کد خبر: 762385 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

مدیرکل میراث و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به آنکه بخشی از بازار تبریز که در آتش سوخت به صورت کامل بازسازی خواهد شد، گفت: تامین بودجه مرمت و احیای بازار تبریز یا از بودجه ستاد بحران یا از سازمان میراث فرهنگی و سایر ارگان‌ها تامین خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، شامگاه ۱۸ اردیبهشت بود که آتش به جان میراث جهانی بازار تبریز افتاد و در نهایت از ۲۷۰ هزار مترمربع فضای بازار تاریخی تبریز، ۲۵۰۰ مترمربع زیربنا (دو طبقه) سرای ایکی قاپیلی دچار حریق شد. این سرا دارای پنج دالان است که دو دالان میانی و سقط فروشان آن طعمه آتش شده است.

گفته می‌شود، حدود ۱۱۳ واحد تجاری در آتش‌سوزی بازار تاریخی تبریز آسیب جدی دیده‌اند و برای این اثر تاریخی غیر از رفع خطر، آواربرداری و نقشه اجرایی، نیازمند بازسازی و تعمیر زیرساخت‌ها و تاسیسات الکتریکی هستیم.

مرتضی آبدار بخشایش (مدیرکل میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی) درخصوص آخرین وضعیت بازار تبریز پس از آتش‌سوزی گفت: هرچند بخش کوچکی از بازار تبریز آتش گرفت اما اکنون در حال آسیب‌شناسی هستیم و قرار شده آتش‌نشانی تا چهارشنبه دلیل اصلی آتش‌سوزی را اعلام کند. در عین حال شاهد حضور کارشناسان بیمه ایران هستیم که مقدار خسارت وارده به کسبه و بازاریان را اعلام کنند. شهرداری تبریز نیز مسئولیت آواربرداری و خروج آنچه که از آتش‌سوزی باقیمانده را برعهده دارد تا در نهایت پس از انجام این کارها بازار تبریز به میراث فرهنگی جهت انجام مرمت‌های لازم و بازسازی‌ها تحویل داده شود.

44

او ادامه داد: تمام اتفاقات رخ داده در بازار تبریز، در قالب یک گزارش به یونسکو ارائه خواهد شد. قاعدتا تمام این مجموعه دوباره احیا خواهد شد. احتمال دریافت اخطار از یونسکو نیز خیلی کم است چراکه بخش کوچکی از بازار تبریز که در فهرست میراث جهانی ثبت شده است، در آتش سوخته است.

آبدار بخشایش درخصوص چرایی وقوع آتش‌سوزی در مکانی که ۱۰ سال قبل هم شاهد آتش‌سوزی بود و عدم اخذ تمهیدات لازم برای جلوگیری از وقوع آتش‌سوزی در این میراث جهانی گفت: هرچند دلیل اصلی آتش‌سوزی در ۱۰ سال قبل را به خاطر نمی‌آ‌ورم اما زیرساخت‌های لازم از راه آب و فاضلاب گرفته تا احیا توسط میراث فرهنگی انجام شده است چنانکه بیشتر بخش‌هایی که توسط میراث فرهنگی احیا شده بود، سالم هستند.

به گفته او، این احتمال وجود دارد که خسارت‌های برآورد شده از آتش‌سوزی بازار تبریز افزایش یابد چراکه مبلغی بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان به کالبد بازار آسیب وارد شده و خسارت وارده به سرمایه بازاری‌ها بیش از این مبلغ است.

مدیرکل میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: بخشی از بازار تبریز که در آتش سوخت به صورت کامل بازسازی خواهد شد و به شکل قبل خود باز خواهد گشت. تامین بودجه مرمت و احیای بازار تبریز نیز یا از بودجه ستاد بحران یا از سازمان میراث فرهنگی و سایر ارگان‌ها تامین خواهد شد.

با توجه به آنکه مقرر شده است اداره‌کل میراث‌فرهنگی آذربایجان شرقی، دفتر فنی معاونت میراث‌فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تاریخی تبریز، جزئیات اجرایی مرمت و احیای سرای ایکی قاپیلی را تهیه کنند و براساس یک تفاهم‌نامه میان بازاریان یا هیئت‌امنای سرای دودری، شهرداری تبریز، اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان، اداره برق تبریز و آتش‌نشانی، تکلیف هر دستگاه در بازسازی و مرمت این بخش از بنای تاریخی بازار تبریز مشخص شود، آبدار بخشایش در این خصوص گفت: هر یک از این بخش‌ها می‌توانند به نوبه خود هزینه‌های مرمت را تامین کنند.

42

آتش سوزی یونسکو بازار تبریز آتش سوزی بازار تبریز میراث جهانی بازار تبریز مرمت و احیا بازار تبریز بودجه مرمت خسارت وارده به بازار تبریز بازار تبریز سوخت بازار تبریز در آتش سوخت آتش سوزی در بازار تبریز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر