کد خبر: 764487 A

نشر مورخان منتشر کرد؛

کتاب شهر فرنگ؛ معماری غربی و حیات اجتماعی ایرانیان در دوره قاجاریه و پهلوی اول به همت نشر مورخان منتشر شد.

به گزارش ایلنا، کتاب شهر فرنگ؛ معماری غربی و حیات اجتماعی ایرانیان در دوره قاجاریه و پهلوی اول با تالیف جواد عسکری چاوردی منتشر شد.

نویسنده در این کتاب به شیوه‌ای علمی تاثیر ورود معماری و نهادهای جدید تمدنی غرب بر معماری دوره قاجاریه و پهلوی اول را با دیدی تاریخی و جامعه شناسی کاویده است و اثرات آن را بر فرهنگ مردم و حیات اجتماعی ایرانیان مورد بررسی قرار داده و به این نتایج دست یافته است؛ جایگزینی تفکر دانایی به جای بینایی و گسترش نگاه عقلانی، انتخاب‌گر و انتقادی، پیدایش مفهوم شهر نوین در مقابل شهر سنتی، از میان رفتن محرمیت‌ها و عفت در معماری، نمایش اقتدار سلطنت در بناها و ایجاد بناهای تمدنی با عمر طولانی، ایجاد تضاد بین طبقات اجتماعی و تلاش طبقه متوسط جهت دست‌یابی به جامعه مدنی و تلاش در جهت مشارکت در فرآیند مدیریت شهری، توسعه انسانی و تغییر نگرش به شهروندان، قیام شهر علیه حکومت، جلو آمدن و پیش افتادن آرمان ذهنی مدرنیته بر آرمان عینی مدرنیته، رواج فرهنگ شهری غرب و گسترش مفاهیمی همچون مشارکت مردمی، جامعه مدنی، مردم‌سالاری و ... در دهه‌های بعدی.

نویسنده علاوه بر موارد فوق، همان گونه که از نام کتاب (شهر فرنگ) مشخص است به گونه‌ای روایت خود را بیان کرده است که خواننده فضای ذهن خود را به دوران قاجاریه و پهلوی اول باز می‌گرداند و در آن فضا سیر می‌کند و همین موضوع بر جذابیت کتاب افزوده است. همچنین از آنجایی که این اثر یک پژوهش منسجم علمی است می‌تواند به عنوان منبعی در تدریس معماری معاصر ایران در محافل دانشگاهی مورد استفاده قرار گیرد.

فصل‌ها و زیرفصل‌های کتاب به شرح زیر است:

 فصل اول: ورود مدرنیته و آغاز تغییرات (سلطنت قاجاریه و گسترش روابط خارجی ایران با غرب، تجدد در دوره قاجار، معماری و نهادهای جدید تمدنی در دوره قاجار). 

فصل دوم: معماری دوره پهلوی اول(برآمدن رضاشاه و تشکیل سلطنت پهلوی، سیاست و روابط خارجی رضاشاه، نهادهای جدید تمدنی، نهادهای جدید آموزش معماری، معماران).

فصل سوم: ویژگی‌های کلی معماری دوره پهلوی اول(معماری معاصر غرب، شهرسازی جدید، اندیشه‌های شهرنشینی در اروپا، شهرسازی جدید در ایران، عناصر جدید معماری).

فصل چهارم: نتیجه‌گیری، یافته‌ها و دستاوردهای پژوهش.

کتاب شهر فرنگ نوشته جواد عسکری چاوردی توسط نشر تخصصی مورخان با تیراژ ۵۰۰ نسخه در ۱۹۰ صفحه قطع وزیری و با قیمت ۲۵ هزار تومان روانه بازار کتاب شده است و در کتابفروشی انتشارات طوس روبروی در اصلی دانشگاه تهران واقع در خیابان انقلاب در دسترس علاقمندان قرار گرفته است.

نویسنده دانش آموخته دکترای تاریخ می‌باشد و تاکنون چندین مقاله در حوزه تاریخ اجتماعی و فرهنگ و هنر منتشر کرده است.

کتاب شهر فرنگ؛ معماری غربی و حیات اجتماعی ایرانیان در دوره قاجار نشر مورخان انتشارات طوس کتاب های منتشر شده در بهار 98 جواد عسکری چاوردی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر