کد خبر: 754751 A

تشریح جزئیات بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی؛

دبیر بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران به تشریح جزئیات این دوره از جشنواره پرداخت و از برگزاری مراسم بزرگداشت مسعود دلخواه و کامران سپهران در اختتامیه خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران پیش از ظهر امروز (چهارم اردیبهشت) با حضور امین مختاری (دبیر جشنواره) و نیما نصراللهی (معاون اجرایی) در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران از فردا (پنجم اردیبهشت) در سالن‌های نمایشی تهران کار خود را آغاز می‌کند.

امین مختاری (دبیر جشنواره) در ابتدای این نشست با اشاره به جزییات جشنواره گفت: به نظرم مهم‌ترین اتفاقات امسال جشنواره در بخش بین‌المللی افتاده است، امسال منابع و رایزنی ما محدود بود، بنابراین با آکادمی‌ها و سفارتخانه‌های خارجی ارتباط گرفتیم.

مختاری با بیان اینکه «۱۰ کار آماده شد و توانستیم این بخش را تقریبا بدون هزینه جلو ببریم.» گفت: یکی از این بخش‌ها دورنماست که دو گروه «جریان» به سرپرستی محمدرضا علی‌اکبری و گروه مسیح به سرپرستی اندیکاو فردینانکو در آن اجرا خواهند داشت.

او با اشاره به دو ورکشاپ با حضور اساتید ترک در کرمان و کاشان، از انتخاب گروه‌هایی توسط این اساتید خبر داد و گفت: این گروه‌ها در تهران دو مرتبه ورکشاپ برگزار می‌کنند، که در این راستا دو کار مشترک هم ایران و فرانسه تمرین ـ اجرا با بچه‌های کاشان و دیگری هم ایران و ترکیه با بچه‌های کرمان خواهند داشت.

دبیر جشنواره بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی خاطرنشان کرد: گروه‌های دیگر خارجی هم از سوییس،‌ ترکیه و سریلانکا و دو کار مشترک با اتریش و سریلانکا خواهیم داشت.

مختاری اظهار امیدواری کرد این همکاری مشترک یک بدعت دانشگاهی با همکاری اساتید خارج از کشور و نتیجه بخش شود.

او همچنین با اشاره به همکاری‌های انجام گرفته با این جشنواره گفت: مرکز هنرهای نمایشی،‌ معاونت زنان ریاست جمهوری، شهرداری تهران و شورای شهر،‌ مجموعه خصوصی مهرسان و مجموعه خانه تئاتر و بنیاد رودکی با جشنواره تئاتر دانشگاهی همکاری داشته‌اند.

مختاری تصریح کرد: جشنواره از فردا (پنجم اردیبهشت) آغاز و اختتامیه آن روز شانزدهم همین ماه به کارگردانی حسین پویانی فرد برگزار خواهد شد.

دبیر بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی از جمله برنامه‌های اختتامیه این دوره را برنامه بزرگداشت مسعود دلخواه و کامران سپهران عنوان کرد.

او همچنین درباره نحوه انتخاب هیئت داوران خاطرنشان کرد: در این زمینه سعی کردیم کسانی را انتخاب کنیم که برآمده از تئاتر دانشگاهی هستند و از همه رشته‌ها متخصصانی را داشته باشیم.

مختاری در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کمک هزینه‌های گروه‌های نمایشی و آسیب‌هایی که سال‌های گذشته جشنواره از این امر خورده،‌ گفت:‌ عدد کمک هزینه‌ها پنجاه درصد افزایش داشته اما فعلا در حد حرف است.

او این اتفاق را به دلیل این دانست که مشکلات مالی زیاد بوده و گفت: همین الان هم خیلی هزینه‌ها اعتباری پیش رفته و شرایط سخت‌تر هم می‌شود.

دبیر بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی تصریح کرد: به‌هرحال وزارت علوم موظف شده که کمک هزینه‌ها و مسائل مالی چون دستمزدها را پس از جشنواره تقبل کند.

مختاری با اشاره به مشکل بودجه جشنواره هم گفت: آنچه دوستان به ما گفته‌اند اینکه هنوز بخش از این بودجه به وزارت علوم تخصیص نیافته است.

او ادامه داد: هر چند این مشکل تأثیر مستقیم بر کیفیت جشنواره می‌گذارد اما ما تمام تلاش‌مان این است که به بدنه جشنواره لطمه‌ای وارد نشود.

مختاری همچنین با اشاره به اینکه «برای اجرای عموم کارها تلاش داریم تمام آثار بخش مسابقه اجرای عموم بگیرند،» گفت: رایزنی‌ها با برخی افراد و کمپانی‌ها صورت گرفته تا در ایام جشنواره بیایند و کارها را ببینند و تهیه کنندگی برخی کارها را برای اجرای عموم متقبل شوند.

دبیر جشنواره تئاتر دانشگاهی در پاسخ به سوالی درباره بلیت فروشی جشنواره برای عموم و دانشجویان گفت: بلیت فروشی در تیوال انجام می‌شود.

مختاری تشریح کرد: سال‌های قبل پنج هزار تومان قیمت بلیت برای دانشجویان و ۱۰ هزار تومان بلیت آزاد بود امسال گفتیم بلیت آزاد ۲۰ هزار تومان و همان ۵ هزار تومان برای دانشجویان باشد چرا که نمی‌خواهیم شرایط برای تماشای دانشجویان دشوار باشد.

او همچنین درباره بزرگداشت مسعود دلخواه و اینکه او در هیئت داوران نیز حضور دارد، گفت: این انتخاب‌ها به‌هرحال عمدی بوده است.

مختاری تصریح کرد: با توجه به اینکه مسعود دلخواه در آستانه بازنشستگی هم قرار دارد دوست داشتیم اسم او را بیشتر در جشنواره داشته باشیم کما اینکه حوزه‌های کاری او هم با هم غیر مشترک هستند.

نیما نصراللهی هم در ادامه آماری از جشنواره ارائه کرد و گفت: در این دوره ۵۷ اثر اجرا و از این تعداد ۷ اثر تجربه‌های اجرا در محیط‌های نامتعارف هستند. ۲۷ اثر تولید خود جشنواره تئاتر دانشگاهی و ۴ اثر خارج از مسابقه‌اند.

نصراللهی ادامه داد: بخشی از کارها از برگزیدگان جشنواره‌های دیگر دانشگاهی چون مونولوگ، سوره،‌ تجربه و اردیبهشت دامغان و ۳ کار هم در بخش مدرسان اجرا می‌شود.

او همچنین خاطرنشان کرد: مجموعا دوازده سالن مولوی، دانشگاه تهران، دانشگاه هنر، استاد انتظامی خانه هنرمندان، عمارت نوفل لوشاتو، تئاتر شهر و مجموعه ایرانشهر به علاوه سالن تازه تأسیس استاد نصرت جوانمرد در تئاتر شهر که قرار است با افتتاحیه جشنواره ما آن هم افتتاح شود، درگیر کارهای جشنواره هستند.

همچنین در پایان نشست از پوستر جشنواره توسط امین مختاری و نیما نصراللهی رونمایی شد.

مختاری طراحان این پوستر را سیدمهدی میراحمدی و نیما کریمی معرفی کرد.

نصراللهی هم در پایان نشست با اشاره به برخی آسیب‌های جشنواره‌های تئاتر به ویژه تئاتر دانشگاهی گفت: این جشنواره جریان ساز،‌ علمی و تجربی است؛ هر ساله کارهای برگزیده این جشنواره تبدیل به مد سال‌های بعد می‌شوند و این یک آسیب است.

او ادامه داد: قرار نیست این جشنواره جریان ثابت داشته باشد و با محوریت یک ذهن جلو برود به خاطر همین امسال تلاش کردیم فضا و هیئت انتخاب و داوری‌ها قدری متفاوت شوند و واقعا جشنواره امسال اجراهای خاص و تجربی سال بعد را تغذیه کند.

نشست خبری بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران تشریح جزئیات بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی امین مختاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر