کد خبر: 759897 A

در راستای حفظ، احیا و اشاعه هنرهای سنتی ایران، تمبکی با الهام از تمبک دوره قاجار توسط سیدمحمد طباطبایی هنرمند کارگاه ساز پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ساخته شد.

به گزارش ایلنا، در راستای حفظ، احیا و اشاعه هنرهای سنتی ایران، تمبکی با الهام از تمبک دوره قاجار توسط سیدمحمد طباطبایی، هنرمند کارگاه ساز پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ساخته شد.

سیدعبدالمجید شریف زاده (رییس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه) گفت: مطالعه و ساخت این تمبک توسط این هنرمند با درجه یک هنری که سابقه 20سال ساخت ساز  را در کارگاه ساز پژوهشکده هنرهای سنتی دارد، صورت گرفته است.

او با بیان اینکه تاکنون اغلب سازهای دوره قاجار مانند تار، سه‌تار، سنتور و کمانچه نمونه‌سازی شده، افزود: تا پیش از این اقدامی برای ساخت تمبک این دوره و زنده کردن این هنر انجام نشده بود.

شریف زاده تصریح کرد: با استفاده از منابع تصویری، تحقیق میدانی، مصاحبه با اساتید این رشته و الهام از تمبک‌های موجود در موزه‌های تهران این ساز در کارگاه ساز پژوهشکده هنرهای سنتی ساخته شد.

رییس پژوهشکده هنرهای سنتی پژوهشگاه گفت: جنس این ساز از چوب گردو و تکنیک ساخت آن به صورت دو تکه است که از لحاظ فنی قدری مشکل‌تر از ساخت تمبک یکپارچه می‌باشد.

وی در پایان اظهار داشت: برای نزدیک‌تر شدن این تمبک به فرم تمبک‌های ساخته شده در دوره قاجار، پس از پایان مراحل ساخت تمبک در اختیار کارگاه خاتم قرار گرفت تا قسمت‌هایی از ساز با هنر خاتم مزین شود.

موسیقی موسیقی سنتی سید محمد طباطبایی موسیقی ایرانی پژوهشکده هنرهای سنتی ناصرالدین قاجار تمبک دوره قاجار سید عبدالمجید شریف زاده تمبک الهام گرفته از تمبک دوره قاجار در پژوهشکده هنرهای سنتی ساخت پژوهشکده هنر های سنتی پژوهشگاه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر