کد خبر: 761757 A

دانشیار مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه لندن:

گابریل پوچینگ با اشاره به آنکه در محوطه‌های باستانی تخت جمشید، پاسارگاد و فیروزآباد سنگ‌‌نگاره‌های بسیار مهم و بزرگی وجود دارد، گفت: این سنگ‌نگاره‌ها مستندات مهمی برای باستان‌شناسان هستند که به فهم و درک زبان و هنر مردمی که در آن دوره زندگی می‌کردند، کمک بسیاری می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گابریل پوچینگ Gabriele Puschnigg (دانشیار افتخاری مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه لندن) یکی از باستان‌شناسان استرالیایی است که به پروژه‌های باستان‌شناسی دوره هخامنشیان و ساسانیان علاقمند است و بخصوص در محوطه‌هایی مانند مرو کاوش‌های متعددی داشته است.

او طی سفری به ایران؛ در گفتگو با ایلنا، با ابراز خوشحالی از این سفر و حضور در میان باستان‌شناسان ایرانی گفت: تاریخ بشر از ابتدا تاکنون بدون وقفه جریان داشته است. همه آنچه  بر بشر گذشته است در سایت‌های باستانی در دسترس هستند. بنابراین ما می‌توانیم توسعه فرهنگی و سیر تمدن‌های مختلف را با تکنولوژی‌هایی که طی سال‌های گذشته توسط بشر اختراع شده‌اند و توسعه یافته‌اند، مطالعه کنیم و به آنها دست یابیم.

این باستان‌شناس ادامه داد: برای من به عنوان یک باستان‌شناس دوره تاریخی، سایت‌های بزرگ تاریخی که پایه و اساس شکل‌گیری زندگی به حساب می‌آیند، بسیار اهمیت دارد. از آن جمله می‌توان به پرسپولیس، پاسارگاد و فیروزآباد اشاره کرد. در این سایت‌های باستانی شاهد سنگ نگاره‌های بسیار بزرگ و با اهمیتی هستیم که در واقع مستندات مهم کار باستان‌شناسان به حساب می‌آیند. این امر ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 Puschnigg معتقد است: این سنگ نگاره‌ها به خصوص در رابطه با  فهم و درک زبان و هنر مردمی که در آن دوره زندگی می‌کردند می‌تواند راهنمای باستان‌شناسان باشد. از این روست که مطالعه درخصوص زبان مردم ایران باستان برایم بسیار اهمیت دارد.

او درخصوص جذابیت‌های زبان ایران باستان و چرایی علاقه‌اش به دوره هخامنشیان گفت: برای من جالب است که بدانم مردم چگونه در دوران هخامنشیان در شهرهایی مانند تخت جمشید و فیروزآباد استقرار داده می‌شدند و زندگی می کردند؟ چگونه مراکز سیاسی خود را انتخاب می‌کردند؟ چه ارتباطی بین زندگی مردم آن زمان و سایت‌ها و مقر حکومتی که همان  تخت جمشید است وجود داشت؟ حتی چه جمعیتی در این شهرها زندگی می‌کردند  و چه جمعیتی در حواشی این مناطق مستقر می‌شدند و توسعه در آن زمان چگونه اتفاق می‌افتاد؟

این باستان‌شناس با اشاره به اینکه با دوره پارتیان و ساسانیان نیز آشنایی دارد در خصوص کشفیاتی که از تحقیقات خود درخصوص مطالعه زبان ایران باستان و زندگی مردم آن دوره به دست آورده است، گفت: کشف رمز و رازهای زندگی روزمره مردم در آن زمان برایم بسیار جالب است. اینکه آنها چطور از منابع مختلف استفاده می‌کردند و تکنولوژی را توسعه می‌دادند.

Puschnigg باتاکید برآنکه بسیار اهمیت دارد که در مورد گذشته خود بدانیم، یادآور شد: با دانستن آنچه که در گذشته اتفاق افتاده، می‌توانیم اکنون خود را درک کنیم. حتی با دانستن گذشته‌ها می‌توانیم حال خود را بهتر درست کنیم و آن را بسازیم. همه مردم باید در مورد گذشته بدانند. البته این گذشته که به آن اشاره می‌کنم فقط مخصوص به گذشته کشور خودشان نیست بلکه باید درباره گذشته تمام دنیا بدانند. از این رو باید رمز و رازهای زندگی ایرانیان باستان از همه جوانب آن مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. 

‌او معتقد است: ایران دارای میراث فرهنگی بسیار غنی است و بسیار خوب است که مردم ایران از داشته‌های خود آگاه باشند. معتقد هستم ایران در حوزه باستان شناسی قدم‌های خوبی برمی‌دارد و مردم هرچه بیشتر نسبت به فرهنگ ایران آگاه بشوند بهتر خواهد بود.

این باستان‌شناس تصریح کرد: همچنین در ایران دست‌سازه‌های بسیار زیادی از مردمان باستان وجود دارد که می‌توان آنها را به مردم دنیا معرفی کرد. هرچند معتقد هستم که بیشتر مردم دنیا از فرهنگ ایران زمین مطلع هستند اما باید میراث فرهنگی و داشته‌های ایران را هرچه بیشتر در عرصه بین‌الملل و معرفی کرد و به مردم دنیا شناساند.

ایران میراث فرهنگی ساسانیان پاسارگاد کوروش ایران باستان هخامنشیان تخت جمشید سایت‌های باستانی باستان شناس سنگ نگاره‌های تخت جمشید پروژه‌های باستان‌شناسی مؤسسه باستان شناسی دانشگاه لندن تاریخ بشر سایت‌های بزرگ تاریخی داریوش هخامنشی Gabriele Puschnigg گابریل پوچینگ گفتگوی ایلنا با دانشیار مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه لندن گفتگو با دانشیار مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه لندن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر