کد خبر: 752226 A

در پی وقوع آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس، معماران فرانسوی معتقدند که امکان بازسازی این بنا وجود ندارد. در عین حال آثار تاریخی که در کلیسا نگهداری می‌شد به موزه لوور منتقل شد.

به گزارش ایلنا، چند روز پیش کلیسای نوتردام که سمبل فرهنگ و تاریخ شهر پاریس بود به دلیل نامشخصی در آتش سوخت. در این میان مسئولان اعلام کردند که مجدد این بنای تاریخی را خواهد ساخت و یک میلیونر فرانسوی نیز گفت، صد میلیون یورو برای بازسازی کمک خواهد کرد.

تمام این صحبت‌ها درحالی مطرح می‌شود که معماران فرانسوی می‌گویند کلیسای نوتردام را مانند روز اولش نمی‌توانند بسازند چراکه درختان بزرگی که در ساخت آن بکار رفته، دیگر در فرانسه وجود ندارد!

در ساخت بنای اصلی ۱۳۰۰ اصله درخت بلوط بسیار تنومند بکار رفته است، سقف کلیسا نیز با تیرچه‌های چوبی ۸۵۰ سال پیش از جنگل‌های قدیمی ساخته شده بود که بخش اعظم آن در آتش سوزی از بین رفته است .از این رو، به دلیل قطع درختان جنگلی بازسازی به صورت قبلی امکان ندارد.

حدس زده می‌شود ۵۲ هکتار از جنگل‌های بلوط در سال‌های ۱۱۶۰ برای ساخت سقف کلیسا مورد استفاده قرار گرفته باشد.

با توجه به خسارت‌هایی که به کلیسا نوتردام وارد شده، فرانک ریستر (وزیر فرهنگ فرانسه) اعلام کرد: پس از آغاز آتش‌سوزی بزرگ در کلیسای تاریخی نوتردام، آتش‌نشانان، مأموران وزارت فرهنگ فرانسه و شهرداری پاریس برای نجات آثار تاریخی و هنری موجود به درون ساختمان شتافتند و موفق به نجات برخی آثار ارزشمند شدند.

به گفته او، مسئولان موفق شدند تا آثاری مانند تاج مسیح (ع)، لباس قرن سیزدهمی «سنت لوئیس» پادشاه فرانسه، نقاشی‌ها و،.. را از ساختمان کلیسا خارج و به ساختمان شهرداری منتقل کنند. این آثار ارزشمند پس از آن برای محافظت بیشتر و آغاز فرآیند مرمت به موزه لوور پاریس منتقل شده‌اند.

کلیسای نوتردام در شهر پاریس به عنوان یکی از جاذبه‌های مذهبی، تاریخی و گردشگری فرانسه با ۸۵۰ سال قدمت روز گذشته دچار حریق گسترده شد و بخشی از آن در آتش سوخت. اهمیت این کلیسا در هویت تاریخی، ادبی و معماری گوتیک آن است که هر ساله میزبان بیش از ۱۳ میلیون گردشگر است.

پاریس موزه لوور کلیسای نوتردام کلیسای نوتردام پاریس در آتش سوخت معماران فرانسوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر