کد خبر: 764388 A

مونسان خبر داد:

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به توسعه کمی و کیفی موزه‌ها در کشور اضافه کرد: از سال ۱۳۰۹ تا پیش از انقلاب اسلامی، ۴۳ موزه در کشور فعال بوده است، از ابتدای انقلاب تا آغاز به کار دولت تدبیر و امید ۴۲۹ موزه فعال داشتیم و از سال ۹۲ (آغاز کار دولت تدبیر و امید) تا امروز ۲۰۸ موزه به موزه‌های کشور اضافه شده و تعداد موزه‌ها از مرز عدد ۶۰۰ عبور کرده است.

به‌گزارش ایلنا، علی‌اصغر مونسان (معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری) صبح امروز شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸ به‌مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث‌فرهنگی در برنامه روی خط خبر شبکه خبر تلویزیون حضور یافت و موضوعات مربوط به این بخش را تشریح کرد.

معاون رئیس‌جمهوری با تبریک روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث‌فرهنگی گفت: امروز بازدید از موزه‌های تحت پوشش سازمان میراث‌فرهنگی در سراسر کشور رایگان است و از مردم دعوت می‌کنیم برای بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی کشورمان به موزه‌ها بروند، کشور ما دارای موزه‌های با غنای بسیار بالا و آثار ارزشمند است و گردشگران خارجی بسیاری هرساله برای بازدید این آثار باارزش به کشور ما سفر  می‌کنند.

او تصریح کرد: همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی و برنامه‌های متنوع در موزه‌های سراسر کشور، طی هفته آتی تدارک دیده شده است و عموم مردم می‌توانند از این برنامه‌ها استفاده کنند، خوشبختانه بازدید از موزه‌ها در سبد هزینه خانواده‌ها جای خود را باز کرده و در چند سال اخیر رشد داشته است.

مونسان با اشاره به توسعه کمی و کیفی موزه‌ها در کشور، اضافه کرد: از سال ۱۳۰۹ تا پیش از انقلاب اسلامی، ۴۳ موزه در کشور فعال بوده است، از ابتدای انقلاب تا آغاز به کار دولت تدبیر و امید ۴۲۹ موزه فعال داشتیم و از سال ۹۲(آغاز کار دولت تدبیر و امید) تا امروز ۲۰۸ موزه به موزه‌های کشور اضافه شده و تعداد موزه‌ها از مرز عدد ۶۰۰ عبور کرده است.

معاون رئیس‌جمهوری اضافه کرد: بخش غیردولتی برای حضور در حوزه موزه‌داری و راه‌اندازی موزه‌های خصوصی تشویق و همراهی شدند، بسیاری از افراد هستند که اشیای باارزش و کلکسیون‌های شخصی دارند، ما تلاش کردیم با حمایت و همراهی، این افراد را در راه‌اندازی موزه و در معرض دید قرار دادن این اشیا تشویق کنیم.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اظهار کرد: از ۴۵ موزه غیردولتی امروز به تعداد ۱۲۹ موزه رسیده‌ایم، ارائه مجوزها و حمایت از موزه‌های خصوصی با این هدف که مردم در راه‌اندازی موزه نقش داشته باشند دنبال می‌شود، موزه‌های کشور در سه سطح ملی، منطقه‌ای و محلی فعالیت دارند و سعی ما بر این است که موزه‌های محلی از سوی خود مردم ایجاد شود.»

او با بیان اینکه موزه‌های غیردولتی نمی‌توانند اشیای زیرخاکی را در اختیار داشته باشند، افزود: راه‌اندازی موزه غیردولتی کار سخت و پیچیده‌ای نیست، افرادی که علاقه‌مند فعالیت در این بخش هستند اعلام آمادگی می‌کنند و پس از بازدید کارشناسان ما از اشیای مورد نمایش و تأیید آن‌ها، مجوز راه‌اندازی موزه صادر می‌شود، راه‌اندازی این موزه‌ها در نقاط مختلف کشور به ایجاد اشتغال جوانان تحصیل‌کرده در این بخش نیز کمک بسزایی می‌کند، به همین دلیل ما تلاش می‌کنیم حمایت و همراهی لازم را با علاقه‌مندان موزه‌داری غیردولتی داشته باشیم.

معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه سال گذشته به ازای هر ۱۰ روز یک موزه در کشور راه‌اندازی شده است، ادامه داد: اگر موزه‌داران غیردولتی علاقه‌مند به راه‌اندازی موزه در بناهای تاریخی باشند ما در مرمت و احیای آن بنا حمایت‌های لازم را خواهیم داشت، همچنین امکان نمایش اشیاء به‌صورت مشارکتی نیز وجود دارد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در مورد استرداد آثار تاریخی کشورمان، گفت: برای شناسایی و استرداد اموال تاریخی کشور تلاش‌ها و اقدامات بسیاری صورت می‌گیرد، ایرانیان خارج از کشور نیز در این حوزه اقدامات بسیار مناسبی داشتند، مثلاً در مورد سردیس هخامنشی که در یک حراجی در کشور آمریکا به فروش گذاشته شده بود، یکی از هم‌وطنان این موضوع را به مراجع داخلی اطلاع داد و بلافاصله پیگیری و اقدامات حقوقی ما آغاز شد.

مونسان تصریح کرد: خوشبختانه با انجام اقدامات حقوقی و ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز، جلوی حراج این اثر تاریخی گرفته شد و سال گذشته سردیس هخامنشی به کشور بازگشت، خوشبختانه روند استرداد آثار تاریخی به کشور روند رو به رشدی داشته است، از دهه ۸۰ تاکنون ۱۵۴۰ قلمشی تاریخی از کشورهای آمریکا، انگلیس، بلژیک و امارات به کشورمان بازگردانده شده و ما در حال پیگیری بازگرداندن بسته‌ای شامل ۱۳۰۰ قلم شیء تاریخی به کشور هستیم، امیدواریم در نیمه اول سال ۹۸ این بسته ارزشمند به ایران بازگردد.

معاون رئیس‌جمهوری اظهار کرد: استرداد اموال و اشیای تاریخی کشورمان به‌صورت جدی در دستور کار سازمان میراث‌فرهنگی قرار دارد و به همین دلیل تمام حراجی‌ها در دنیا رصد می‌شود.

او با بیان اینکه موضوعات فرهنگی یکی از موضوعات مهم برای معرفی و شناساندن یک ملت است، یادآور شد: ما کشوری غنی با داشته‌های فرهنگی و تاریخی باارزش داریم و باید با استفاده از این ظرفیت‌ها چهره واقعی ایران را به جهانیان معرفی کنیم، برگزاری موزه‌های مشترک با همین هدف در دستور کار سازمان میراث‌فرهنگی قرار گرفت و در نوروز ۹۷ نمایشگاهی از آثار موزه لوور در موزه ملی ایران برپا شد، همچنین نمایشگاهی از آثار موزه ملی ایران در موزه لوور فرانسه راه‌اندازی شد که مورد استقبال بسیار زیادی قرار گرفت، برگزاری این نمایشگاه‌های موزه‌ای مشترک با سایر کشورهای اروپایی در جریان است.

مونسان یادآور شد: نمایشگاه آثار موزه ملی ایران در هلند برپا شد که بیش از ۱۵۰ هزار نفر از آن بازدید کردند، همین اشیا در اسپانیا به نمایش گذاشته شد که در هفته اول ۳۰هزار نفر بازدیدکننده داشت، نمایشگاه موزه‌ای مشترک با کشورهای کره جنوبی، ارمنستان، اسپانیا و آلمان نیز در دستور کار قرار دارد، همچنین آثار و اشیای تاریخی ما در نمایشگاهی در کشور چین به نمایش درخواهد آمد، برگزاری این نمایشگاه‌ها به شناخت واقعی ملت‌ها از یکدیگر و دیپلماسی فرهنگی کمک شایانی می‌کند.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: تاکنون ۲۳ اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، از این تعداد ۲۲ اثر فرهنگی و تاریخی و ۱ اثر طبیعی بوده است، ثبت جهانی این آثار علاوه به معرفی آن‌ها در سطح بین‌المللی، باعث می‌شود حمایت‌های جهانی برای حفظ آن‌ها را نیز داشته باشیم.

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: همه کشورها سالانه یک سهمیه برای ثبت جهانی آثار خود دارند و ما تاکنون هیچ سهمیه‌ای را برای ثبت جهانی از دست نداده‌ایم، ثبت پرونده‌های مشترک در حوزه میراث ناملموس فرصت خوبی است که باید از آن استفاده کنیم، گستره ایران فرهنگی از مرزهای کشورمان فراتر است و همین موضوع سبب شده تا میراث ناملموس ما در کشورهای منطقه نیز مورد توجه قرار گیرد.

مونسان اضافه کرد: مردم ما این دغدغه را دارند که چرا میراث ناملموس کشور ما به نام کشورهای دیگر به ثبت می‌رسد، گستره ایران فرهنگی این موضوع را رقم زده است، با توجه به اینکه هر کشور سالانه یک سهمیه برای ثبت جهانی دارد ما باید با استفاده از فرصت ثبت مشترک استفاده کنیم، در پرونده نوروز ثبت مشترک اتفاق افتاد و کشورهای حوزه نوروز این میراث را به‌صورت جمعی به ثبت رساندند که همین امر منجر به افزایش عمق نفوذ نوروز شد.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: ثبت میراث ناملموس به‌صورت مشترک علاوه بر این‌که عمق نفوذ فرهنگی را به دنبال دارد، این فرصت را به ما می‌دهد که امکان ثبت جهانی میراث ناملموس بیشتری را داشته باشیم، برای سال ۲۰۱۹ هنر ساختن و نواختن دوتار از سوی ایران برای ثبت در فهرست میراث ناملموس جهانی ارائه می‌شود، سال گذشته هنر ساختن و نواختن کمانچه به ثبت جهانی رسید و براساس اولویت، پرونده‌های میراث ناملموس در دست تهیه است.

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اضافه کرد: پرونده جنگل‌های هیرکانی که در حوزه استان‌های گلستان، مازندران، گیلان و سمنان قرار دارد نیز برای ارائه در کمیته میراث جهانی سال ۲۰۱۹ آماده شده است.

او یادآور شد: ۱۳ اثر ایران در حوزه میراث ناملموس به ثبت جهانی رسیده است، ما در این بخش در منطقه رتبه ۴ و در دنیا رتبه ۹ را داریم.

معاون رئیس‌جمهوری اظهار کرد: بیش از ۳۲هزار و ۴۷۸ اثر در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است، همچنین ۱۹۸۳ میراث ناملموس، ۵۷۰ اثر طبیعی و ۱۳۲۲ اثر منقول در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است، این آثار پس از قرار گرفتن در فهرست میراث ملی تحت حمایت و حفاظت قانونی قرار می‌گیرند.

مونسان اضافه کرد: بیش از ۱۰۰هزار هکتار بافت تاریخی در کشور شناسایی و حریم آن‌ها تعیین شده است که اقدامات و برنامه‌های مرمتی و حفاظتی از این منطق در دستور کار سازمان میراث‌فرهنگی است، همچنین ۲ هزار بنای تاریخی در کشور داریم که مالکان خصوصی دارند و سازمان میراث‌فرهنگی با برنامه‌های حمایتی و تشویقی، مالکان را در حفاظت و نگهداری از این بناهای تاریخی همراهی می‌کند.

موزه میراثفرهنگی فهرست میراث ملی روز جهانی موزه‌ها سردیس هخامنشی موزه‌داران موزه غیردولتی موزه‌داران غیردولتی هفته میراث‌فرهنگی پرونده‌های میراث ناملموس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر