش آن‌ها شامل ( نقوش باغی و گلستان) است و حتیتاریخی بیش از هزار سال را برای آن رقم می‌زند.

نصرتی اظهار کرد: در سنندج مرکز استان کردستان، ظریف‌ترین فرش‌های یک پوده مشرق زمین بافته می‌شود؛ با وجود آنکه گره متقارن در میان اهل فن به گره فارسی یا گره سنه (نام قدیمی این شهر) معروف است اما فرش‌های سنندج با گره‌ای از نوع متقارن یا به عبارتی گره ترکی بافته می‌شوند. طرح‌های آنان  بیشتر در سبک هندسی با طرح‌های ترنج دار بزرگ شش گوشه بندی و دسته گل و بته ای است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افزود: بیشتر طرح مورد استفاده قالی سنندج ماهی درهم است همچنین بافنده‌های سنندجی در بافت گلیم‌های مرغوب، خورجین‌ها و رو اسبی‌های بسیار ماهر و باتجربه هستند؛ برای نمونه دو تخته گلیم بسیار زیبا از بافت هنرمندان این منطقه در این نمایشگاه به نمایش در آمده است.

وی تصریح کرد: با ورود پارچه‌های خارجی به ایران، کاربرد طرح گل فرنگ در بسیاری از صنایع‌دستی ایران رایج شد که از آن جمله می‌توان به گل فرنگ‌های متداول صنایع‌دستی در کردستان اشاره کرد مانند «گل جرسه» که از پارچه‌های ژرسه فرانسوی گرفته شده است، همچنین دسته گل(گل محمدی) که شامل دسته‌های گل رز یاگل میرزاعلی است.

نمایشگاه فرش و گلیم کردستان امروز ساعت ۱۴ در چادرخانه مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان افتتاح می‌شود و علاقه مندان به هنر فرش بافی می‌توانند تا چهارم خرداد از ساعت ۹ تا ۱۷  از این نمایشگاه بازدید کنند.

کاخ گلستان قالی‌بافی كردستان فرش و گلیم کردستان قالی‌های ایرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر