کد خبر: 760270 A

از نظر گردشگری شهر تبریز یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران است. اما بهترین جاهای دیدنی تبریز کجاست؟ تبریز مقصدی است فرهنگی، تاریخی و حتی طبیعی. اماکن مذهبی هم در شهر وجود دارد. اما اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری تبریز به بخش‌های تاریخی و طبیعی تقسیم خواهند شد. در هنگام جمع‌آوری این جاذبه‌ها با حجم عظیمی از انتخاب مواجه شدیم. تلاش کردیم که تا حد ممکن بهترین امکانات و مشخصات شهر تبریز را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

یکی از جاهای دیدنی تبریز روستان کندوان است. کندوان در شهرستان اسکو قرار دارد. خود شهرستان اسکو هم حدودا ۲۰ کیلومتر با شهر تبریز فاصله دارد. در روستای کندوان تنها با یک روستای زیبا یا محلی روبرو نیستیم. با یک اثر ملی هنری روبرو هستیم که نظیری از آن وجود ندارد. در حقیقت این روستا تاریخی هفت هزار ساله دارد که به اهمیت آن افزوده است. پس زمانش رسیده است که بلیط هواپیما تبریز را تهیه کنید و به این شهر زیبا سفر کنید.

نام این روستا یا اشاره به شکل خانه‌ها دارد یا به معنای روستای نگهبانان است. خانه‌های این روستا شبیه به لانه زنبور، یا حتی کله‌قندهایی هستند. شکل این خانه‌ها به صورت طبیعی همینگونه بوده و بعدها با دخالت انسان درون آن‌ها خانه‌های امن و دور از دسترس ساخته شده. احتمالا دلیل انتخاب چنین منازلی برای زندگی در امان ماندن از حمله یاغیان یا بلاهای طبیعی بوده است. برای خرید بلیط اتوبوس و سفر به تبریز فرصت بهار و تابستان را از دست ندهید.

این روستا هم در سال ۷۶ به عنوان یک اثر ملی ثبت شد. در سفر خود به تبریز، بی‌شک باید سری به این روستای زیبا بزنید.

پارک ملی کنتال

این پارک ملی هم دقیقا در تبریز واقع نشده و با این شهر فاصله دارد. اما می‌توان آن را به عنوان یکی جاهای دیدنی تبریز معرفی کرد. حتما می‌توان جایی برای این منطقه در برنامه سفر خود محیا کنید. این پارک ملی وسعتی ۷۰۰۰ هکتاری دارد. این منطقه تنوع گیاهی و حیوانی فراوانی دارد و همین باعث شده که از ارزش محیط‌زیستی بالایی برخوردار باشد.

چندین سال پیش این پارک به رده پارک ملی ارتقا یافت. همچنین این پارک ملی در جوار مرز ارمنستان قرار دارد و برای رسیدن به آن باید در امتداد روز ارس بروید. تصویر و ظاهری که این پارک دارد شبیه عکس‌های انسل آدامز است. برای درک بهتر زیبایی این پارک، باید به آن سفر کنید.

مسجد جامع تبریز

مسجد جامع تبریز یکی دیگر از جاهای دیدنی تبریز است. ایجاد کتابخانه‌ها، مدارس و رواج زبان فارسی از دستاوردهای دوران سلطنت سلجوقیان است. با این حال بناهای مهمی از این خاندان باقی مانده که یکی از آن‌ها مسجد جامع تبریز است. این بنای زیبا، سال‌ها است که در شهر تبریز قرار دارد و شاهد خرابی و بازسازی‌های مختلفی بوده است. برای دیدن مسجد جامع تبریز همین امروز بلیط هواپیما تهیه کنید و به این شهر تاریخی سفر کنید.

در دوره طراحی و ساخت، ابتدا شبستان مجموعه ساخته شد که ابتدا یک ایوانه و سپس به دو ایوان گسترش یافته است. همین شبستان هم از معماری زیبایی برخوردار است و فضایی آرام و دلنشینی را فراهم کرده است.

ارگ تبریز

ارگ تبریز در سده هشتم هجری بنا نهاده شد. اما امروزه تنها بخشی‌هایی از آن باقی مانده است. بی‌توجهی در طول دوران‌های مختلف باعث شده که این ارگ رو به خرابی برود و در هر دوره بخشی از آن کاملا نابود شود.

اما از اینکه بگذریم، همچنان سر زدن به این بنای تاریخی خالی از لطف نخواهد بود. این ارگ در دوران مختلف بخش‌های مختلفی را داشته است. در دوران قاجار برج نظامی و کارخانه ریخته‌گری هم حتی به آن اضافه شد. اما در دوران پهلوی این بخش‌های اضافه شد کاملا تخریب شد.

در ساعاتی از روز، می‌توان به این ارگ سر زد و از آن بازدید کرد. اگر در تبریز بودید، از ارگ شهر غافل نشوید.

پارک شاه‌گلی

پارک شاه‌گلی که با نام ائل‌گلی هم شناخته می‌شود، یکی از جاهای دیدنی تبریز است. گسترش این پارک به دوره صفویان بازمی‌گردد. در میانه پارک یک دریاچه وجود دارد که عمق آن به ۱۲ متر می‌رسد و امکان قایقرانی در آن وجود دارد.

در روبروی این دریاچه مصنوعی، یک تپه بلند قرار گرفته و این تپه پوشیده از گیاهانی است که کل پارک نمایی زیبا را اعطا می‌کنند. در طول تاریخ این پارک نه تنها به یکی از جاذبه‌های گردشگری تبریز تبدیل شده، بلکه نمادی از خود شهر است. فضای مناسب پارک مردم شهر و گردشگران را به سمت خود جریان می‌دهد. اگر هوا خوب باشد هم مردم برای ورزش سری به این پارک خواهند زد.

این پارک پر از خدمات تفریحی مختلف است و هر زمانی از سال که به آن مراجعه کنید، با یک چهره زیبای جدید مواجه خواهید شد.

خانه مشروطه

دوران مشروطه، پر از رویدادهای تلخ و شیرین است. اما اهمیت آن را در تاریخ معاصر ایران نمی‌توان دست‌کم گرفت. دورانی که در آن زندگی می‌کنیم حاصل جنبش مشروطه است. خانه مشروطه هم یک خانه تاریخی است که در حال حاضر به عنوان موزه‌ای از دوران مشروطه فعال است. معماری این خانه هم به سبک معماری قاجار است.

هنگامی که مجلس ایران به دست محمدعلی شاه به توپ بسته شد، انقلابیون و مشروطه‌خواهان آن زمان در این منزل جمع شدند. به همین خاطر نام این منزل خانه مشروطه است. از اشخاصی که در این منزل حضور داشتند می‌توان به باقرخان و ستارخان اشاره کرد که همگی به دنبال همفکری برای راهی تازه بودند.

علاوه بر زیبایی خود بنا و معماری آن، می‌توانید از موزه این بنا هم دیدن کنید. موزه خانه مشروطه، شامل یادگاری‌های مختلف از آن دوران و تندیس افراد انقلابی آن زمان است. فرش‌ها، دست‌نوشته‌ها و پلاک‌های قدیمی همگی به صورت عمومی به نمایش درآمده‌اند.

جنگل ارسباران

جنگل ارسباران در شمال شرقی شهر تبریز قرار دارد و کمی دورتر از شهرستان اسکو است. و یکی از جاهای دیدنی تبریز شناخته می شود. ارسباران کوهستان‌های وسیعی است که جنگل‌ها و رودهای مختلفی درون خود دارد و یکی از زیستگاه‌های اصلی ایران است.

این جنگل‌ها، شباهت فراوانی به جنگل‌هایی که در مناطق شمالی و خزری ایران یافته می‌شود. دارند. ارتفاع از دریا بالا است و هوا و مناظری که مشاهده می‌کنید به شدت زیبا و نفس‌گیر هستند. در طی سالیان مختلف، تلاش شده که کمپ‌های مختلفی برای گردشگری در این منطقه ایجاد شود. این منطقه از اهمیت تاریخی و طبیعی فراوانی برخوردار است و مناظر زیبایی برای گردشگری دارد.

رَبع رشیدی

ربع رشیدی یک شهر کوچک بوده است. تاریخ این منطقه و بنایی که به جای مانده است به ۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. زمانی که رشیدالدین فضل همدانی دانشگاهی را ساخت که چهار دانشکده در اطراف آن حضور داشتند و همین به ربع رشیدی معروف شد.

بنایی که به جا مانده که پیش از این دانشگاه بوده، در حملات مختلف خارجی به عنوان دژ استفاده شده. همچنین در طول دوران هم ویران‌تر و ویران‌تر شده. شاهان عباسی فرصت بازسازی این بنا را داشتند اما خیلی توجهی به آن نشد.

می‌توانید با طی کردن فاصله‌ای کم از مرکز شهر، به این بنا برسید و آن را بازدید کنید.

Untitled-2

بازار تبریز

بازار تبریز یکی از جاهای دیدنی تبریز است، بین بازار تبریز و بازار بزرگ استانبول بر سر بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان اختلاف است. اما برخی منابع از بازار تبریز به عنوان بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده جهان یاد می‌کنند. این بازار همچنین در فهرست جهانی یونسکو هم قرار گرفته است.

سه سده پیش پس از زمین‌لرزه بزرگ تبریز این بازار دوباره بازسازی شد. مساحت این بازار به شدت بزرگ است و طی کردن آن و مشاهده تمامی مغازه‌ها کار سختی خواهد بود. اما همین گردش در بازار و خرید یک تجربه کاملا تازه و نو است که نمی‌توان به سادگی از آن گذر کرد.

انواع و اقسام اجناس در راسته‌های بازار به فروش می‌رسد. تیمچه‌ها و سراهای این بازار نیز عموما سه‌طبقه هستند. طبقه زیرین انبار، دوم داد و ستد و سوم هم محل کار و کارگاه است. بنای گرمابه، مسجد و مدرسه همگی در این بازار وجود دارد.

تجربه سر زدن به بازار تبریز تجربه‌ای است که از هیچ بازار دیگری دریافت نخواهید کرد. معماری فوق‌العاده زیبا و بزرگی این بازار همیشه به یاد شما خواهد ماند.

 مسجد کبود

این مسجد با نام دیگر خود یعنی مسجد جهانشاه هم شناخته می‌شود، نیز یکی از جاهای دیدنی تبریز است. تاریخ ساخت این مسجد به قرن نهم هجری بازمی‌گردد. در کتیبه‌ها ذکر شده که این مسجد برای اقوام سنی استفاده می‌شده و بعدها مسلمانان شیعه هم از این مسجد استفاده می‌کردند.

در اوایل قرن سیزده، این مسجد دوباره بازسازی شد. اما باز هم با گذر زمان و همچنین اتفاقات چند سال اخیر، باعث شد که این مسجد تخریب بیشتری را تجربه کند. معماری این مسجد و همچنین رنگ و شکل کاشی‌کاری‌های آن چشم‌گیر است و مکانی مناسبی برای یک گردش معنوی به شمار می‌رود.

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان یکی از جاهای دیدنی تبریز است. این موزه در جوار مسجد کبود قرار گرفته است. این موزه دومین موزه باستان‌شناسی ایران است و از نظر تاریخی اهمیت فراوانی را دارد. نقشه کلی این موزه توسط آندره گدار تنظیم شده و او برای طراحی این موزه از معماری محلی آذربایجان الهام گرفته که باعث شده در بافت تبریز تاثیر منفی نداشته باشد.

این موزه پر از اشیا و یافته‌های باستانی و قدیمی است. کل مجموعه در سه طبقه طراحی شده است. طبقه همکف موزه اشیا تاریخی و آثار تاریخی پیش از تاریخ و پیش از اسلام وجود دارد. سنگ‌های معدنی، مجسمه الهه زن و اجساد زن و مرد سه هزار ساله همگی در این طبقه موزه هستند.

طبقه دوم هم به نمایش آثار پس از سده چهارم مشغول است. سکه‌های ضرب هخامنشی، ظروف سفالی و نوشته‌های کوفی از موجودیات این طبقه است. در پایان و طبقه سوم هم مربوط به سنگ‌نگاره‌ها است. قوچ‌های سنگی، مجسمه‌های سنگی و کتیبه‌های سنگی در نمایش عموم قرار دارد.

کلیسای استفانوس مقدس

کلیسای سنت استفانوس یا همان استافونس مقدس، یکی از کلیساهای مهم ارمنی در ایران و یکی از جاهای دیدنی تبریز است. این کلیسا در ۱۷ کیلومتری جلفا قرار گرفته است. این کلیسا اهمیت زیادی برای ارمنی‌ها دارد و سالانه در یک روز هزاران ارمنی در همین کلیسا گرد هم جمع می‌شوند.

این بنا در دره‌ای قرار گرفته و دور آن دیوارهای برای محافظت و همچنین برج نگهبانی وجود دارد. این بنا همچنین در لیست میراث جهانی یونسکو هم ثبت شده است. در سال ۸۴ همچنین طی مرمت بنا متوجه حضور چندین استخوان داخل کلیسا شدند که مربوط به قدیسین مسیح می‌شود.

خانه بهنام

صدها خانه قدیمی و تاریخی در شهر تبریز موجود است که همگی یک نوع زیبایی خاص معماری یا رویداد خاصی درون خود دارند. همگی این خانه‌ها نمود پیشرفته بودن شهر تبریز است و نشان می‌دهد که تبریز در گذشته و امروزه یکی از شهرهای پیشرفته ایران بوده است.

خانه بهنام هم یکی از خانه‌های قدیمی شهر تبریز است. این منزل متعلق به بهنام گنجه‌ای است. تاریخ بنا احتمالا مربوط به پایان دوران زندیه و آغاز قاجار باشد. دو ساختمان اصلی یکی قشلاقی و دیگری ییلاقی در این بنا موجود است. دو حیاط بیرونی و درونی هم در این خانه ساخته شده است.

داخل خانه‌ها با یک معماری زیبا روبرو خواهید شد. در کنار آن توجه به جزئیات ریز خانه واقعا جالب توجه است و چشم را جلب خواهد کرد. شیشه‌ها، درها و دیوارها همگی یک اثر هنری هستند. پیشنهاد ما این است که حتما در سفر خود سری به خانه بهنام بزنید و با یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری تبریز آشنا شوید.

استان آذربایجان و شهر تبریز، یکی از زیباترین و چشم‌نوازترین مناطق ایران است. این منطقه از طبیعت، فرهنگ، سنت و تاریخ غنی برخوردار است که سالانه گردشگران فراوانی را به سمت خود می‌کشاند. سفر به تبریز تنها یک سفر برای دیدن یک سری بنا نیست. بلکه تجربه‌ای تازه از فرهنگ و طبیعت ایرانی خواهد بود.

سفر به تبریز می‌تواند یک مجموعه کامل باشد. می‌توانید با سر زدن به بناها، کوه‌ها و پارک‌های مختلف تجربه‌ای کامل را داشته باشید.

ایران جاذبه های گردشگری شیعه گردشگری هواپیما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر