کد خبر: 758904 A

رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت فرهنگ مطرح کرد:

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به نظر می‌رسد زمان آن رسیده که مجلس شورای اسلامی و سازمان مدیریت به فکر تشکیل یک سازمان با عنوان صنایع خلاق باشند که محوریت آن توانمندسازی و هم‌افزایی بخش‌های دولتی و خصوصی باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا بهمنی در همایش فرصت‌های تولید محتوا و کسب و کارهای دیجیتال با بیان اینکه سازمان صنایع خلاق می‌تواند با ایجاد قوانین و مقررات مربوط زمینه راه اندازی کسب و کارهای دیجیتال تسریع کند اظهار کرد: با توجه به اینکه در سال  رونق تولید هستیم طبعا یک از حوزه‌های تولید که باید به آن توجه شود حوزه تولید محتوا و کسب و کارهای دیجیتال است.

وی ادامه داد: بحث دولتی و حاکمیت باید باور کند که حوزه نوپای کسب و کارهای دیجیتال اهمیت بسیار بالایی دارد.

بهمنی با تاکید بر اینکه چند عامل مهم در رونق این نوع کسب و کار تاثیر گذار است افزود: فضای مجازی متاثر از رفتارهای بخش حاکمیتی است به همین دلیل دستگاه‌های حاکمیتی اولین عامل موثر در رونق بخشی این فضا هستند.

وی اضافه کرد: انتظار می‌رود دستگاه حاکمیتی برای تسهیل، تشویق و کمک به کسب و کار‌های فضای مجازی به اصلاح رفتار خود بپردازند چرا که نوع رفتار این دستگاه‌ها می‌تواند کمک بزرگی به توسعه تولید محتوا و کسب و کار در فضای مجازی کند.

بهمنی یکی از مهم‌ترین نکات در این زمینه را پذیرش ادبیات حاکم بر این نوع کسب وکار دانست و گفت: متاسفانه برخی دستگاه‌های حاکمیتی در پذیرش ادبیات حاکم بر فضای کسب و کار مجازی تاخیر دارند.

وی تصریح کرد: فضای کسب و کارهای نوپا در اقتصاد بسیار مهم هستند اما متاسفانه در بخش حاکمیتی دیدگاه‌های دوگانه‌ای نسبت به آنها وجود دارد.

به گفته بهمنی نگاه دوگانه به ایدئولوژی و اقتصاد تولید محتوا و کسب وکارهای دیجیتالی شرایط کار را برای این بخش بسیار سخت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه باید بپذیریم برخی با دغدغه اقتصادی وارد کسب و کار در فضای مجازی می‌شوند افزود: ضرورت ندارد که نگاه دوگانه نسبت به موضوع تولید ارزش اقتصادی در فضای مجازی و ایدئولوژی حاکم بر آن را داشته باشیم.

بهمنی تاکید کرد: نوع نگاه ما به فضای تولید محتوا و کسب و کار دیجیتال باید نگاه به یک فرصت بزرگ باشد که می‌تواند با هم‌افزایی و هماهنگی بین دستگاه‌ها، آورده زیادی برای ما داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید دغدغه تولید کننده در این فضا را درک کنیم گفت: متاسفانه دستگاه‌های حاکمیتی جریان ارتباطات بین بخش حاکمیتی و خصوصی را با مشکل روبرو کرده‌اند.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دستگاه‌های دولتی خواست به چند نکته توجه داشته باشند.

 بهمنی این نکات را این‌گونه تشریح کرد: ضرورت دارد دستگاه‌های حاکمیتی به این باورمندی برسند که بخش خصوصی از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است .همچنین بحث حاکمیتی شرایط را به سوی تسهیل‌گری و حمایت ببرند عامل دیگر که باید به آن توجه داشته باشیم در رونق این فضا توجه به فعالان این حوزه باشد.

وی بخش خصوصی فعال در حوزه تولید  محتوا و کسب وکار دیجیتال را مورد خطاب قرار داد و گفت: بحث خصوصی نیز باید چند نکته مهم را برای توسعه و رونق تولید محتوا و کسب و کارهای دیجیتال مورد توجه داشته باشند.

بهمنی ادامه داد: اولین نکته نوآوری و خلاقیت در این حوزه است که درتمام دنیا حرف اول می زند داشته باشند.

وی همچنین توجه به توسعه صادرات و جذب سرمایه گذاری در این حوزه را از دیگر مواردی دانست که بخش خصوصی باید به آن توجه کند.

بهمنی تاکید کرد: در کانون توجه قرار دادن به ویژگی های فرهنگی کشورمان از مولفه های دیگری است که پلت‌فرمهای کسب و کار دیجیتال باید به آن توجه داشته باشند.

وی پلتفرم‌های کسب و کار ایرانی را بازیگران اصلی در تولید محتواهای فرهنگی دانست و گفت: نباید فراموش کرد که جذب سرمایه‌گذاران به این حوزه نه تنها می‌تواند برای آنها آورده مالی بسیاری خوبی داشته باشد بلکه ارزش افزوده فرهنگی نیز برای کشور به همراه داشته باشد.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در پایان سخنان خود گفت: هم افزایی بخش خصوصی و حاکمیتی در حوزه تولید محتوا و کسب و کار دیجیتال می‌تواند اتفاقات بسیاری خوبی را برای کشورما رقم بزند که منافع آن برای همه ما خواهد بود.

بخش خصوصی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر