کد خبر: 763681 A

محمدحسن طالبیان در سفر به کرمانشاه:

معاون میراث‌فرهنگی کشور فت: ثبت جهانی اورامانات در اولویت برنامه‌های سازمان میراث‌فرهنگی است.

به‌گزارش ایلنا، محمدحسن طالبیان (معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری) در بازدید از منطقه اورامانات، اظهار داشت: چندین سال است موضوع ثبت جهانی اورامانات را که شامل کردستان و کرمانشاه می‌شود دنبال می‌کنیم و این منطقه برای سازمان میراث فرهنگی دارای اهمیت بسیار زیادی است.

او با بیان اینکه ثبت جهانی اورامانات بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست، اظهار داشت: نمای برخی از ساختمان‌های روستاهای منطقه اورامانات نیاز به همسان‌سازی دارد که اصلاح آن‌ها برای تکمیل پرونده اورامانات لازم و ضرری است.

طالبیان با اشاره به این‌که تدبیری برای ایجاد زیرساخت‌های لازم نیز باید اتخاذ شود، اظهار کرد: ثبت جهانی اورامانات تنها منحصر به بافت معماری منطقه نمی‌شود و منظر فرهنگی این منطقه که شامل هنر، صنایع دستی، آداب و رسوم، زبان کردی، البسه محلی و... می‌شود نسبت به بخش معماری منطقه به مراتب دارای اهیمت بیشتری است.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور در ادامه با اهمیت خواندن منطقه اورامانات به لحاظ جغرافیایی و استراتژیکی و مرزی بودن آن تاکید کرد: گردآوری پرونده ثبت جهانی اورامانات یک تکلیف و وظیفه است که بر عهده ما مسئولان به عنوان خدمتگزاران مردم قرار دارد.

طالبیان ادامه داد: مدیر پایگاه ملی اورامانات مشکلات را جزءبه‌جزء باید پیگیری و دنبال کند و تلاش می‌کنیم در روند گردآوری پرونده اورامات به مناسبت هفته میراث فرهنگی که در پیش است تسریع صورت گیرد.

اورامان میراث جهانی ایران ثبت جهانی اورامانات منطقه اورامانات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر