کد خبر: 764737 A

در مراسم روز جهانی موزه‌ها مطرح شد:

دوازدهمین آیین داوری موزۀ برتر ایران روز گذشته در فرهنگستان هنر برگزار شد.

به‌ گزارش ایلنا، علی‌اصغر مونسان (معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری) در مراسم گرامیداشت روز جهانی موزه که در محل فرهنگستان هنر برگزار شد، تصریح کرد: بیش از چهار دهه از نام‌گذاری روز جهانی موزه از سوی شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) می‌گذرد و بی‌تردید در سال‌های پس از این رویداد، نه‌ تنها نگرش به اهمیت موزه‌ها متحول شده، بلکه موزه‌ها از محل نگهداری اشیای فرهنگی‌تاریخی به مکان‌هایی آموزشی و فرهنگ‌ساز تبدیل شده‌اند که به بهترین و زیباترین شکل ممکن زندگی بشر و دستاوردهای گذشته او را برایش روایت می‌کنند.

مونسان گفت: موزه بر مبنای اساسنامه ایکوم، مکانی است که پژوهش، حفاظت و معرفی میراث‌فرهنگی، تاریخی و طبیعی، به‌صورت هم‌زمان و مستمر در آن انجام می‌شود و هدف آن مطالعه، آموزش و فراهم آوردن شرایط مناسب برای ارتقای سطح آگاهی‌های عمومی از هویت و فرهنگ و زیست‌بوم است. همچنین از دیگر اهداف موزه‌ها فراهم آوردن امکان بهره‌مندی بازدیدکنندگان برشمرده شده است. بدین ترتیب موزه، موسسه‌ای غیرانتفاعی و دائمی در خدمت جامعه و توسعه آن است که به روی عموم مردم باز است و امکان ارتباط عموم با این میراث را از طریق نمایش آن فراهم می‌آورد.

او ادامه داد: بر مبنای این تعریف، محوطه‌های باستانی، بناهای تاریخی، محوطه‌های طبیعی، شهرها و محدوده‌های فرهنگی‌تاریخی و همچنین مؤسساتی که مجموعه‌های زنده گیاهی و جانوری را نگهداری می‌کنند، به‌انضمام مراکز اسناد و مدارک فرهنگی، تاریخی، نهادها و سازمان‌های غیرانتفاعی که در زمینه پژوهش، آموزش، کارآموزی، مستندسازی و سایر امور مربوط به موزه‌ها فعالیت می‌کنند در زمره‌ی فضاهای موزه‌ای قرار می‌گیرند.

4

این مقام مسئول گفت: موزه‌ها با اشراف کامل به نقش آموزشی خود درصدد ارائه خدمات آموزشی بیشتر و اشاعه فرهنگ در محدوده‌ای گسترده‌تر برآمدند و برنامه‌های جدیدی را طراحی کردند که این برنامه‌ها کاربردی کردن موزه‌ها نام گرفته است و موزه‌داران خود به‌سوی مخاطبان پیش می‌روند. وسایل ارتباط‌جمعی و رسانه‌های نوین از ابزارهای مهم این کارند، نمایشگاه‌های موقت و سیار، بازدیدهای دسته‌جمعی و سخنرانی‌ها با استفاده از امکانات سمعی و بصری همراه است و علوم رایانه‌ای و اطلاع‌رسانی در حد عالی ابزارهای لازم را در اختیار موزه‌داران قرار می‌دهند. این‌ها و بسیاری دیگر از ابزارهای عصر جدید، موزه را به یکی از مهم‌ترین میعادگاه‌های فرهنگ تبدیل کرده است.

مونسان افزود: امسال شورای بین‌المللی موزه‌ها با شعار "موزه‌ها به‌مثابه کانون‌های فرهنگی: آینده سنت‌ها" در عین بیان دغدغه‌ای جدی درباره حفظ سنت‌ها و نقش موزه‌ها در این زمینه، توجه ما را به تعریفی عمیق و همه‌جانبه از این مکان‌ها جلب می‌کند؛ بنابراین موزه‌ها محلی برای اشاعه سنت‌ها هستند و مکان‌هایی هستند که این سنت‌ها را به آینده پیوند می‌زنند.

او افزود: در همین خصوص، خوشبختانه نمایشگاه‌های موزه‌ای مشترک و بین‌المللی را با کشورهای مختلف برگزار می‌کنیم و بازدیدها بسیار عالی از نمایشگاه موزه‌ای ایران در هلند و اسپانیا نشان‌دهنده این است که موزه‌های ما بر اساس این شعار فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: شاید بسیاری از مشکلاتی که امروزه در جهان وجود دارد به‌واسطه شناخت نداشتن ملت‌ها از یکدیگر به‌ویژه از فرهنگ یکدیگر است، کشور عزیز ما امروزه انواع و اقسام تهمت‌ها را متحمل می‌شود درحالی‌که این کشور ریشه در تاریخ دارد، بنابراین نمایشگاه‌های مختلف در خارج از کشور چهره واقعی کشور ما را معرفی می‌کنند و بر روی نقاط مشترک با فرهنگ‌های دیگر کار می‌کنند.

او افزود: پژوهش‌های ما نشان می‌دهد در کشورهای مختلف دارای نقاط مشترک هستیم و با برگزاری نمایشگاه‌های موزه‌ای این نقاط مشترک را می‌شناسیم و هرچقدر در این خصوص کار شود، می‌توانیم به گسترش صلح و دوستی کمک کنیم. در حقیقت موزه‌ها می‌توانند به گسترش تعاملات فرهنگی ملت‌ها و به دوستی و نزدیکی کشورها کمک کنند.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: موزه‌ها همچنین با برقراری فضاهای مؤثر تعامل و گفت‌وگو میان ملل و فرهنگ‌ها، گام‌هایی اساسی در رفع چالش‌های بین‌المللی و هدایت جهان به‌سمت صلح و دوستی برمی‌دارند.

مونسان بیان کرد: ارتباط سازنده و آموزنده مردم آگاه و فرهنگ‌دوست ایران با موزه‌ها، سایت‌های تاریخی و جلوه‌های میراث‌فرهنگی کشورمان روزبه‌روز بیشتر و عمیق‌تر می‌شود و مسئولان و دولتمردان نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز توجه و عنایت ویژه به این عرصه را در دستور کار خود قرار داده‌اند و در سایه این وفاق، طی سال‌های اخیر شاهد افزایش چشم‌گیر تأسیس موزه‌ها با مشارکت عمومی و رشد تمام شاخص‌های کمی و کیفی میراث‌فرهنگی در بخش‌های مختلف بوده‌ایم.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید در ادامه گفت: در دولت تدبیر و امید شاهد توجه ویژه دولت و شخص رئیس‌جمهوری به حوزه میراث‌فرهنگی هستیم و در این دولت شاهد این هستیم که بازدید از موزه‌ها موردتوجه ویژه مردم قرار گرفته است و به فرهنگ عمومی بدل شده که در سبد خانواده‌ها قرار گرفته است.

او ادامه داد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که به‌زودی با وزارت آموزش‌وپرورش امضا خواهیم کرد، موضوع موزه و موزه‌داری به دانش آموزان آموزش داده خواهد شد و با این هدف امضای تفاهم‌نامه با وزارت آموزش‌وپرورش برای معرفی و شناساندن میراث‌فرهنگی و موزه‌ها در قالب کتاب‌های درسی در دستور کار قرار دارد.

او افزود: همچنین با توجه به این‌که برگزاری نمایشگاه‌های مشترک از داشته‌های تاریخی و فرهنگی کشورها گامی مؤثر در تحقق کارکردهای بین‌المللی موزه‌ها و پاسخی به نیاز جهان امروز به توسعه صلح و دوستی از طریق گسترش تعاملات فرهنگی میان دولت‌ها و ملت‌هاست، سازمان میراث‌فرهنگی با اعتقاد به چنین رویکردی در برگزاری نمایشگاه‌های متقابل با سایر کشورها تلاشی مضاعف داشته است.

معاون رئیس‌جمهوری یادآور شد: نمایشگاه‌های دوجانبه چند سال اخیر از آثار موزه‌ای ایران در سایر کشورها و آثار دیگر موزه‌های جهان در ایران علاوه بر این‌که گام‌های مهمی در راستای نیل به اهداف فرهنگی موزه‌ها محسوب می‌شود، فرصت‌های ارزشمندی برای تعمیق و گسترش روابط فرهنگی بین ایران و سایر کشورهای جهان فراهم آورده است؛ روابطی که بر پایه شناخت و احترام متقابل به فرهنگ‌های بشری و میراث جوامع انسانی، ایجاد می‌شود و توسعه می‌یابد.

در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولان برگزار شد، از تعدادی از موزه‌داران برتر و فعالان حوزه موزه و موزه‌داری در کشور با حضور مونسان تجلیل به عمل آمد. در این آیین که کمیتۀ ملی موزه‌های ایران داوری آن را به عهده دارد، موزۀ هفت‌تپه در شاخص «اعمال استانداردهای فنی و توسعۀ فیزیکی» و همچنین در شاخص «آموزش» به عنوان موزۀ برگزیدۀ ایران در گروه موزه‌های دولتی انتخاب شد.

در این مراسم ضمن قدردانی از خدمات عاطفه رشنویی (مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه) و همکارانش در این پایگاه که ادارۀ موزۀ هفت‌تپه را نیز بر عهده دارد، گواهی موزۀ برتر سال ۲۰۱۹ میلادی و ۱۳۹۷ خورشیدی به او اهداء شد.

این انتخاب پس از آن صورت گرفت که سیر تحول موزۀ هفت‌تپه پس از گذشت چهار دهه از تأسیس، نخستین بار در سال ۹۶ آغاز شد و در سال ۹۷ به بالاترین سطح از استانداردهای فنی، توسعۀ فیزیکی و آموزش رسید.

وضعیت موزۀ هفت‌تپه اگرچه امروز با وضعیت دو سال قبل خود قابل مقایسه نیست، اما رشنویی مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه از ادامۀ بهسازی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موزۀ هفت‌تپه خبر داد و اظهار امیدواری کرد که این موزه با همت همۀ کارشناسان و کارکنان پایگاه، و همچنین مشارکت نهادهای دارای مسوولیت مدنی و مهم‎تر از همه، مردم، به جایگاه واقعی خود به عنوان قطب علمی پژوهش در حوزۀ دوران ایلامیان و ساکنان قدیمی‌تر خوزستان تبدیل شود.

همچنین در این مراسم، پیام مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو و رئیس ایکوم جهانی قرائت شد.

در دوازدهمین دوره انتخاب موزه‌های برتر توسط کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران نیز در شاخص «اعمال استانداردهای فنی و توسعه فیزیکی» در سطح موزه‌های بزرگ دولتی به عنوان موزه برتر کشور معرفی شد.

همچنین در این مراسم، از مجموعه نیاوران در ۵ شاخص "کودکان و نوجوانان"، "نگهداری و حفاظت"، "خلاقیت و نوآوری"، "آموزش" و "معرفی" تقدیر شد.

فرهنگستان هنر بناهای تاریخی ایکوم روز جهانی موزه محوطه‌های باستانی شورای بین‌المللی موزه‌ها موزه برتر سال موزۀ هفت‌تپه نمایشگاه‌های مشترک موزه نیاوران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر