کد خبر: 759190 A

خمره‌ای مربوط به دوران ساسانی از بزرگترین اشیای به‌دست‌آمده از کاوش‌های باستان‌شناسی دشت ورامین در بخش سفال پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌فرهنگی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری مرمت شد.

به گزارش ایلنا، فاطمه علیمیرزایی (مسئول بخش سفال گروه پژوهشی حفاظت و مرمت، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی) با اعلام خبر مرمت خمره ساسانی به‌دست‌آمده از کاوش‌های دشت ورامین، گفت: بدنه این خمره که ارتفاع حدود ۱۳۰ سانتیمتری دارد از استحکام بسیار خوبی برخوردار است که نشانه درصد سیلیس بالا و پخت مناسب و کامل آن است.

او با بیان اینکه تغییرات دمای پخت و ابعاد بزرگ شی موجب شده که رنگ بدنه در قسمت خارجی از نخودی تا قرمز متغییر باشد، تصریح کرد: داخل خمره لکه‌های ناشی از فعالیت قارچ دیده می‌شود که احتمال نگهداری مواد آلی در آن را بالا می‌برد.

علیمیرزایی افزود: مطالعه فنی ساختار و رسوبات بدنه، بررسی احتمال ترکیبات آلی در داخل آن از جمله اقداماتی است که در راستای پاکسازی و مرمت این شئ با همکاری سایر بخش‌های پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی -فرهنگی انجام گرفته است.

کاوش‌های باستانشناسی دشت ورامین خمره ساسانی کاوش‌های باستان‌شناسی دشت ورامین پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی‌فرهنگی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر