کد خبر: 760771 A

محسن هاشمی، کارشناس فرهنگی و سینمایی معتقد است که واگذاری رده‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی به شورای صدور پروانه نمایش تصمیمی خطا و به دور از خرد معاصر است.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن هاشمی در واکنش به انتشار دستورالعمل نظام درجه‌بندی سنی از سوی سازمان سینمایی یادداشتی نوشت که متن آن به شرح زیر است:

چندی پیش دستورالعمل نظام درجه‌بندی سنی از سوی رئیس سازمان سینمایی برای اجرا صادر و در اخبار منتشر شد. این اقدام تدبیر درستی برای نظامند کردن مخاطبان و جامعه هدف محصول سینمایی و پیشگیری‌کننده از آسیب‌هایی است که در نبودش می‌تواند در برخی از گروه‌های سنی تأثیر نامطلوب بگذارد.

بر اساس ماده دوم این دستورالعمل آمده است:

"براساس ماده 1 این دستورالعمل و با توجه تأثیر پیام‌های مستقیم و غیرمستقیم فیلم‌ها و فضای کلی آثار بر گروه‌های سنی مختلف، درجه‌بندی سنی به تشخیص شورای صدور پروانه نمایش صورت می‌گیرد و این درجه‌بندی در متن پروانه نمایش درج می‌شود."

 تشخیص درجه‌بندی سنی را به شورای صدور پروانه نمایش سپرده است. تصمیمی که با پبشینه اعضای معرفی شده پروانه نمایش، چندان سازگار و مناسب نیست. شورای صدورپروانه نمایش عمدتاً مسیولیت مراقبت از ممنوعیات نمایش در آثار سینمایی را داشته و تخصص و تجربه لازم برای مصداق‌یابی گروه‌های سنی را نداشته و ندارد. خانه سینما در دی ماه 1387 با تدوین لایحه نظام سینمایی در فصل پنجم ماده چهل و نهم ترکیب شورای درجه‌بندی سنی آثار سینمایی را چنین پیش‌بینی کرده است: پنج تن از استادان عضو هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در رشته‌های؛ روانشناسی (1 تن)، علوم تربیتی (1 تن)، جامعه شناسی (1 تن)، علوم ارتباطات (1 تن)، الهیات و ادیان (1 تن) از میان کمینه دو برابر تعداد پیشنهادی وزارت علوم تحقیقات و فنآوری و دو دیگر، نماینده خانه سینما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

از آنجا که تشخیص این مصادیق کاملاً تخصصی و چند رشته‌ای است واگذاری این امر به شورای صدور پروانه نمایش تصمیمی خطا و به دور از خرد معاصر است. ضمن اینکه باید پرسید این دستورالعمل پیش از ابلاغ برای اجرا مطابق ماده دوم قانون بهبود فضای کسب و کار به خانه سینما به عنوان مرجع، برای اظهار نظر و اصلاح ارسال شده است؟ چنانچه ارجاع نشده باشد گویای هم چنان بدوی بودن تصمیات دولتمردان سینمایی است.

محسن هاشمی واگذاری رده بندی سنی فیلمها به شورای صدور پروانه نمایش به دور ا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر