کد خبر: 760010 A

رئیس کمیته اطلاع رسانی خانه احزاب مطرح کرد:

عضو شورای مرکزی خانه احزاب تاکید دارد اقدام سازمان سینمایی در اعلام جزییات بودجه باید همراه با تحلیل کارشناسانه باشد.

به گزارش ایلنا، حسین کنعانی مقدم از اعلام جزییات بودجه سال ۱۳۹۸ سازمان سینمایی استقبال کرد و گفت: نزدیک به 25 تا 30 درصد اقتصاد کشور ما اقتصاد پنهان و غیررسمی است. متاسفانه همین باعث شده است که تراز اقتصاد ملی ما همیشه دارای ابهاماتی باشد. یعنی به جزء بودجه ای که در مجلس مصوب می شود و معمولا هم به همان بخش از بودجه توجه می شود آن 30 درصد اقتصادی پنهانی هستند که عملا دیده نمی شود و شفاف نیستند.

دبیرکل حزب سبز افزود: هر ساله عملکرد بودجه ای دستگاه های اجرایی براساس بودجه تخصیص یافته استخراج می شود و به شکل تفریغ بودجه در مجلس قرائت می شود تا مشخص شود چه مغایرتی هایی با قانون و بودجه مصوب داشته اند ولی اینکه این بودجه به شکلی شفاف و روشن و جزئی به افکار عمومی اعلام شود یک اقدام مکمل و شفاف ساز است که می تواند به اعتمادسازی کمک زیادی کند.

عضو شورای مرکزی خانه احزاب تاکید کرد: اینکه مردم بدانند سازمان سینمایی یا فلان سازمان فرهنگی چه میزان بودجه گرفته، کجاها آنها را هزینه و خرج کرده و این میزان بودجه چه تاثیری در فرهنگ و حل مشکلات فرهنگی کشور داشته نکات بسیار مهمی هستند که نشان می دهند بودجه فرهنگی در کشور ما چه میزان تاثیر مثبت در فرهنگ کشور داشته است.

کنعانی مقدم با بیان اینکه اقدام سازمان سینمایی گام عملی مفیدی خواهد بود، گفت: اعلام بودجه سازمان سینمایی اگر همراه با تحلیل کارشناسانه و نقد صاحبنظران این حوزه باشد بدون شک کمک شایانی به حوزه سینمایی و فرهنگی کشور خواهد کرد. البته برخی سازمان ها، نهادها و وزارتخانه بخاطر محرمانه بودن عملکردشان محدودیت هایی دارند ولی سازمان هایی که با مردم سروکار دارند خصوصا سازمان های تبلیغاتی و فرهنگی اگر در این مسیر شفاف سازی قدم بردارند بدون شک به فضای فرهنگی و اعتمادسازی عمومی کمک خواهند کرد.

این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به ورود پول های کثیف و پولشویی در عرصه های مختلف، گفت: گاهی برخی پول ها از طریق قاچاق، مواد مخدر، رانت و زدوبندهای اقتصادی و ...وارد سیستم فرهنگی کشور می شود که آسیبی برای این عرصه است. باید مراقب این پول ها بود، اساسا ورود سازمان ها و نهادها به فعالیت های اقتصادی و کسب درآمد حتی اگر آن درآمد در نهایت در همان سازمان هزینه شود باز هم کاری آسیب زا است. بنابراین اگر شفاف سازی بودجه ای صورت می گیرد باید به این مسائل دقت زیادی شود.

حسین انتظامی سازمان سینمایی اعلام بودجه و شفافیت مالی باید همراه با تحلیل کارشناسانه باشد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر