کد خبر: 762362 A

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد درخصوص کشف استخوان‌های پیدا شده در قلعه تاریخی رضاآباد گفت: با توجه به قدمت این قلعه، نهایتا ممکن است تاریخ این اسکلت‌ها به صد سال پیش بازگردد اما باید در انتظار اعلام نتیجه پزشک قانونی باشیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، قلعه تاریخی رضاآباد در ۵۷ کیلومتری شهرستان بافق و در نزدیکی شهر نوق قرار گرفته. بنایی تاریخی با مالکیت شخصی که تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت نرسیده است. زمانی که مالک مشغول مرمت بنا بود چند اسکلت پیدا کرد و این مهم را به نیروی انتظامی شهرستان اطلاع داد.

سیدمصطفی فاطمی (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد) با اشاره به کشف دو اسکلت انسان در قلعه تاریخی رضا آباد شهرستان بافق، گفت: با توجه به آنکه این قلعه ثبت ملی نبود، از این رو مالک لزومی برای هماهنگی با میراث فرهنگی جهت مرمت بنا نداشت اما بهتر آن بود که با ما هماهنگ می‌کرد.

او با اشاره به آنکه اکنون این استخوان‌ها در اختیار پزشک قانونی هستند تا تاریخ و دلیل فوت آنها سنجیده شود، گفت: باتوجه به آنکه قدمت این قلعه بیش از ۱۰۰ سال نیست از این رو این احتمال را می‌دهیم که قدمت استخوان‌های پیدا شده نهایتا صد سال باشد. باید در انتظار اعلام نتیجه پزشک قانونی باشیم. بعید می‌دانم که شی دیگری هم در این محوطه پیدا شود. با این وجود اخطارهای لازم برای ادامه مرمت قلعه به مالک داده شده تا طرح را برای بررسی‌های بیشتر به میراث فرهنگی یزد ارائه دهد.

فاطمی همچنین از انجام بررسی‌هایی در اطراف قلعه تاریخی رضاآباد خبر داد و گفت: کارشناسان ما چیز خاص دیگری در اطراف این قلعه پیدا نکردند.

یزد بافق اسکلت ثبت ملی اسکلت باستانی قلعه تاریخی اسکلت انسان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر